Jak člověk smýšlí, recenze knihy Jamese Allena

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Co mě překvapilo, když jsem knížku poprvé uviděla, bylo to, že je tak malinká. Tato knížka není větší než vaše dlaň. Myslela jsem si, že ji přečtu během jedné hodinky, možná i rychleji, a budu zase o něco lepším nebo moudřejším člověkem. Ale nebylo to tak jednoduché.

Skutečně můžete knihu přečíst rychle, ale pak se vás ten obsah ve skutečnosti ani moc nedotkne. Myslím, že ten, kdo se chce učit žít podle myšlenek uvedených v této malinké knížečce, brzy pozná, že se k ní bude muset ještě mockrát vracet. Když se pak nad jednotlivými myšlenkami budete chtít i zamyslet a eventuálně popřemýšlet či prozkoumat, zda je to skutečně tak, nepřečtete víc než jednu kapitolu v jednom dni. Řekla bych, že když je někdo zvyklý nad určitými věcmi přemýšlet či meditovat, najde zde podnětná témata. Ale i když nemeditujete a jenom se necháváte inspirovat někým, kdo „ví“ trochu víc, přinese vám tato knížka hodně pravdy do života.

Jaké myšlenky zde tedy najdete? Knížka je vlastně o myšlení. Autor, James Allen, zde sepsal své vědomosti o působení našich myšlenek na tvorbu vlastního života. Ačkoli se to na první pohled zdá velice jednoduché, ve skutečnosti je to jeden z nejtěžších kroků na duchovní cestě, na cestě růstu osobnosti, na cestě k plnějšímu a radostnějšímu životu. Ten, kdo se tím začne zabývat, brzy zjistí, jak jsou naše myšlenky proměnlivé, jak jsme s nimi ztotožněni, že si je ani nejsme schopni uvědomovat. A tím pádem si vůbec neuvědomujeme, jak naše myšlenky tvoří náš život. Vše se řídí velmi jednoduchými principy, jejichž znalost vám může naprosto změnit život. Ale i když tyto principy poznáte, i když si knížku přečtete a budete „vědět“, je tu stále ještě dlouhá cesta k tomu, skutečně to prožít a zažít na vlastní kůži. Vlastně nemusí to až tak dlouho trvat.

náhledKdyž se ke knížce budete často vracet a po kouscích si z ní pročítat, čímž si budete stále připomínat, že vaše myšlenky tvoří váš život, můžete se velmi brzy naučit své myšlenky kontrolovat a stát se tak tvůrcem svého života. Je to velmi jednoduché, ale zároveň velmi „složité“. Jak naše myšlenky působí na náš život je vepsáno již ve starých lidových rčeních. Napadají mě tu dvě: „Jak do lesa voláš (jaké myšlenky se ti honí v hlavě), tak se z lesa ozývá (takové zkušenosti a situace v životě přitahuješ)“, a to druhé „Co zaseješ (na co myslíš, co převažuje v tvé mysli), to sklidíš (to se ti v životě objeví)“. Tato lidová rčení tedy neříkají jen, jak se máme chovat, ale jak máme myslet. Ono chování už je vlastně jen viditelným, tedy částečně zhmotněným, způsobem myšlení.

Zkrátka, chcete-li jít ke skutečné příčině vašeho současného života, je třeba znát pravidla vaší vlastní tvorby. A budete-li tato pravidla znát a užívat, můžete si svůj život velmi vylepšit. A tato malinká knížečka vám může být na této cestě velmi nápomocná.

Knížku vydalo nakladatelství Čintamáni a objednat si ji můžete v našem spřáteleném eshopu moudréKnihy.cz za 166 Kč.

Do 24.2.2009 můžete tuto knihu také VYHRÁT v soutěži na www.moudreknihy.cz.

Titul: Jak člověk smýšlí
Autor: James Allen
Počet stran 80, vázaná, velikost 6 x 11 cm, váha 60 g
ISBN 80-239-0876-6
Doporučená cena: 175 Kč
Ukázka z knihy (PDF, 138 kB)
Knihu si můžete objednat ZDE.

Napsal/a: Martina

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Udělal jsem ke knížce stránky http://www.jakcloveksmysli.cz – Jak člověk smýšlí.

    JOLLY-> Přečtení netrvá tak dlouho, že by u knížky někdo mohl nevydržet. 😉

  • U takovéhle knihy bych asi dlouho nevydržela,není můj žánr,ale jinak je to kniha plná inspirací k zamyšlení nad sebe samou.

  • Kdo tu knížku četl? Já se na to teprve chystám.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist