Čtení s porozuměním a hry s jazykem

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Ve vesnici Naschvály měli uprostřed návsi malou školu a v té bydlel školník František. Jednoho rána probudil celou vesnici jeho mohutný hlas: “Máme tady myši.”
To ale nastal poprask…

Čtení s porozuměním a hry s jazykem

Co se stalo? Kdo se usídlil ve škole v Naschválech?

Učiněná detektivka, viďte!?

Pusťte se spolu s dětmi do čtení tohoto zábavného příběhu a zjistěte, kdože se to ve škole v Naschválech objevil a kdo zde působí tak trochu zmatek a chaos, na druhou stranu ale pro místní děti chystá zábavné úkoly se slovíčky a obrázky, rébusy. A nevynechá ze svých šprýmů ani leckoho z dospělých.

A kdože je tím tajemným návštěvníkem? Skřítek Alfréd, který si tak rád hraje se slovy.

Děti čtou napínavý příběh, doplňují chybějící slova, doplňují vhodné slovo dle významu, rozlišují barevně skupinu slov dle zadaných kriterií, seznamují se s dvojicemi podobných slov a učí se je rozlišovat, vyhledávají slova, která k ostatním ve skupině nepatří, seznamují se s rýmy a samy je později doplňují, skládají přeházené věty do správného pořadí tak, aby příběh měl smysl, hledají dvojice stejných slov.

A aniž by si toho děti všimly, při čtení a plnění zábavných úkolů rozvíjejí zároveň zrakové a sluchové vnímání, logické uvažování.

Každá stránka této knížky je rozdělena na tři části:

–         text, na kterém lze procvičovat techniku čtení (starší děti už mohou číst samostatně)
–         instrukce pro práci dítěte na spodním okraji stránky
–         tipy pro samostatnou práci

 

Dědeček novou dýmkou ze stromečku obral všechnu čokoládu.

Maminka místo vánočky šňůru od vánočních světel.

Pes Rek se tvářil chrabře a propálil vánoční ubrus.

Honzík se na dvoře klouzal upekla utěrku.

Tatínek si přivřel místo máku první poslední.

Myši překousaly do dveří nohavici u nových kalhot.

Babička u sousedů semlela na zamrzlé louži tak dlouho, až led praskl a Honzík se celý promáčel.

[Spoj části vět k sobě tak, jak patří. Co se komu přihodilo?]

 

Kniha je součástí dětské naučné edice a je určena pro první stupeň (věk 6 – 10 let).

Některé z úkolů – např. řadu rébusů (spojení obrázku a písmen přečíst jako slovo) si já pamatuji z vlastního dětství. Kdykoliv jsem na ně narazila v některém z dětských časopisů, ráda jsem je luštila. Ani teď, při pročítání knížky, jsem neodolala…

Jiné úkoly mi hodně připomínají aktivity, které znám ze slabikáře svých dětí. Jen bych řekla, že v této publikaci je jich více. Jsou zadány jasně a srozumitelně.

Dle mého názoru je tato knížka „uživatelsky přátelská“, práci s ní zvládnou děti buď samostatně, nebo s mírnou dopomocí dospělého.

Kniha je bohatě ilustrovaná, často je ilustrace součástí činností souvisejících s prací s textem.
Některé obrázky jsou barevné, častěji ale jen černobílé a přímo vyzývají k vybarvení, což pravděpodobně využijí hlavně mladší čtenáři. Velikost písma je dle mého názoru zvolena vhodně s ohledem na začínající čtenáře.

V závěru knihy je i několik stránek určených dospělým – návod, jak s knihou pracovat, poznámka k technice čtení a procvičování čtení s porozuměním i doporučení pro nácvik čtení.

Publikace se tak může stát pomocníkem jak pro rodiče malého školáka, tak i pro jejich učitele. Osobně považuji knihu za velmi zdařilou. A konstatuji, že můj názor sdílejí i mé děti – mladší školáci.


Čtení s porozuměním a hry s jazykem

Vydalo nakladatelství Edika

Autorka: Jiřina Bednářová
Počet stran:
80 stran
Formát
:210×297 mm – brožovaná lepená

Knihu Čtení s porozuměním a hry s jazykem si můžete objednat například zde.


Nakladatelství Edika představuje širokou nabídku knih, které jsou určeny nejen pro děti a mládež, ale také jejich rodiče a pedagogy. Moderní učebnice sledující trendy ve vzdělávání pro všechny věkové skupiny a stupně pokročilosti. Knižní portfolio nakladatelství Edika zahrnuje nejen ucelené řady jazykových učebnic, vysokoškolské učebnice, učebnice pro technické obory, odborné slovníky či dvojjazyčné verze známých literárních děl, ale také bohatou nabídku publikací a pracovních sešitů pro rozvoj schopností a dovedností dítěte, jeho předškolní i školní přípravu. Součástí knih jsou rozmanité přílohy jako například oblíbené zvukové nebo multimediální CD či DVD nosiče, které jsou v případě jazykových učebnic a příruček namluvené rodilými mluvčími.

Cílem nakladatelství je vydávat publikace a multimédia zaměřená na výchovu a vzdělávání, nejen pro všechny úrovně škol, ale i širší trh se zvláštním důrazem na jazyky, učebnice pro děti a psychologii. Mezi nejúspěšnější tituly patří Pravidla českého pravopisu, dětská naučná kniha s názvem Čeští panovníci byli taky jenom lidi nebo 111 napínavých experimentů pro děti.

Napsal/a: Jarmila Vrkošová

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist