Řízení auta je dnes považováno za běžnou dovednost. Kdo není schopen řídit, je hendikepován v životě osobním i pracovním. Přesto se jedná o velmi náročnou a komplexní činnost, kterou nemusí zvládat každý…
Schopnost řídit auto s sebou nese pocit nezávislosti a svobody. Zcela samozřejmě ji vyžaduje řada zaměstnavatelů, mnohé aktivity každodenního života s mobilitou, již auto umožňuje, přímo počítají. Někteří lidé však neřídí ze zdravotních důvodů, například epileptici nebo ti, kdo užívají medikamenty snižující pozornost. Jiní by auto řídit chtěli, nejsou však schopni se tuto činnost naučit a opakovaně odcházejí z autoškol bez vytouženého řidičáku. A další neřídí, protože z jízdy mají strach.Mezi fyzická omezení, která ovlivňují schopnost řídit auto, patří například pohybová onemocnění, nedostatečné zrakové a sluchové vnímání a nepříznivý zdravotní stav. Velký problém způsobuje špatná senzomotorická koordinace pohybů, zejména koordinace pohybů oko-ruka, ruka-noha. Ačkoli si člověk svého drobného handicapu v běžném životě vůbec nemusí být vědom, za volantem se může cítit zcela neschopný. Zhoršenou senzomotorickou koordinací trpí zejména osoby s onemocněním centrální nervové soustavy, s ADHD (hyperaktivita s poruchou pozornosti, dříve označované jako lehké mozkové dysfunkce), přeučení leváci a řidiči pod vlivem alkoholu.
Psychologických příčin je nepřeberné množství. Jedním z problémů může být prodloužený reakční čas. Těmto lidem trvá delší dobu, než zareagují na nějaký podnět, například že jim na semaforu naskočila červená, že do silnice vstoupil chodec. Kdo v takových okamžicích nedokáže rychle a správně reagovat, je na silnicích v podstatě nebezpečný. Reakční čas se prodlužuje nejen u starších osob, ale třeba i u osob unavených, hladových, rozrušených nebo třeba jen nachlazených.
Za ideální se pro řízení považuje inteligence v pásmu průměru. Je-li příliš nízká, stává se překážkou při předvídání dopravních situací, koordinaci pohybů a technickém zvládnutí řízení vozu. Příliš inteligentní lidé mohou mít s řízením těžkosti proto, že registrují velmi mnoho detailů a kvůli nim mohou snadno přehlédnout to podstatné.
Amoxofobie
Dalším důvodem, proč se člověku nedaří řídit, může být nadměrná úzkostnost. Řízení je spojeno s určitými riziky, příliš úzkostnému člověku však připadají neúnosně vysoká. Nejen že takový řidič zakouší za volantem nepříjemné pocity, ale také více chybuje v důsledku neadekvátních reakcí a utlumeného racionálního uvažování. S úzkostí je třeba pracovat a posilovat sebedůvěru řidiče, nejlépe ve spolupráci s dopravním psychologem a zkušeným instruktorem autoškoly.
Patologický stav projevující se chorobným strachem z dopravních prostředků a jízdy v nich (amoxofobie) se může projevit i formou panického strachu z řízení. Panická reakce se projevuje krátkým, rychlým dýcháním, nepravidelným srdečním rytmem, pocením, pocitem na zvracení nebo zvracením, hrůzou a podobně. Fobie z řízení může vzniknout sama od sebe, bez příčiny. Mnohdy však za ní stojí předchozí negativní zkušenost jedince, zejména autonehoda nebo jiný nepříjemný zážitek spojený s poškozením majetku či zdraví, ať už se týkal přímo daného člověka nebo situace, jíž byl svědkem, případně zhlédnutí hrozivé scény dopravní nehody ve filmu či v televizi. Fobie se projeví buď při každé jízdě, nebo jen za určitých podmínek, typické jsou pro ni i pocity nedostatečného sebevědomí za volantem nebo strachem ze ztráty kontroly nad automobilem.
Jedná se o ukázku z časopisu Psychologie Dnes, vydává Portál
Napsal/a: Barbora Veronika Hamerníková
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)
Řidičák mám,ale už deset let nejezdím,nechávám to na jinších.Hezký den.
ahojky všem,právě před chvilkou jsem se dozvěděla,že syn udělal zkoušky na nákladák.Jen když si vzpomenu,jak jsem ho přemlouvala rok,než souhlasil s osobákem.Pak hrdě místo občanky ukazoval řidičák.Jen 7 let neřidil ted už rok jezdí pro firmu a ejhle sám se přihlásil na další auto.Tož to mám zbývá už jen motorka,traktor a kamion.Už se těším až přijede dom a bude vyprávět.
Tož su ráda
papapa Kaspárek
no prave ze jsem asi horsi:)jako ridic:)
Hm, Brmbul, tak jsi teda lepší.
Já ho mám „jen“ 16 let. A řídila jsem asi víckrát…
tak ja mam ridicak 21 let a ridila jsem dvakrat:)
Já mám řidičák už 11let,a řídit sem nepřestala jezdím ráda,chci být hlavně nezávislá a dostat se všude i bez pomocí manžela.At už jedu do poradny s malou nebo na nákupy do Brna prostě mě to baví nemět potřebu uněkoho žadonit aby mě tam odvezl.Ty divoké řidiče co předýždí v zatáčkách těch sem už potkala dost,nejhorší je na tom,že když zaviní nehodu tak umírá ten co je neviný a to by tak být nemělo ale stím asi nic nenadělám.Podle mě jsou ženy opatrnější v řízení a muži na to nemají takovou trpělivost jako ženy.Jsi dobrá karamelo,že i po tolika letech si to zvládla a je to moc dobře.maja
Já myslím, že daleko nebezpečnější jsou ti „supermani“ a sebevědomí frajírci, co například z důvodu většího adrenalinu předjíždějí auto, i když před něj dobře nevidí. Naopak ti, kteří si tolik nevěří, o tom ví, a většinou jezdí opatrněji. Taky jsem byla ta úzkostná „ženská za volantem“, ale myslím, že jsem se vycvičila a řídím už docela normálně. Na delší trasy si sice ještě netroufám, ale to přijde. Jo, a taky by se měli pořádně psychologicky prověřovat lektoři v autoškolách, protože to je někdy fakt dost hrozný.
Tohle znám moc dobře,neřídila jsem 10let po udělání řidičáku….pak jsem se zatla a začla jezdit…napřed jen kolem domu,po malém městě.dala jsem si pod zadek polštář,abych viděla kde auto končí:-) a kde se vlastně nacházím na silnici…před tím jsem měla pocit,že se do jednoho pruhu prostě nemůžu vlézt….
vyzkoušela jsem si jak auto reaguje,naučila se řadit podle otáček a konečně začla ,,slyšet“ když motor už moc ,,řve“…
přestala jsem trhat volantem při jízdě mezi dvěma kamiony,přestala jsem vyděšeně kontrolovat auta přijíždějící rychle k hranici vedlejší cesty s hlavní po které jedu…
začla jsem vnímat,jak nebezpečné je jet na kole a myslet si,že auto mě přece vidí a zastaví,objede mě….ono to opravdu není žádná sranda!!
teď jezdím rok a prošla jsem si panickými stavy v autě,zpocenýma rukama,tlukoucím srdcem….ale to už je dávno minulost..získala jsem jistotu a cvik a často s úspěchem předvídám jak ostatní řidiči zareagují. K
Mobile Sliding Menu