Dcera tří matek

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Jak se s osudem vyrovná žena, která má sice tři matky, ale nikdy nepoznala svého otce? Nejen tuto otázku Vám zodpoví film Hluboko v mém srdci z produkce společnosti Intersonic…

Příchod dítěte na svět je vždy spojen s mnoha emocemi. Lásku k dceři pociťuje i matka Barbary Ann, ale nakonec se rozhodne předat jí do adoptivní rodiny. Společně s manželem pak nese svým životem toto tajemství. Dceru nepřestává milovat, ale není s ní v kontaktu. Vzdala se jí, aby jí umožnila vyrůstat mezi „svými“.

Britská režisérka Debbie Wiseman ve filmu citlivě řeší otázku adopce a barvy pleti. Ve filmu se představí řada sympatických tváří hereček (Gloria Reuben, Anne Bancroft, Lynn Whitfield, Alice Krige, Cara Buono) a herců (Jesse L. Martin, Kevin O’Rourke). Za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli v tomto filmu získala  televizní cenu Emmy herečka Anne Banccroft.

Mezilidské vztahy a rasismus

Mohla by míšenka Barbara Ann vyrůstat šťastně a spokojeně v bělošské rodině? Kdo by byl trestán za barvu její pleti více? Matka nebo dcera? Odpověď nalézáme v dětství hrdinky. Štastná léta v nedostatku mezi stejně „barevnými“ jsou zcela nesrovnatelná s životem v nadbytku mezi bílými. Příběh je dalším důkazem toho, že společnost odvrhuje ty, kteří se jakkoli odlišují.

Vlastní rodina

Když Barbara Ann založí vlastní rodinu, zakouší překrásný pocit. Konečně má vlastní rodinu. Na krbu však visí pouze rodinné fotografie z manželovy strany. Její strana je prázdná. Lékař, který se snaží zjistit rodinnou anamnézu, dá hrdince jen další z podnětů, proč najít svou biologickou rodinu. Barbara Ann zažádá o složku s informacemi o adopci. A začne tak odhalovat bolestivá tajemství… Množství energie, které musí věnovat pátrání po svých kořenech, nepřijde na zmar. Postupným odhalováním její minulosti se jí podaří najít svoji rodinu. Vyplatilo se ji hledat? Bude spokojená s tím, koho nalezla?

Na co se můžete těšit

Vše a mnohé další vám odhalí film, na kterém si nejvíce cením toho, jak byl zachycen život hlavní hrdinky. Možná bychom se mohli mylně domnívat, že v adoptivní rodině nedostane lásku. Láska zasazena do různého prostředí i rodinné situace jí však provází celý život. Film zachycuje dětství Barbary Ann jako krásné období, i přes to, že bylo poznamenáno stěhováním do jiné rodiny a dalšími změnami. První vzdor v pubertě jí ovlivní zbytek jejího života.

Film citlivě sleduje osud Barbary Ann, která nemá možnost se bránit manipulaci s jejím životem. Příběh i samotné herecké podání příběhu vyvolávají dojetí nad osudem a nutné zamyšlení nad rasismem a mezilidskými vztahy obecně.

Pro koho je film určen

Snímek bych doporučila všem, kteří jsou ochotni zamyslet se nad rasismem, lidskými vztahy a problematikou adopce. Je přístupný od 12 let, nicméně děti a většinu mužů téma asi příliš neosloví.

Hodnocení

Závěr příběhu je otevřený, zcela jistě by šel ještě zajímavě rozvinout. Režisérka tak poskytuje každému z diváků možnost v mysli si ho dále rozvést. Film nám může být vzdálenější, neboť rasismus je prezentován na komunitě bělochů a černochů. I přesto si myslím, že podobné osudy mohou potkat lidi, kteří žijí kolem nás. Díky zdařilému filmovému zpracování a skutečnosti, že film byl inspirován skutečnými událostmi, hodnotím snímek jako velmi zdařilý.

———————————————————————————————————————

Hluboko v mém srdci

Produkce: Intersonic

Hrají: Gloria Reuben, Anne Bancroft, Lynn Whitfield, Alce Krige a další

Režie: Debbie Wiseman

USA, 89 minut, zvuk: originální anglický, dabing český, formát 4:3

Přístupnost: od 12 let

DVD Hluboko v mém srdci můžete zakoupit například zde.

Napsal/a: Bohumila Hanáková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist