Hrátky s písmenky

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Máte rádi hádanky? Písmenka? Rádi si lámete hlavinky nad rébusy? Mám pro vás tip na čtení pro prvňáčky…

Před nedávnem jsem vám představila knížku Obrázkové rébusy, na niž volně navazuje knížka Písmenkové rébusy, obě od nakladatelství Grada.

Jako malá holka jsem tyto hádanky vždycky vyhledávala v časopisech a dlouho si nad nimi lámala hlavu, jak že to může být? Nikdy jsem žádný návod na luštění neviděla, nečetla, takže jsem luštila způsobem pokus-omyl. Zkoušela jsem písmenka přehazovat, vkládat slabiky, slova… ale vždycky to byla ta pomyslná sázka do loterie. Přitom i luštění rébusů má své zákonitosti a značky. A to vše se skrývá v této knížce.

Všechny rébusy jsou opět přehledně rozděleny do kapitol. Každá kapitola se věnuje jednomu druhu rébusů a je barevně odlišena okrajem stránky. Najdete zde rébusy:

typu (V) – např. V písmenu Ý je písmeno R = slovo VÝR

typu (PO) – např. Š/ŤÁK = PO písmenu Š následuje ŤÁK = slovo POŠŤÁK

typu (POD), (NAD), (DO) a další.

Na začátku každé kapitolky je názorně vysvětleno, jak se daný rébus luští. Pak už čtenář jen procvičuje daný typ.

Na konci knížky už je čtenář považován za znalce ;-), takže jsou nachystány dva těžší úkoly. Jeden je Utajená jména a druhý Tajné věty. V obou jsou již používány všechny typy rébusů a značek. Po vyluštění těchto úkolů už je čtenář opravdový expert na rébusy. A proto se může pustit do pomyslné „třešničky na dortu“ – do vytváření vlastních rébusů.

Vytvářet rébusy není jednoduché. Předpokládá se totiž velká slovní zásoba a také perfektní znalost stavby slov. Ale nemusíte se bát, že by tento úkol děti od rébusů odradil. Autorka totiž prozřetelně nachystala celou stránku vět, které obsahují slova vhodná na vytváření rébusů.

Na úplně poslední straně najdete Pomůcku pro luštění a tvorbu rébusů. Je to vlastně taková nápověda, ve které jsou nakreslené všechny používané značky. Doporučuju si tohle přepsat a překreslit na samostatnou stránku, která může konec konců sloužit i jako záložka 🙂

Každý rébus má dvě nápovědy. První je obrázek hned vedle rébusu, druhé je slaběji a opačně natištěné správné řešení na konci řádku. I závěrečné úkoly jsou doplněny o nápovědu, která je natištěna dole, opačně a slaběji. Opět doporučuju tuto část stránky překrývat (bystré děti velmi rychle odhalí nápovědu).

Knížka je opět plná skvělých hádanek, které děti nejen pobaví, ale i poučí.  Ilustrace Mirky Strnadové vhodně doplňují hádanky a jsou velmi dobře „čitelné“.


Písmenkové rébusy
Autor: Zuzana Pospíšilová
Ilustrace: Drahomír Trsťan
Rok vydání: 2012
Počet stran: 72
Cena: 189, – Kč
Nakladatelství: Grada

Knihu Písmenkové rébusy si můžete objednat například zde.


Nakladatelství Grada
Knihy s logem GRADA vycházejí v České republice již od roku 1991. V jej í produkci jsou tituly s právní tématikou, knihy ekonomické, tituly z oblasti financí a účetnictví, manažerské tituly, psychologické, zdravotnické, knihy s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví, knihy technické z nejrůznějších oborů a profesí. Tuto pestrou škálu doplňuje i naučně odborná literatura, která nabízí řadu publikací s velkým záběrem pro denní praktický život.

Napsal/a: Pavlína

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist