H. Turstenová: Porcelánový koník z dynastie Tchang … SOUTĚŽ

Rubrika: Kulturní a literární tipy

VYHRAJTE román švédské královny detektivek!
Od 25. července do 4. srpna můžete v soutěži Víte…? získat jeden výtisk této knihy, která před nedávnem vyšla v nakladatelství Motto…

Soutěž Víte…? o jeden výtisk této knižní novinky probíhá
od 25. července do 4. srpna 2007.

Další případ inspektorky Ireny Hussové.
Nikdo nezahlédl jeho pád tmavým listopadovým večerem. Tělo Richarda von Knechta se roztříštilo na mokré dlažbě. Záhy se ukáže, že nešlo o sebevraždu. Tento šedesátiletý přitažlivý muž patřil mezi největší boháče ve Švédsku a nejváženější muže v zemi. Vraždu okamžitě začne vyšetřovat tým göteborské policie v čele s komisařem Anderssonem a inspektorkou Irenou Hussovou. Byly motivem vraždy peníze, nenávist, nebo něco jiného?

Novinka z nakladatelství Motto
Vázaná, 480 stran, doporučená cena 219 Kč
OBJEDNEJTE SI tuto knihu s 10% slevou (sleva platí pro členy KLUBka)

O autorce:
Helene Turstenová je mimořádná osobnost švédského literárního nebe – královna detektivek, jak jí doma přezdívají.
Narodila se v roce 1954 v Göteborgu. Dlouho pracovala jako zubařka. Kvůli revma toto povolání v 39 letech opustila a začala se věnovat psaní. Od roku 1993 píše detektivní romány. Helene přivedla na svět komisařku Irenu Hussovou a nadchla švédskou kritiku i veřejnost. Irena Hussová je dnes hrdinkou již šesti románů – Skleněný ďábel (Motto 2006), Noční vizita, Tetované torso, Ohnivý tanec a Zlaté tele.
Její detektivky měly velký úspěch nejen ve Švédsku, ale byly přeloženy a vyšly i v Dánsku, Finsku, Německu a Norsku – a jako málokterému švédskému spisovateli jí byla vydána kniha i v USA.
Série případů inspektorky Ireny Hussové bude ve Švédsku zfilmována.
Mimo hlavní řadu svých románů vydala Helene Turstenová rovněž detektivku Kallt mord a sbírku povídek Kvinnan i hissen och andra mystiska historier a její příběhy jsou rovněž součástí řady sbírek.
Helene Turstenová žije ve Švédsku, v okrese Sunne/Värmland a je vdaná za bývalého policistu. Má kolem sebe krajinu plnou lesů, protkanou průzračnými jezery. „Tady je klid, který potřebuji na psaní“, říká. „Příběh ke mně často přichází, když se psem chodíme krajinou.“
Helene Turstenová dnes patří k deseti procentům švédských autorů, kteří se svým psaním skutečně mohou živit.


Prolog
Jeho let neproniknutelnou listopadovou tmou nikdo nezahlédl. S těžkým tupým žuchnutím dopadl na mokré kočičí hlavy. Přestože ještě nebylo nijak pozdě, na chodníku bylo neobyčejně málo lidí. Chodci se krčili pod deštníky před nápory větru a mačkali brady do zvednutých límců, aby se uchránili před ledovým deštěm. Každý, kdo mohl, jel autem nebo se mačkal v zapařeném teple autobusů a tramvají.
Nejblíže byla starší žena, která na vodítku vlekla vzpírajícího se mokrého jezevčíka. Psí vytí a její křik přesvědčily kolemjdoucí, že se stalo něco vážného. Pospíchající chodci zvolnili krok. Zvědavost převážila a oni se začali shlukovat u místa nehody.
U okraje chodníku nedbale zaparkoval bílý mercedes. Muž ve světlém svrchníku oběhl auto a otevřel zadní dveře ve chvíli, kdy žena se psem začala křičet. Muž se rychle otočil a mezi kapkami zahlédl o třicet metrů dál něco ležet na zemi. Nepřestal držet otevřené dveře auta, ale zvrátil hlavu dozadu a zahleděl se nahoru, do nejvyššího patra honosného činžáku. Z jeho úst zazněl slabý výkřik, ale on sám zůstal stát bez hnutí.
Ze zadního sedadla vyskočila žena, a aniž by se starala o plášť, rozběhla se k nehybnému tělu na zemi. Byla malá a štíhlá, což ještě zdůrazňovaly její přiléhavé šaty od Coco Chanelové. Zdálo se, že umění běhu na vysokých podpatcích dokonale zvládá. Prodrala se hloučkem okolostojících a doběhla až ke středu kruhu.

Novinka z nakladatelství Motto
Vázaná, 480 stran, doporučená cena 219 Kč
OBJEDNEJTE SI tuto knihu s 10% slevou (sleva platí pro členy KLUBka)

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

 • Petra Vymětalová

  Soutěžní otázka zněla:
  Jaké bylo původní povolání Heleny Turstenové?
  Správná odpověď: zubařka

  Počet soutěžících: 244 (229 správných odpovědí)

  Výherce: Jeiny

  GRATULUJEME!

  Pokud jste nevyhráli a kniha vás zaujala, OBJEDNEJTE SI ji s 10% slevou.
  Sleva platí pro členy KLUBka.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist