Festival Olomoucké divadelní prázdniny přivítá místní soubory i hosty z Finska

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Poslední srpnový týden bude v Olomouci patřit divadlu. Na druhém ročníku letního festivalu Olomoucké divadelní prázdniny se od pondělí 22. do neděle 28. srpna představí nejen místní soubory, ale také Divadelní spolek Kašpar z Prahy a navíc hosté z Finska. ..


Zatímco loňský pilotní ročník festivalu Olomoucké divadelní prázdniny nabídl čtyři představení výhradně místních souborů, letos se návštěvníci mohou těšit hned na šest titulů včetně jednoho zahraničního. „Jsme rádi, že díky nadšenému přístupu všech zúčastněných pokračuje projekt i v tomto roce. Můžeme tak znovu oživit letní kulturní nabídku ve městě a pokusit se přilákat na festival nejen Olomoučany, ale i turisty, kteří do našeho kraje zavítají,“ uvedl za pořádající Moravské divadlo Olomouc ředitel Josef Podstata.

Letošní ročník Olomouckých divadelních prázdnin budou od pondělí 22. do neděle 28. srpna střídavě hostit Umělecké centrum Univerzity Palackého a Vlastivědné muzeum Olomouc. „Využili jsme velkorysé nabídky od vedení muzea, kde krásný prostor v atriu sousedí s Václavkovým sálem, což je ideální produkční varianta pro případ špatného počasí,“ doplnil Podstata.

Díky spolupráci s občanským sdružením Divadlo Konvikt a podpoře ze strany statutárního města Olomouc se organizátorům podařilo zajistit účast finského divadla Teatteri Telakka. Alternativní soubor uvede v Uměleckém centru Univerzity Palackého hned dvakrát představení Kama Sutra. „Divadlo působí ve městě Tampere, kde má vlastní budovu a je propojené s tamní univerzitou. Před dvěma lety hostili naše Divadlo na cucky, takže jsme se rozhodli je letos pozvat do Olomouce. Návštěvníci festivalu se mohou těšit na pohybové představení s využitím projekcí, ve kterém soubor ze Severní Evropy po svém zpracoval orientální látku,“ sdělil dramaturg Divadla Konvikt a současně umělecký šéf Divadla na cucky Jan Žůrek.

Finskému souboru bude patřit úvod festivalu, poté se v atriu Vlastivědného muzea Olomouc představí místní divadla. První reprízu nové komorní inscenace Nemravná píseň nabídnou členové činohry Moravského divadla Olomouc. Prostřednictvím humorných výstupů a písní připomíná režisér Milan Šotek éru prvorepublikového kabaretu Červená sedma. V Nemravné písni hrají a zpívají Ivana Plíhalová, Vlasta Hartlová, Klára Klepáčková, Ivan Dejmal či Jaroslav Krejčí. „Myslím, že pro činoherce je kabaret ozdravný žánr. Navíc má v Olomouci nezpochybnitelnou tradici, stačí vzpomenout tvorbu Pavla Dostála,“ shrnul Šotek. Dobrou zábavu slibuje i Divadlo

Tramtarie, které na festivalu uvede titul Kdo chce zabít Beatles? Autorem textu a současně režisérem inscenace je zakladatel královéhradeckého Divadla Dno Jiří Jelínek. „Věříme, že tato vtipná komedie dokáže zaujmout olomoucké diváky napříč generacemi,“ uvedla ředitelka Divadla Tramtarie Petra Němečková. Návštěvníky festivalu ale čeká také exkurze do historie. Jednu z ústředních postav Velké francouzské revoluce připomene představení Lafayette – hrdina dvou světadílů v režii Jana Sulovského a v podání olomoucké Agentury Lafayette.

Víkendový program bude ve znamení setkání bývalých členů činohry Moravského divadla Olomouc. V sobotu 27. srpna se na jednom jevišti potkají Pavel Juřica, Martin Mňahončák a Dušan Urban, kteří v komedii Obraz ztvární dlouholeté přátele čelící nejprve banální roztržce a poté zásadnímu střetu. O den později pozdraví olomoucké publikum jedna z hvězd seriálu Ulice, herec Adrian Jastraban. Komedie To nemá chybu o rozpadu vztahu židovky a katolíka festivalovou nabídku uzavře. „Tento titul z produkce Divadelního spolku Kašpar jsme do programu zařadili díky spolupráci s organizátory Olomouckého kulturního léta,“ upozornil Podstata.

Festival Olomoucké divadelní prázdniny se koná pod záštitou náměstka primátora Jana Holpucha. Vstupenky lze od 1. srpna zakoupit v Informačním centru Olomouc (podloubí radnice), cena vstupenky na jednotlivé představení činí 100 korun.

PROGRAM:

22. 8. Teatteri Telakka: KAMA SUTRA (Divadlo K3, Umělecké centrum Univerzity Palackého)

23. 8. Teatteri Telakka: KAMA SUTRA (Divadlo K3, Umělecké centrum Univerzity Palackého)

24. 8. Moravské divadlo Olomouc: NEMRAVNÁ PÍSEŇ (Atrium Vlastivědného muzea Olomouc*)

25. 8. Divadlo Tramtarie: KDO CHCE ZABÍT BEATLES? (Atrium Vlastivědného muzea Olomouc*)

26. 8. Agentura Lafayette: LAFAYETTE – HRDINA DVOU SVĚTADÍLŮ (Atrium Vlastivědného muzea Olomouc*)

27. 8. Divadlo Konvikt: OBRAZ (Divadlo K3, Umělecké centrum Univerzity Palackého)

28. 8. Divadelní spolek Kašpar: TO NEMÁ CHYBU (Václavkův sál, Vlastivědné muzeum Olomouc)

 

Všechna představení začínají ve 20 hodin.

* V případě nepříznivého počasí se představení uskuteční ve Václavkově sále Vlastivědného muzea Olomouc.

Více informací naleznete na stránkách Moravského divadla v Olomouci

Foto: úvodní foto – autor Michal Hladík, Kama Sutra – autor: archiv Divadla Konvikt, a  foto z inscenace Kdo chce zabít Beatles, autor: archiv Divadla Tramtarie.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →
Jindřichův Hradec

Prohlédněte si Jindřichův Hradec. S našimi tipy o nic nepřijdete

Jindřichův Hradec si zaslouží vaši pozornost. Je to nádherné město s pěknou historii. Najdete tu nádherné chaty a chalupy,

Čtu dál →

Jaké vybrat odrážedlo pod stromeček?

Chcete mít ze svého potomka vášnivého cyklistu? V určitém věku už nestačí jít příkladem. Vlastní dvoukolé odrážedlo, které je jedním

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist