Co si počít s vnoučaty

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Hurá, dneska jedeme za babičkou a dědou a budeme tam celý den. Mami, už pojedeme? Já si s sebou vezmu lego a auto a ještě to a to. Já zase LPS a taky ten domeček. A mami, myslíš, že si s námi babička nebo děda budou hrát? … Dost často mám problém děti zabavit. Stále chtějí vymyslet nějaký program a to i přesto, že jsou ve věku, kdy by si měli vystačit sami. Jak si s nimi pak mají poradit prarodiče, kteří hlídají občas?

Naštěstí si s tímto problémem poradilo nakladatelství Cpress a vydalo knížku s názvem Příručka pro babičku a dědečka. Autorkou je spisovatelka, redaktorka a dvojnásobná maminka Elizabeth LaBan, která knížku napsala ve spolupráci se svojí maminkou Barborou Trostler s tchánem Myronem Labanem.

V úvodu se nejprve seznámíte s obsahem a na co všechno se můžete ve 4 obsáhlých kapitolách těšit. Také si přečtete, proč vlastně vznikla tato publikace přímo od jejich autorů.

Kapitola první je vlastně takový rychlokurz, jak zvládnout péči a výchovu, nejen u malých děti. Vyměnit plínku díky podrobnému návodu hravě zvládne i dědeček. Šest způsobů jak ukonejšit dítě, správné odříhnutí nebo jaká strava je pro děti vhodná. Nevíte, zda je váš domov připraven na hlídání vnoučat?  Nevadí, v zatěžkávací zkoušce domova před příchodem dětí zjistíte, na co si musíte dávat pozor a „Užitečné vybavení u babičky“ zase poradí pár věcí, které vám hlídání může dost ulehčit.

Děti milují rýmovačky a pokud si už nevybavujete jejich text, vůbec se nemusíte bát, že si před vnoučetem utrhnete ostudu. Publikace vám nabízí ty nejznámější dětské rýmovačky jako např: Vařila myšička kašičku, Paci, paci, pacičky, Vrána … atd. Co může být hezčí, než když si s dětmi hrajete? „Dětské hry“ vám nabízí plno nápadů pro společné hraní. Např : Hra na jukanou, umíš přelévat nebo hlava ramena. Většinou jde o klasické hry, které si sami pamatujeme z dětství.

Budou vnoučata u prarodičů i přes noc? Pak si určitě musí vyzkoušet vodní diskotéku nebo akvarelovou koupel. Kluci si zase užijí srandu s plovoucí armádou. Malý človíček bývá často nevyzpytatelný, v kapitole „Jak na záchvaty vzteku“ zjistíte, že jde o naprosto normální reakci a jak si s ní co nejlépe poradit. Hlídáte sourozence? Pak musíte počítat s možnými potyčkami a „Sourozenecké rvačky“ vám pomohou s následnou strategií.

Kapitola druhá nabízí nepřebernou škálu her na doma i na ven a je jedno, jestli bydlíte v paneláku nebo v domě s velkou zahradou. Zima, déšť nebo vedro už nebudou překážkou pro senzační zábavu. Zahradní olympiáda nebo kempování v obýváku? Věřte, že děti budou nadšené. Domácí dostihy, honba za čtyřlístkem, sardinky v plechovce, kolíčky na prádlo, piráti, víly a skřítkové a více už neprozradím. Nápadů na hry je tady opravdu spousta.

Kapitolu třetí ocení především babičky. Protože co si budeme povídat, zatím si určitě s dětmi zábavu užíval hlavně dědeček. Máme tady „Umění a vaření“. V této kapitole najdete recepty, návody a projekty, které poskytnou vnoučatům nejen praktické zkušenosti, ale budou mít také radost z tvoření. Společně si upečte blbuvzdorné sušenky nebo možná ten nejlepší ovocný koláč. Udělejte si společně obrázkový slovník a cizí jazyk se naučí všichni. Také si můžete ušít bláznivou přikrývku pro celou rodinu. Jaký je nejlepší domácí zmrzlinový zákusek? I domácí nakládaná zelenina může být opravdovou lahůdkou! A co teprve „Zábava s rodinným fotoalbem“? Nejenom na tohle, ale na mnohem více se můžete těšit v této knize. A věřte, že vnoučata u vás už nudu nepoznají.

Poslední kapitola má název „prozkoumávání světa“. Nemusíte hned jezdit k moři, vždyť i kolem domu je toho spousta k objevování. Strávit den v muzeu, v zoo nebo si společně zajít do restaurace? Přečtěte si rady a tipy, jak na to. Užijte si společnou jízdu vlakem nebo autobusem. Kupte si mapu a cestu si do ní značte. Když jsou děti unavené je čas na odpočinek. Přečtěte jim nějakou knížku. „Deset tipů, co číst vnoučatům“ vám pomůže s výběrem. S všetečnými otázkami vám zase alespoň trochu pomůže „Deset dotazů, které položí každé vnouče“. Co je ve středu země? Mají žížaly krev? Proč je obloha modrá?

Pokud neznáte odpověď, nestyďte se a společně najděte odpovědi v knížkách nebo na internetu.

Autorka Elizabeth LaBan měla dobrý nápad. Taková příručka se prarodičům určitě bude hodit. Najdou zde všechno, co je třeba vědět o výchově a potřebné péči o dítě. Díky obsáhlému doškolovacímu kurzu zvládnou vyměnit plínu, poradí si se zavinovačkou a zvládnou ukonejšit dítě. Budou vědět, jak si poradit s nemocným dítětem a jak zvládnout záchvaty vzteku. Které vybavení pro děti je dobré pořídit, jak zajistit klidný spánek a mnoho dalších tipů, rad a nápadů jak zvládnou hlídání. Knížka nabízí spousty inspirace na společné aktivity – Zahradní olympiáda, domácí dostihy, jarní výprodej, sbírky a tvoření, zábava s papírem, 10 jednoznačně nejúžasnějších svačin, zábavné výlety, říkanky…atd.

Publikace je doplněna o „moudrost prarodičů“, kterou najdete vždy na konci každé kapitoly. Prarodiče se s vámi podělí o své zkušenosti – Co se smí a co se nesmí. Jakou radu byste si přáli dostat předtím, než jste měli vnoučata? … atd. Tyto moudrosti jsou vždy v oranžovém rámečku, takže se nemusíte bát, že je přehlédnete. Další rady a tipy najdete v celobarevném (také oranžovém) rámečku s bílým písmem. Vše, co budete potřebovat k vaření nebo k různým hrám najdete v oranžovém rámečku s oranžovým písmem jako „Potřeby“. Knížkou vás doprovází kreslené obrázky, kterých sice není moc, ale někomu to tak třeba vyhovuje.

Přestože se mi knížka líbí, myslím si, že s jejím zpracováním se dalo udělat více. Nejvíce mi vadí malá velikost této publikace 127×177 mm. Přece jenom ten, kdo už má horší zrak, ocení něco, co se mu bude dobře číst a držet v rukách. Další problém vidím v barevném provedení rámečků. Oranžový rámeček a v něm bílé písmo je celkem nešťastné řešení. Já brýle nenosím a musím říct, že mě z toho bolely oči.

V kapitole 10 dotazů, které položí každé vnouče, jsem našla pouze dvě nebo tři otázky, na které se děti někdy zeptaly. Zato mají spousty a spousty jiných dotazů. Takže bych asi zvolila lepší výběr otázek a odpovědí. Nečekejte tedy, že zde najdete opravdu ty nejčastější otázky zvídavých dětí. Stejně tak jako tipy, co číst vnoučatům. Nenašla jsem jedinou knížku, která by se dětem mohla líbit. Jediná knížka, která je zde uvedena a kterou mají děti rádi, je Honzíkova cesta. Nenajdete ji ale v tipech co číst, ale autorka se o ní zmíní pouze v úvodu. Seznam 10 knížek, které se hodí číst už těm nejmenším až po ty starší, by tedy byl u nás naprosto jiný.

V určitých věcech mě teda knížka zklamala, ale to neznamená, že bych ji tím hned odsoudila. Líbí se mi, jaká je zde pestrá nabídka aktivit, ať už jde o hry, tvoření, výlety nebo básníčky. Většinu her budete jistě znát, ale spousta nápadů je zde originálních. Např: udělat dětem zeleninový salát a dát ho do kornoutku od zmrzliny. To určitě sní i ti, kteří jindy salát nechtějí. Něco takového by mě teda nenapadlo. Líbilo by se mi, kdyby byla knížka více barevnější a možná i více obrázku uvnitř. Přebal knihy je přesně takový, jak jsem očekávala, že bude také i vnitřek, veselý, barevný a vtipný. Proto mě překvapila „strohost“ barev uvnitř publikace.

Pokud máte prarodiče, kteří si občas neví rady, Příručku pro babičku a bědečka jim určitě pořiďte. A zda bude mít úspěch u naší babičky a u dědečka zatím nevím, ale zjistíme to brzy. Protože jim ji dáme, jak k nim pojedeme. Snad se jim bude líbit alespoň tak jako mně.


Příručka pro babičku a dědečka
Hry, aktivity, říkanky a tipy na zábavné trávení času s vnoučaty

Vydalo nakladatelství CPress

Autor: Elizabeth LaBan
Počet stran: 192
Formát: 127×177 mm – brožovaná lepená
Vyšlo: 15. 08. 2012

Knihu Příručka pro babičku a dědečka si můžete objednat například zde.

Prolistujte si knihu – zde.


Nakladatelství CPress pružně reaguje na vzrůstající popularitu oborů v oblasti odborné a populárně-naučné literatury. Systematicky tak rozšiřuje svou knižní nabídku zejména v oblastech knížek pro nejmenší, cestování, historie a military, hobby, auto-moto, zdraví a životní styl, příroda a zahrada, umění a kultura a technika a věda.

Novým knižním oborem, který si už pevně vydobyl své místo v našem nakladatelství, jsou kuchařky, jak pro dospělé tak i pro děti.

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Králíček4

    Mě by stačila super babička aspoň jedna,nějak nefungují,jsou na baterky.

  • Bami my sice babičku máme,ale výdaj by to byl také zbytečný,protože ona ví všechno nejlíp 😀

  • bamiska

    no hned bych koupila, jen ta babička a dědeček nikdy nefungují jak by měli tak asi je to zbytečné vydání 😀 😀 takže pokud ke knize dodávají i dědečky a babičkami tak beru hned dvě 😀

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist