Jaké pohádky před spaním? Přece ty, co mají děti nejraději!

Rubrika: Kulturní a literární tipy, Rozhovory

Z lesa, o princeznách, o zvířátkách, nebeské, neposlušné, o autech, strašidelné, a ze školky… jaké má vaše dítě pohádky nejraději? Nevíte? Pak zkuste od každého trošku …

…přesně tyto vyjmenované okruhy pohádek obsahuje další kniha od Zuzany Pospíšilové pod názvem Pohádky pod polštář. Vydalo ji nakladatelství Portál a ilustrovala Katarína Ilkovičová.

Jaké pohádky pod polštářem?

Osm témat po pěti pohádkách v jedné knize.
Pokud budeme číst po pořádku, začneme v lese, kde třeba zabloudí bludička, nebo potkáme skřítka, který se jmenuje Smrkáček a neustále má rýmu. Také se dozvíme spolu s dětmi, proč vlastně kukačky kukají a další tajnosti lesa.

O zvířátkách se mi četlo nanejvýš příjemně a i zde jsem se nenudila. Vy víte, proč mají třeba berušky puntíky, nebo ovce kudrnatý kožich? A co teprve hloupá slepice! Obejde dvorek a už je světoběžnicí ;-).
I u autíček nalezneme pobavení a poučení zároveň. Přečteme si o nafoukané formuli, pak třeba o lanovce a přes užitečný semafor se dostáváme k princeznám. Zakletá i vousatá… princezny jsou různé, stejně jako pohádky ;-).
Před dalším usínáním nás pozlobí mrazíci a třeba se dozvíme, proč má kráva rohy.
Čertíci, vodníci, čarodějnice i další nás decentně postraší, ale jen tak, aby sny našich maličkých byly růžové.
Příjemně naladí na spánek jistě i vyprávění o sluníčku, hvězdách, měsíci a… Slunečnici a Slunečníku!
Jaké je to v čertí školce a jak se naučil Honzík čarovat? Nejen to nás čeká v poslední části knihy.

Jak se mi usínalo?

Už název mi přišel takový odpočinkově mazlivý ;-). Peřiny mám ráda a polštáře obzvlášť. Proto jsem knihu pod něj uvítala.
Dle mého názoru by měly knihy před spaním (nejen ;-)) dítě uklidnit a jemně ukonejšit. Tyto pohádky se čtou velmi lehce, řekla bych, že jsou jednotlivými pírky v polštáři (no ano, i v dnešní době alergií ;-))! Před spaním se děťátko netrápí šílenými zápletkami a ani vy nebudete muset vzpomínat další večer, kde jste přestali číst, protože některé pohádky mají třeba jen dvě stránky, a tak krásně dočtete celou pohádku. Z krátkosti nemusíte mít obavy. I přesto jsou pohádky napínavé, pobaví a jde z nich ponaučení.
Můj syn zatím uvítal především hravé ilustrace Kataríny Ilkovičové. Obrázky nepostrádají nápaditost, detail a fantazii. Knihu má syn neustále na dosah a po chvilkách ke mně přisedne, listuje, pozoruje a vykládá, co je na obrázcích.
Již jsem zde uvedla recenzi na knihu Výlet do Pekla od stejné autorky a opravdu oceňuji lehkost, jakou její (obě) knihy oplývají. Přesně takové příběhy si představuji, že by měli malí čtenáři číst a ještě menší nečtenáři poslouchat ;-).

Ze zvědavosti jsem se tentokrát zeptala autorky, jak tvoří a na co se můžeme těšit.

Marie Busolíni (MB):Výčet vaší tvorby je sáhodlouhý. Co se Vám píše nejlépe?

Zuzana Pospíšilová (ZP): Velmi ráda píši pohádky a příběhy, ale veršování mi jde také poměrně snadno. Taky mě baví hrát si se slovíčky, takže mám i mnoho knížek s hádankami, rébusy, přesmyčkami, novými slovy a podobně.

MB: Přijdou občas s nápadem třeba i Vaše dvě dcerky? A necháte se ovlivnit?

ZP: Holčičky mě spíš inspirují nepřímo. Hlavně mladší Maruška často škemrá vyprávění „Co jsi nezažila“. To je naše „vyprávěnka“. Dostanu pokyn, že to má být strašidelné, dobrodružné, něco ze školy, nebo něco legračního a já si něco vymyslím. Spousta těchto vyprávěnek už je v knížkách a jiné na zpracování teprve čekají.

Teď momentálně mám velký úkol, a sice začít psát něco i pro starší děti. Jak mi odrůstají dcerky (8 a 10 let), a s nimi i fanoušci, kterým se má tvorba líbí, chtějí více dobrodružných příběhů a knížky s malými písmeny. I když se jim text prvního čtení líbí a přečtou ho jedním dechem, stydí se kamarádům knížku ukázat jen proto, že má velká písmena.

MB: Pořádáte i různé besedy, nechte nás nahlédnout a alespoň nastiňte, jak taková beseda s Vámi probíhá?

ZP: Nemám besedování v pravém slova smyslu, ale vždy chci děti interaktivně zapojit. Protože knížka Hádám, hádáš, hádáme vyšla opakovaně v různých podobách, ukážu jim, jaký je rozdíl mezi brožovanou vazbou, pevnou vazbou s přebalem a bez přebalu. Ději pak hádají hádanky (různého stupně obtížnosti z mých různých hádankových knížek), poslouchají úryvky z pohádek a příběhů a hrají si se slovíčky.  Hodina je většinou krátká doba, tak vybírám knížky k představení různě. Jednou se mi dokonce stalo, že při jedné besedě znali skoro všechny moje knížky, což bylo velmi milé.

MB: Máte nyní nějaké dílko rozpracované? Ať víme, na co se můžeme těšit!

ZP: Momentálně pracuji na sérii knížek s názvem Hravá škola (Hravá škola počítání, Hravá písmenková škola, Hravá autoškola…). Pak mám v plánu pustit se do Vánočních pohádek (zatím jich mám 10).

A protože mi napsal moc krásný dopis jeden můj malý čtenář a obdivovatel (Kryštof), nabídla jsem mu, že by se mohl stát hrdinou jednoho z mých příběhů. Ze čtyř nabídnutých možností si vybral dobrodružství v podzemní říši, tak bych mu chtěla do prázdnin jeho přání vyplnit.

Nápadů mám spoustu, ale času už bohužel méně. 🙂

MB: Teď to bude asi těžká otázka, ale máte vy mezi svými knihami tu NEJ?

ZP: To je opravdu těžká otázka. To je jako byste se zeptala, které ze svých vlastních dětí mám nejraději. To se říci nedá. Každé dítě je jiné a také každá knížka je jiná.

Veršovanou encyklopedii mám ráda proto, že je to mé veledílo – největší sbírka básní. Pohádky před spaním a Pohádky pod polštář jsou milé, krátké, lehce výchovné a dětem i jejich rodičům se velice líbí, sklízejí úspěchy. Mám ráda všechny své hádankové knížky, zejména Máš nadání na hádání. Tyto jazykové hádanky považuji za obzvláště povedené pro školáky. Z knížek prvního čtení bych vyzdvihla Lumpíčka a Rošťandu, Kouzelnou třídu, Výlet do Pekla, Školní strašidlo a Školního detektiva. A pro starší děti (od 8) jsem napsala knížku Naše sousedka čarodějnice. Tu také považuji za jednu ze svých nejlepších.

MB: Jste velmi milá a sympatická. Pokud by měl někdo zájem o besedu s Vámi, kde Vás najde? Pozvete nás na Váš web?

ZP: Na své internetové stránky www.zuzanapospisilova.svet-stranek.cz pravidelně každý měsíc umisťuji ukázky z knížek, pohádky, básničky, hádanky, úkoly a hrátky se slovíčky, takže tam mohou děti najít milou zábavu a rodiče a učitelé inspiraci pro práci s dětmi.

Pozvání na besedu ráda přijmu, ale jsem časově velmi omezena. Protože pracuji jako psycholožka ve Speciálně pedagogickém centru, mám stejné výhody jako učitelé – volno o prázdninách. Dovolenou mimo prázdniny však nedostanu, takže se besedy mohou konat pouze v odpoledních hodinách (např. pro děti ze školní družiny) v Ostravě a okolí. Pak mám vyhrazen jeden týden v roce, a sice ostravské jarní prázdniny, kdy jezdím i na dopolední besedy (většinou stihnu i několik za den) i na delší vzdálenosti. Už nyní si mě některé knihovny zamlouvají rok dopředu.

Mnohokrát děkuji paní Pospíšilové za vstřícnost a přeji ji za redakci jen spokojené čtenáře! Sama se těším, na náš další knihovničkový přírůstek od této skvělé autorky, která skutečně umí pohladit po duši a zároveň něco děti naučit.


Pohádky pod polštář

 

Vydalo nakladatelství Portál

Autorka: Zuzana Pospíšilová

Počet stran: 144
ISBN: 978-80-262-0079-6
Vazba: pevná
Vyšlo: 2012

Knihu Pohádky pod polštář si můžete objednat například zde.


Portál byl založen v r. 1990 a dnes patří mezi dvacet největších nakladatelství v ČR. Vydává publikace z těchto oblastí:
– Psychologie, pedagogika, sociální práce, média ad.
– Populárně psychologická literatura.
– Příručky pro rodiče, knihy her, knihy o zdravém životním stylu apod.
– Rozhovory se zajímavými osobnostmi.
– Knihy pro děti.
– 4 periodika – Psychologie dnes, Děti a my, Rodina a škola, Informatorium 3 – 8.

Portál pořádá také odborné semináře pro pedagogy (akreditace MŠMT) a kurzy pro rodiče.

Napsal/a: Marie Busolíni

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist