Další dobrodružství cestovatelky Báry – tentokrát do Pompejí

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Druhá kniha vyprávějící o cestování školačky Báry do minulosti zavede čtenáře do doby otroctví, kam se hrdinka opět dostane pomocí kouzelného atlasu…

Předchozí kniha Karel IV. – Příběh českého krále byla věnována příběhu římského císaře a českého krále Karla IV. v době, kdy byl přibližně stejně starý jako Bára. Ta se tehdy vydala na svou úplně první cestu do minulosti.
Nyní se rozhodla vydat do Pompejí, které mají být zanedlouho doslova zničeny výbuchem sopky.

Obě knížky napsala Veronika Válková, která nejenže se aktivně věnuje psaní knih pro děti, včetně fantasy žánru, ale zároveň vystudovala i historii a latinský jazyk. V sérii těchto knížek se její znalosti velmi dobře uplatní. Sérii knížek pro děti od 11 let vydává nakladatelství Fragment.

Pro ty čtenáře, kteří nečetli první díl, je začátek této knihy věnován krátkému seznámení s Bárou a její rodinou i tomu, že  skrývá na půdě „poklad“, který jí umožňuje cestovat časem. Dostanete se tak „do obrazu“, abyste se v klidu mohli věnovat četbě. Jedná se o volné pokračování.

Doporučuji ovšem si Příběh českého krále přečíst. Jde nejen o krásnou knihu, ale hlavně budete znát celý ten začátek, kdy Bára na půdě domu, kam se s rodiči nastěhovala, objevila starý atlas plný mapek. Takový, který splní přání – stačí se jen dotknout nějakého místa.

Nyní se tedy Bára rozhodla odcestovat ještě hlouběji v čase. Ze středověku je to dost daleko do doby, kdy vládlo kruté otroctví a sopka u Pompejí pořád ještě čekala na den, kdy vykoná smrtonosnou zkázu…

Ocitá se na trhu, kde má být prodána jako otrok. Koupí si ji naštěstí vcelku slušný majitel, který po ní chce pouze uklízet, nakupovat a vykonávat všelijaké domácí práce. Ve chvíli, kdy se ovšem v domě dozvídají fakt, že Bára umí číst a psát – což je hodně nevídaná věc u otroků, dostane se jí určitých výsad. Jednou z nich je například předčítat z knih pánovi domu.

Příběhu opět nechybí napětí. Bára bude tentokrát řešit skutečný detektivní případ. Ve městě byla odcizena dost velká suma peněz a podezření padá na jednoho z otroků v blízkosti Báry, Rufuse. Trest je pro ni absolutně nemyslitelný. Rufuse čeká mučení a jeho pán musí z důvodu cti spáchat sebevraždu. Bára na nic nečeká, protože obvinění a začne pátrat po tom, kdo peníze ve skutečnosti ukradl. Času ale mnoho nemá…

Příběh ukazuje opět dětem dějiny. Seznamuje je do hloubky se životem otroků a otrokářů, samozřejmě formou, která je záživná. Na příběhu Báry tak mají možnost pochopit postavení jednotlivých vrstev i povinnosti, které měli, tradice, jež bylo nutné zachovávat. Dozví se, jak prožívali každý den, co jedli, jak se bavili.

Pokud se v Příběhu českého krále děti více seznamovaly s jedinou postavou, v této knize je tomu jinak. Hlavní roli tu nehraje žádný významný panovník, příběh se zaměřuje na život tehdejší doby.

Knížka je opět napsána velice poutavě. Děti se dozví nejrůznější zajímavosti z tehdejší doby, včetně takových, které by si třeba při hodinách dějepisu nezapamatovali. Tím, že autorka má úžasnou schopnost podat fakta zábavnou formou, nebála bych se ji použít při domácí výuce dějepisu. Pravdou ovšem také je, že historických údajů je daleko méně, než bylo v předchozím díle, který jimi byl doslova nabitý.

Kromě historie děti dostanou také možnost se zamyslet nad tehdejším životem především obyčejných lidí. Porovnat to, jak lidé ctí druhého, jak je důležitá pomoc od blízkých, jak se zachovávají tradice…

Knížka je nepochybně velmi zajímavá, moc hezky napsaná a mohu ji vřele doporučit.


Dobrodružné výpravy do minulosti – Pozdvižení v Pompejích

Vydalo nakladatelství Fragment

Autorka: Veronika Válková
Ilustrátor
: Petr Kopl
ISBN
:   978-80-253-1293-3
Pořadí v edici
:  2
Rozměry v mm
: 125×195
Počet stran
: 184
Provedení
: vázaná
Rok vydání
: 2011
Věk
: 11+

Knihu Dobrodružné výpravy do minulosti – Pozdvižení v Pompejích si můžete koupit zde.


Nakladatelství Fragment vydává knížky pro děti, mládež, dospělé až po seniory!

Pro ty nejmenší jsou to leporela, pohádkové knížky, pro starší pak fantasy, učebnice, slovníky, beletrii pro maminky a tatínky a nová edice pro babičky a dědečky s velkými písmeny, které jim usnadňují čtení.

Nakladatelství Fragment také vydává časopis Báječná školka.

 

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist