Inspirace, rady a další čtení pro rodiče

Rubrika: Kulturní a literární tipy

rodicZajímavé nápady, jak příjemně strávit čas s dětmi se hodí vždycky. Inspirovat se můžete v některé z knih, které jsem pro vás vybrala. V dalších najdou cenné rady ti, kteří by rádi pomohli dětem vyrovnat se s tím, že jejich maminka a tatínek už spolu nevycházejí…

Nejdříve tedy pár tipů pro čas strávený s dětmi:

Nápady pro rodičovskou dovolenou (Veronika Kirchnerová, Radka Rubešová)
Kniha plná nápadů, jak trávit čas s dětmi a společné chvíle si opravdu užít. Publikace je plná námětů na tvoření a bude cennou inspirací pro rodiče nejmenších dětí. Náměty jsou přehledně rozdělené dle ročních období, každý z nich sestává z několika částí – tvoření (se soupisem potřebných pomůcek a podrobným popisem), psychomotorické hry (hry k danému tématu, které pomáhají dítě rozvíjet po psychomotorické stránce), domácí hračkářství (tipy na zajímavé hry k tématu), říkanky a písničky (připomíná, které písničky si na dané téma můžete s dětmi zazpívat), v kuchyni (co si k tématu upéct či uvařit), tip pro otce, tip pro nastávající maminky.

Pro ty, kdo s dětmi rádi zpívají, by mohly být zajímavé knihy s přiloženým CD s písničkami.

Jak počítají koťata (Jiří Žáček, Pavel Jurkovič)
Kniha plná básniček Jiřího Žáčka, které do písničkové formy převedl Pavel Jurkovič.
U každé z 54 dětských písniček najdete kromě textu i notový zápis a ilustrace Stanislava Dudy. 29 z nich si navíc můžete poslechnout v podání dětských pěveckých sborů Pueri Gaudeamus a Radost na přiloženém CD.

Zvířátka ve hře, písni a tanci (Eva Kulhánková)
Praktický soubor písniček o zvířátkách obsahuje kromě textů i notové záznamy a popisy tanců, které propojí písničky s pohybem. Ke knize je přiloženo CD, na němž najdete 51 z více než  stovky písní v publikaci. Ty jsou v ní navíc velmi přehledně řazeny podle zvířat, o kterých se v písničce zpívá.
Publikaci jistě ocení učitelky MŠ a nižšího stupně ZŠ, případně vedoucí různých tanečních a pohybových kroužků pro menší děti.

I další titul ocení hlavně učitelky mateřských škol, případně organizátorky různých cvičení s dětmi:

Předškoláci v pohybu 3 – cvičíme jako opice a lev (Hana Volfová, Ilona Kolovská)
Publikace určená učitelkám mateřských škol a cvičitelkám se zabývá pohybovou průpravou předškolních dětí. Děti si pod jejich vedením zahrají na opičky a lvy v zoologické zahradě i v džungli, připraví i cirkusové představení. Všechny cviky jsou podrobně popsány a do provázejí je ilustrační obrázky a fotografie.

A teď už se bohužel dostávám k tématu neveselému… Není třeba zdůrazňovat, že rozvod s každým zúčastněným pořádně zamává. Rozvádějící se rodiče pro své vlastní starosti a problémy (které si netroufám bagatelizovat) občas nevidí, že nastalou situací se také velmi trápí jejich děti. Jindy si tyto těžkosti uvědomují, ale nedokáží si s nimi poradit. V tom by mohla pomoci některá z následujících knih:

Dítě a rozvod rodičů (Ilona Špaňhelová)
Kniha známé české psycholožky, která se zabývá především komunikací mezi rodiči a dětmi, se snaží podat pomocnou ruku rozvedeným rodičům  a jejich prostřednictvím především jejich dětem. Autorka se snaží ukázat, jak se dítě cítí, jak může v takové obtížné situaci reagovat a pomáhá rodičům zorientovat se v jeho chování. Zamýšlí se nad tím, co dítě prožívá a jaké následky pro ně může mít, když se před ním rodiče snaží vše kolem rozvodu skrývat. Nezapomíná na vztahy k novým partnerům rodičů, ani na reakce okolí.
Ukázky:

 • Prarodiče jsou úžasní, někdy však pozor!
 • Prožívání rozchodu rodičů jedináčkem versus sourozenci
 • Nestará se, vykašle se na vše
 • Když se rodiče rozvádějí (Maurice Berger, Isabelle Gravillon)
  Jak pochopit cítění dítěte a jak mu pomoci
  Publikace odpovídá na řadu otázek týkajících se dětí a rozvodu rodičů – Je lepší zůstat v manželství plném hádek a konfliktů? Jak říci dětem, že se rodiče rozvádějí? Jak jim představit nového partnera? Mohou v rozvodové situaci pomoci dětem prarodiče? Nenajdete tu jednoduché rady a bezbolestná řešení, ale pohled na to, co dítě v takové situaci prožívá a jak se mu dá pomoci.
  Kniha je doplněna řadou příkladů z praxe a je určena nejen rozvádějícím se či rozvedeným rodičům a jejich blízkým, ale i odborníkům z řad těch, kteří s dětmi pracují – pedagogové, vedoucí různých kroužků, pediatrům…
  Ukázky:

 • Jak pochopit cítění dítěte a jak mu pomoci
 • Stydím se
 • Ani se mi neulevilo
 • Případně doporučuji k přečtení i beletristický titul, kde je rozvod popisován z perspektivy malého dítěte:

  Rodiče na střídačku (Lucie Asenová)
  Narozdíl od předchozích titulů se jedná o beletrii, přesto může dospělým přinést mnohá poučení. Autorka píše o rozpadu vlastní rodiny, na který se snaží podívat očima svého šestiletého syna, jenž je vypravěčem celého příběhu.
  Ukázka:

 • Chtěl bych bráchu, ségru, psa nebo motorku
 • Toto taky stojí za přečtení!

  Co pomáhá na dětský kašel?

  Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

  Čtu dál →

  Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

  Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

  Čtu dál →

  Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

  Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

  Čtu dál →

  Co na to říkáte?

  Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

  Sdílet
  Sdílet
  TOPlist