Dostali jste žádanku na logopedii?

Rubrika: Kulturní a literární tipy, Vývoj a výchova předškoláka

Kvalitní vývoj řeči je bezpochyby velmi důležitý. Přibývá dětí, které potřebují návštěvu logopeda. Pokud na logopedii s dítětem již docházíte, patří vám do ruky tato kniha.


Publikace s názvem Budu správně mluvit podává poměrně ucelený přehled nejčastějších problémů s řečí jako je dyslalie, koktavost, opožděný vývoj řeči, dysfázie a mutismus. Především ale seznamuje s principy metodických postupů, které se by se při terapii těchto poruch měly používat. Obsahuje výklad kroků, které by neměly v nácviku chybět. Autorkou je Dana Kutálková, klinický logoped. Zajímá se o prevenci poruch řeči a ráda řeší tzv. „beznadějné případy“. Knihu vydalo nakladatelství Grada v roce 2011.

Možná vašemu dítěti již byla některá z výše uvedených poruch diagnostikována. Neházejte flintu do žita a hlavně nenechávejte úplně vše jen na matičce Přírodě. Důležité je vědět, jak můžete vašemu dítěti pomoci. Tato kniha vám může být užitečná tím, že po jejím prostudování budete moci objektivně posoudit, zda je vše tak, jak má být a jestli neodcházíte z logopedie pouze se seznamem nových básniček k nácviku. Podle slov autorky je důležité vědět, že pokud se výslovnost nemění a terapie výslovnosti se omezuje na opakování básniček a slov, aniž by se řešila příčina a aniž by docházelo k obměňování postupů, je třeba vyhledat jiného odborníka.

Kniha je rozčleněna na dva díly – první díl nese název Příprava na logopedickou terapii a najdete v něm kapitoly týkající se vývoje řeči, nejčastějších příčin poruch řeči a možností, kde hledat odbornou pomoc. Druhý díl je podle mého názoru mnohem užitečnější, protože se týká přímo Logopedické terapie. Je zde podrobně popsána terapie jednotlivých výše vyjmenovaných poruch výslovnosti, s nimiž se u dětí potýkáme.

Byla jsem autorce velmi vděčná, když jsem v knize nalezla leták se shrnutím základních postupů rozvoje motoriky mluvidel – artikulačních cvičení. Nechybí ani leták s nácvikem fonematického sluchu. Je- li u dítěte dobrá obratnost mluvidel a zlepší-li se ( pomocí her a nácvikem) schopnost vnímat přesně hlásky, dojde i ke zlepšování výslovnosti…

Dále v knize najdete letáky se slovy na procvičování hlásek. Sama autorka dává k dispozici seznamy slov, které už řadu let používá. Seznamy postupně prošly mnoha úpravami podle toho, jak se jí osvědčily. Stejně tak nabízí osvědčené sady básniček k nácviku určitých skupin hlásek.

V závěru knihy naleznete soubor knížek, které samotná autorka považuje za přínosné. Knihu bych doporučila těm rodičům, kteří již zahájili s dítětem docházku na logopedii. Samotnou autorkou je kniha považována za srozumitelnou – doplnila bych, že je srozumitelná pro rodiče, kteří se již logopedie s dítětem účastní a kteří o logopedii něco málo vědí. Těmto „ zasvěceným“ rodičům může opravdu pomoci pochopit určité logopedické postupy a jejich dětem tak zpříjemnit nutný domácí nácvik.


Budu správně mluvit

Vydalo nakladatelství Grada

Autor: Dana Kutálková
Edice: Pro rodiče
Formát:14×21 cm,
Počet stran: 224 stran
Datum vydání:15.07.2011
ISBN:978-80-247-3687-7

Knihu Budu správně mluvit si můžete objednat například zde.


Knihy s logem GRADA vycházejí v České republice již od roku 1991.

V její produkci jsou tituly s právní tématikou, knihy ekonomické, tituly z oblasti financí a účetnictví, manažerské tituly, psychologické, zdravotnické, knihy s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví, knihy technické z nejrůznějších oborů a profesí.

Tuto pestrou škálu doplňuje i naučně odborná literatura, která nabízí řadu publikací s velkým záběrem pro denní praktický život.

Napsal/a: Martina Mičková

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Jarmuschka

    Logopedii mám s dcerkami úspěšně za sebou.
    O logopedii a některých cvičeních na rozhýbání mluvidel jsem už něco věděla ze studia i z vlastní praxe.
    Ovšem co jsem postrádala, byl nějaký soubor vhodných slov, slovních spojení na procvičování konkrétních hlásek.

  • johana

    Vnučka má celkovou výslovnost špatnou a od září chodí s maminkou k logopedovi. Dostávají úkoly a cvičíme slova a slova. zlepšuje se hodně pomalu. 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist