Hrátky se zvířátky

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Různé publikace o zvířátkách jsou zajímavé pro děti každého věku. Zvířátka děti od jakživa zajímají a často jejich zájem vyústí i v to, že se někteří zástupci zvířecí říše ocitnou i v naší domácnosti… Už i úplně malé děti napodobují zvířecí zvuky, prohlíží si obrázky a natahují se po živých zvířecích kamarádech. Postupně s věkem se zájem dětí vytřibuje, ale zvířátka je baví pořád. A ruku na srdce, i my dospělí, máme většinou zvířátka rádi. Takže si myslím, že s chutí můžeme otevřít knížku deskových her o zvířatech.

Nakladatelství Mladá Fronta vydalo v roce 2011 knížku „Zvířata, deskové hry“, které z původně francouzského originálu Madeleine Deny přeložila Lucie Šavlíková. Doma už několik různě zaměřených  herních knížek máme, ale tato se od nich dosti liší  – ostatní jsou opravdu spíše hry ve tvaru knihy, ale této publikaci se podařilo spojit oboje dohromady – částečně knížka a částečně soubor deskových her. V knížce najdeme celkem 8 kapitol (her), přičemž každá z nich se nachází na jedné dvoustránce a je vždy tematicky zaměřená – například savci, mláďata, cesta kolem světa  a další. Každou hru uvádí krátký text, který informuje o konkrétním zvířecím tématu, na který je hra zaměřená.

Knížka her je určená pro děti od 7 let. Myslím si, že pro sedmileté jsou ta písmenka přece jenom dost malá. Sedmiletí jsou i v prvních třídách, jako třeba můj syn, který si se čtením úkolů rozhodně neporadil… Můj devítiletý syn ale hraje již úplně bez problémů a knížka ho hodně zaujala právě kombinací prezentovaných faktů a možností je hned zažít ve společenské hře. Tuto knížku bych určitě doporučila dětem, které zajímá příroda, zeměpis, věci kolem nás, dětem, které rády listují v encyklopediích a rády se dovídají nové věci. Pokud rodiče nechtějí u hry plně asistovat, tak je ideální od těch 9 let nejdříve, tj. v době, kdy je dítě schopné číst i malá písmenka a složitější texty. U mladších čtenářů-hráčů musí rodiče počítat se svojí aktivní účastí na hře. Také se mi líbí optimismus autorů, kteří hru doporučují až do 107 let – no, možná vyzkouším na své 90 leté babičce a uvidíme…

Jednotlivé hry se hrají za pomocí žetonů a takového kolečka (oboje je součástí knihy), které nahrazuje klasickou kostku. Kolečko nás dosti rozčilovalo, takže jsme ho hned nahradili klasickou kostkou, což ale vůbec nevadí, až ztratíme kostku, tak se ke kolečku můžeme zase vrátit. Většina her je koncipována pro více hráčů, ale dobré je, že autorka nabízí i variantu pro jednoho hráče, což určitě v mnoha rodinách ocení. Jedna z nabízených her – „savci“ – se hraje v podstatě bez pomůcek, tj. tak, že jeden z hráčů si myslí jednoho zobrazeného savce a druhý se snaží jeho název za pomoci kladených otázek uhodnout. Takovýto typ hry je možné určitě rozšířit i mimo tuto knížku a může být dobrou inspirací pro hry v autě na dlouhých cestách.

Knížka kupodivu a zcela mimo doporučení zaujala moji čtyřletou dceru – myslím si, že je to pravděpodobně tím, že je opravdu krásně ilustrovaná. Ilustrace od Bruna Liance nejsou ani vyloženě dětské, ale ani vyloženě reálné a vyzařují ze sebe takový určitý životní optimismus, který knížku opravdu krásně doplňuje. Takže pokud doma máte různou věkovou kombinaci dětí, v této knížce si určitě každé najde to svoje a koneckonců i my rodiče se dozvíme určitě něco nového. Nevím, jak Vy, ale já jsem opravdu netušila, že „Bělozubka nejmenší“ je savec, který váží 1,5-2 gramy a měří 6cm…


Zvířata – deskové hry

Vydalo nakladatelství Mladá fronta

Autorka: Denyová Madeleine
Vazba:
Vázaná bez přebalu
Rozměry:
245 x 325
ISBN:
8594159390072
Rok vydání:
2011

Knihu Zvířata – deskové hry si můžete koupit například zde.


Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působí od roku 1945.
Věnuje se zejména překladové beletrii, která tvoří asi polovinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu, a knihám pro děti a mládež.Vydává však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru. Na trh ročně uvede kolem 200 nových knih.

Napsal/a: Zuzana Svobodová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Marinada

    Knížka vypadá opravdu zajímavě, jako dárek by to nebylo špatné. Jen jako vždy v recenzi postrádám přibližnou cenu. Tak kdyby to někoho také zajímalo a nechtělo se mu čekat, než naskočí odkaz – cena je 339 Kč.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist