Dítě jako chůva?

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Dovedete si představit, že by vaše dítě zůstalo samo doma se třemi dalšími sourozenci a vy jste si v klidu odjeli na dovolenou?

Možná se vám to zdá jako absolutní nesmysl. Knihy mají tu schopnost, že se v nich dá vyprávět i příběh, který by se možná ve skutečnosti nikdy nestal. I když možná…

Jacqueline Wilsonová je uznávaná britská autorka knih pro děti a mládež. Být spisovatelkou toužila od mala, svou první knihu sepsala údajně v devíti letech. Od roku 1990 se naplno věnuje spisovatelské činnosti a její knihy jsou ceněny nejen čtenáři. Autorka za ně získala již celou řadu nejvyšších britských cen za dětskou literaturu. Věřili byste, že se jen ve Velké Británii doposud prodalo na dvacet pět miliónů jejích knih?

Jedna z knih dostala název Sama doma a vydalo ji nakladatelství BB art v edici dětské literatury na začátku tohoto roku. Vypráví příběh dvanáctileté Lilly, která se se svými třemi sourozenci najednou ocitne sama doma. Jejich matka si odjede na dovolenou s novým přítelem a děti nechá opuštěné.

I přesto, že by děti mohly svou matku dostat do těžkých problémů, neudělají to. Lilly své sourozence nepošle ani do škol, aby na maminku nic nevyzradili. Mají ji velmi rádi, i když se o ně moc nestará a často nemají ani dost peněz na jídlo. Samozřejmě jim chybějí peníze a další prostředky pro život. Lilly se ale projeví jako velmi schopná dívenka a své sourozence strádat nenechá…

Kniha je velice impozantním nahlédnutím do dětské duše. Možná by si z ní mohly a měly vzít příklad i některé matky. Zvláště v těch situacích, kdy Lilly řeší problém s jídlem a vůbec s obstaráváním domácnosti, na kterou nemá peníze a jako dítě nemá ani možnost si je jít vydělat. V určitých momentech byl příběh velice dojemný, zvláště mám na mysli citovou stránku opuštěných dětí. I když byla Lilly také sama a stejně tak se cítila, nevnímala jen tu svou „bolest“, ale snažila se postarat všemožně o své sourozence. Aby se nenudili, vymýšlela nejrůznější hry. Ale především se je snažila také zapojit do chodu domácnosti. Každého dle jeho schopností. I tím je knížka vhodná i jako inspirace pro dospělé.

Jacqueline Wilsonová se projevuje jako dokonalý znalec dětské mysli a pokud porovnáte chování dětí v knize třeba se svými ratolestmi, najdete možná jen minimální odchylky. Není divu, že autorka sklízí jednu cenu za druhou.

Kniha Sama doma je určena pro děti od devíti do dvanácti let.  Příběh se čte velmi příjemně, není přerušován ničím, co by mohlo odvrátit čtenářovu pozornost. Jediné, co bych vnímala jako „nezajímavé či odstrašující“ pro tuto věkovou skupinu, je počet stran knihy, který činí více jak dvě stě padesát. Na druhou stranu má příběh tak rychlý spád, že se stačí začíst a pak již nepředpokládám, že by děti knihu odložily. Je navíc psána jazykem, který je pro ně srozumitelný a zábavný, stejně jako některé okamžiky v příběhu.


Sama doma (Lily Alone)
Vydalo nakladatelství BB/art

Autorka: Jacqueline Wilsonová
Překlad
: Daniela Feltová
Kategorie
: Dětské
Vyšla
11.1.2012
Počet stran
: 240
Vazba
: vázaná
ISBN:
978-80-7461-035-6

Knihu Sama doma si můžete se slevou objednat například zde.


Nabídka nakladatelství BB/art je zaměřena především na překladovou beletrii – thrillerydetektivky, romány pro ženy…, populárně naučnou literaturu – historie, biografie…, dětské knihy, komiksy a poezie.

Nakladatelství také nabízí přes 70 druhů nástěnných a stolních kalendářů různých formátů a motivů.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Návod na výrobu vánočního zvonečku

Vánoce se pomalu ale jistě blíží a proto je vhodné ve volných chvílích začít s přípravou vánočních ozdob. Největší radost

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist