Jak si poradit s ADHD?

Rubrika: Kulturní a literární tipy, Výchovné tipy

Teoretických studií o syndromu ADHD, případně ADD, při trošce snahy najdeme i třeba na internetu dost. Ale tohle od této knížky rozhodně nečekejte…

V této knížce najdete ucelený soubor rad a nápadů, jak k dětem s ADHD přistupovat, jak s nimi systematicky pracovat. Problematika ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) je stručně nastíněna jen v úvodu knihy, jak už prozrazuje výstižný název první kapitoly – Zásadní myšlenky. Pak už následují jen přesné pokyny a konkrétní tipy.

Ty jsou rozděleny na části Doma, Ve škole a Další aspekty (mimořádné nadání, puberta) – pro rodiče, pro učitele.

Jak autor uvádí, knížka vznikla na základě tisíců rozhovorů s rodiči a dětmi, všechny postupy vycházejí z praxe a zkušeností. Opravdu nejde o žádné vysvětlování, ani poučování, ale o praktické tipy do každodenního života – od vstávání, odchodu do školy, přes sourozenecké hádky, dohody s dítětem až ke školním povinnostem, domácím úkolům nebo večernímu zklidnění a usínání.

Učitelé zde najdou tipy, jak se pokusit o spolupráci, jak upravit pracovní místo, jak zajistit vnímání, klid a pozornost atd.

Já jsem například přivítala rady, jak se vypořádat s rušivým chováním…  Potěšilo mě, že jsem některé věci dělala intuitivně – jak na neposedné prsty (str. 129)

Během pouhého poslouchání nebo čekání můžete neposedné prsty nejlépe zaměstnat tím, že jim dáte něco na práci. Zní to možná absurdně, protože na to nejsme zvyklí, ale pomáhá to.
Výslovně povolte hračky, které nedělají hluk. Dětem se uleví, když to nebudou muset dělat tajně a nebudou tím budit pozornost okolí. Nejlepší je, pokud máte připravenou krabici s velkou zásobou hraček vhodných k tomuto účelu.
Neruší například: malé ohebné panenky, antistresové míčky nebo modelína, umělohmotné pásky a nebo hedvábné stuhy, pírka a vlněné střapce, pletené náramky.
Všechny nesoustředěné děti na ně dobře reagují a vnímají výuku víc, než se zdá.

Každá kapitola (= tip) začíná na nové stránce. Ta je potom ještě opticky rozčleněna, každý odstavec (podkapitola) má na okraji tučným písmem „nadpis“, který stručně vystihuje, oč se v dané části textu jedná. Např. tip č. 5 – Jídlo a pití má podkapitoly „jasná pravidla, jídelníček, pravidla stolování, mluvení při jídle“. Tudíž v časové tísni se čtenář na stránce při hledání rychle zorientuje a přečte si jen to, co je v dané chvíli pro něj důležité.

V samém závěru najdete množství odkazů na další literaturu, internetové stránky i pomůcky. Na literaturu jsou odkazy už v textu knihy – pro mě je použité značení lehce rušivé, ale na druhou stranu chápu, že se autor snažil rady podat stručně a jasně – tudíž je potřeba vědět, kde případně hledat další podrobnosti. Na začátku je legenda, která vysvětluje použité znaky – např. () je odkaz na literaturu, (_) na česky psanou literaturu (autor je němec momentálně působící v Anglii).

Odbornou korekturu provedla MUDr. Petra Uhlíková, která knihu doplnila o poznámky, které berou v úvahu aspekty českého prostředí. Tyto poznámky jsou rozhodně na místě a velmi užitečné, protože řada věcí, které se týkají této diagnózy, je v ČR jinak než v Anglii či Německu.

Samozřejmě, že každé dítě je jiné, o dětech s ADHD to platí asi dvojnásob. Péče o dítě je v tomto případě náročná, protože okolí ho většinou považuje za „nevychované, divoké, nezbedné“ atd. Doplňte si ze zkušenosti sami. Rodiče, jejichž dítě trpí syndromem ADHD, se mohou často cítit nepochopeni, osamoceni ve svém každodenním boji a bezradní. Každé dítě je originál, na každé bude platit něco jiného, ale věřím, že v této knize určitě každý něco přínosného v množství konkrétních rad a tipů najde.

Kniha se mi líbí, dobře se čte, protože je opravdu plná praxe a dobrých rad. Většina je velmi užitečná pro všechny děti a rodiče, i když nemají žádné (nebo mají malé) problémy. Určitě zůstane po ruce k rychlému listování. Budu ráda, když ji využiji jen ve své praxi, ale i tak si myslím, že rady a tipy se mi velmi budou hodit. Nejen rodiče dětí s ADHD se občas cítí bezradní…


ADHDADHD – 100 tipů pro rodiče a učitele

Vydalo nakladatelství Edika

Autoři: Wolfdieter Jenett, Alice Trojanová
Počet stran: 192
Formát: 170×243 mm
Vazba: brožovaná lepená
Vyšlo: 13.02.2013

Knihu ADHD – 100 tipů pro rodiče a učitele si můžete objednat například zde.

Přečtěte si ukázkovou kapitolu – zde.


Nakladatelství Edika představuje širokou nabídku knih, které jsou určeny nejen pro děti a mládež, ale také jejich rodiče a pedagogy. Moderní učebnice sledující trendy ve vzdělávání pro všechny věkové skupiny a stupně pokročilosti. Knižní portfolio nakladatelství Edikazahrnuje nejen ucelené řady jazykových učebnic, vysokoškolské učebnice, učebnice pro technické obory, odborné slovníky či dvojjazyčné verze známých literárních děl, ale také bohatou nabídku publikací a pracovních sešitů pro rozvoj schopností a dovedností dítěte, jeho předškolní i školní přípravu.

Součástí knih jsou rozmanité přílohy jako například oblíbené zvukové nebo multimediální CD či DVD nosiče, které jsou v případě jazykových učebnic a příruček namluvené rodilými mluvčími.

Napsal/a: Pavlína

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist