Další lumpárny Darebáka Davida

Rubrika: Kulturní a literární tipy

V loňském roce vyšlo již šesté pokračování příhod tohoto velkého dareby. Pro ty, kdo s ním ještě neměli tu čest, ho trochu představím…

Darebák David čaruje – nakladatelství BB/art

Darebák David je velký lump, který většinou myslí především sám na sebe a na svůj prospěch. Spolu se svým bratrem a spolužáky ze třídy často připravují nejednu horkou chvilku nejen rodičům, ale i ostatním dospělým. Děti ho zbožňují a dospělým vstávají vlasy na hlavě.

Knížku Darebák David čaruje napsala Francesca Simonová a celkem pěkně ji ilustroval Tony Ross. Jsou to vlastně spojené tři menší knížky, přičemž každá obsahuje  čtyři humorné povídky. Nakladatelství BB/art již vydalo 5 knížek tohoto cyklu příběhů o známém rošťákovi – Darebák David, Lumpárny Darebáka Davida, Nápady Darebáka Davida, Pomsta Darebáka Davida a Darebák David chystá léčku. Kromě knížek se s Horrid Henrym (tak se totiž jmenuje v originále) můžete setkat v televizi v kresleném seriálu na CITV a dokonce jsou některé jeho příhody namluveny na CD.

Na první pohled vás ke knížce přitáhne obálka, kde je zdařilý Davidův portrét, ty jeho lumpárny mu totiž koukají z očí. Také ostatní ilustrace se povedly a celý text krásně doplňují. Co vás dál přitáhne, jsou větší písmena, a tím pádem i vhodnost pro začínající čtenáře.

Mně se také líbilo, že vlastnost každé postavy lze poznat již podle jména – Vzorný Vítek určitě nebude zlobit, Náladová Nela asi nebude klidné a hodné děvčátko, a třeba ze Rváče Ralfa budou mít ostatní děti asi nejspíš respekt.

Co se mi ale naopak vůbec nelíbilo, jsou menší či větší nespravedlnosti, které se dětem stanou. Osobně zastávám názor, že dětské knížky by měly vždy obsahovat nějaké poučení a zlo (naschvál, úmyslné jednání nebo jiné nežádoucí chování) v nich by mělo být po zásluze potrestáno. Bohužel u knížek o Davidovi jsem toto nenašla. Například jednoho dne do rodiny Darebáka Davida přišla na návštěvu babička. Přinesla s sebou dvě úžasné hračky dinosaurů, bohužel každý měl jinou barvu a samozřejmě oba bratři chtěli jen tu jednu. Ačkoliv si o ni jako první řekl David, musel ji chtě-nechtě odevzdat řvoucímu mladšímu bráchovi. V jiném příběhu zase David podvádí při stolní hře, aby získal poklad a zvítězil. V případě, že jsou knížky určeny především dětem, by podle mne měl být tento fakt zohledněn. Jak se asi budou chovat děti, které si za vzor vezmou Darebáka Davida?…

Pokud ale toto nežádoucí chování dětem náležitě vysvětlíte, budete se od začátku do konce popadat za břicho. Kupříkladu si budete moct zkusit zvítězit v soutěži o nejlepšího sněhuláka, otevřít kosmetický salon, vydávat své noviny, zahrát si na krvežíznivého piráta, pokusit se vyhrát školní volby, nebo dokonce v kouzelnickém představení vzkřísit mrtvého.

Zkrátka počet lumpáren Darebáka Davida je pravděpodobně nekonečný a určitě se s ním v blízké době opět shledáme …


Darebák David čaruje (Horrid Henry and the Abominable Snowman & Horrid Henry Robs the Bank & Horrid Henry Wakes the Dead)

Autorka: Francesca Simonová
Překlad: Gisela Kubrichtová
Kategorie
: Dětské
Vyšla: 10.2.2010
Počet stran: 224
Vazba: vázaná
ISBN: 978-80-7381-680-3

Knížky o darebáku Davidovi si můžete koupit například zde.


Nabídka nakladatelství BB/art je zaměřena především na překladovou beletrii – thrillerydetektivky, romány pro ženy…, populárně naučnou literaturu – historie, biografie…, dětské knihy, komiksy a poezie.

Nakladatelství také nabízí přes 70 druhů nástěnných a stolních kalendářů různých formátů a motivů.

Napsal/a: JanaK

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist