Česká premiéra francouzského hitu svede poprvé na jedno jeviště Ivu Janžurovou a Janu Paulovou

Rubrika: Kulturní a literární tipy, Rozhovory

V úterý 30. dubna 2013 má v Divadle Kalich českou premiéru komediální hit současné divadelní Paříže, hra populární francouzské herečky, scénáristky a režisérky Isabelly Mergaultové Sbohem, zůstávám!. Pražský Kalich komedii uvádí jako první po její domovské scéně.


„Sbohem, zůstávám! provází pověst hry, ´po níž šílí celá Paříž´, abych přesně ocitoval francouzské zdroje. Když jsme se na představení přijeli podívat do Théâtre des Variétés, na vlastní oči jsme se přesvědčili, že tento slogan není ani trochu nadnesený,“ říká producent a majitel Divadla Kalich Michal Kocourek.

„Hra Isabelly Mergaultové má v našem divadle svou mezinárodní premiéru, tedy první po té pařížské. Na takovou událost jsme nemuseli dlouho sbírat odvahu, neboť jsme věděli, že inscenace se dostane do péče dvou mimořádných komediálních hereček Ivy Janžurové a Jany Paulové. V souvislosti s oběma dámami vlastně můžeme mluvit ještě o jedné premiéře: Je to totiž vůbec poprvé, co se spolu setkávají na jednom jevišti. Gentlemanské garde jim dělají tři neméně výteční kolegové Pavel Zedníček, Jaromír Dulava a Antonín Procházka, jehož jsme oslovili i na režii,“ doplňuje producent, který hru představuje jako velkou oslavu vzácné ženské komiky.

Sbohem5 Sbohem4

„Řekl bych, že není tolik žen, které jsou schopné si ze sebe udělat srandu před plným hledištěm. Herečky touží být na jevišti půvabné, šarmantní a komické situace jejich krásu trochu devalvují. Zkrátka dobrých komiček mnoho není. O to více si člověk považuje, že se může potkat s tak excelentními herečkami, jakými jsou Iva Janžurová nebo Jana Paulová,“ vysvětluje režisér inscenace a představitel jedné z rolí Antonín Procházka.

Autorku hry Isabellu Mergaultovou, ve Francii velmi populární,  může znát i české publikum např. z filmů Šok s Alainem Delonem, Prachy v prachu s Danielem Auteuilem nebo Příští léto s Philippem Noiretem. Jako autorka scénáře a režisérka získala prestižní francouzskou filmovou cenu César pro nejlepší snímek za komediální drama Ó, jak jsi krásný.

Komedie Sbohem, zůstávám! je jejím druhým autorským počinem pro divadlo. Premiéru měla v pařížském Théâtre des Variétés loni v září a od té doby se drží na předních příčkách nejnavštěvovanějších inscenací.

 

Sbohem6Isabelle Mergaultová: Sbohem, zůstávám! (Adieu, je reste!)

Divadlo Kalich, premiéra 30. dubna 2013

Producent: Michal Kocourek

Režie: Antonín Procházka

Překlad: Anežka Svobodová

Scéna: Martin Černý

Kostýmy: Lucie Loosová

 

Rozhovor s Janou Paulovou

Autorka Isabelle Mergaultová hru napsala, neboť nenacházela dost kvalitních komediálních textů pro herečky své generace. Pociťujete stejný nedostatek?

Vzhledem k tomu, že se nám doposud vždycky nakonec podařilo najít takový, do kterého jsme měli chuť se pustit, tenhle nedostatek nepociťuji. Navíc jsem ve věku pro herečku praktickém v tom, jak je na jevišti variabilní. Můžu hrát postavy o něco starší i o něco mladší. Pomůžou světla, kostým… a v neposlední řadě divákova fantazie. Proto mám při listování scénáři relativně na výběr. Na druhou stranu není jednoduché najít kvalitní hru pro mě a Pavla Zedníčka, protože spolu hrajeme dvacet let a za tu dobu jsme publiku předvedli už spoustu hereckých poloh. Hledat pro nás dva pořád něco nového je tedy poměrně těžké. I z toho důvodu jsme se rozhodli pro Sbohem, zůstávám!, kde tentokrát nestojí v popředí dvojice muž – žena.

Jaká musí komedie být, aby vás zaujala natolik, že máte chuť si v ní zahrát?

Musí mě hned při prvním čtení rozesmát a musím mít pocit, že smát se budou i diváci. Plus v ní musí být co hrát a ideálně by měla nabízet prostor k improvizaci. V komediálním žánru vyhledávám vyloženě herecké texty.

Takovým je i text Sbohem, zůstávám!?

Jednoznačně, je to „herecká“ komedie. Přestože jde o klasickou konverzačku, je v ní plno situačních zvratů, které děj otáčí nečekaným směrem. V tom je ta komedie netypická. Zkrátka čiročirá sranda. Kdo by hledal poslání, musí místo do divadla na poštu, žádné hluboké poselství hra nesděluje. Zato baví černým humorem, který my Češi máme, myslím, obzvlášť rádi.

Říká se, že komediální herečky jsou nedostatkové zboží. Pokud s tímto tvrzením souhlasíte, proč si myslíte, že dobrých komiček je výrazně méně než dobrých komiků?

Co na to odpovědět, když já zrovna teď hraju s tou nejlepší komediální herečkou v této republice. Mám samozřejmě na mysli Ivu Janžurovou… Obecně vzato, pro komedii je nezbytné, aby herečka dokázala v sobě potlačit touhu být za všech okolností a za každou cenu krásná, žádoucí. Znám hodně ženských, které si ze sebe umí udělat srandu na jevišti, už si ovšem nejsem jistá, zda to všechny dokážou i v běžném životě. Když o tom ale teď tak přemýšlím, s chlapama a jejich pověstnou ješitností je to možná ještě horší. Třeba je mužský komik nakonec vzácnější zboží než komička.

Diváci jsou zvyklí na vás chodit do divadla v zavedené dvojici s Pavlem Zedníčkem. Jak byste přiblížila herecké partnerství s Ivou Janžurovou?

S Pavlem jsme totálně sehraní, je to úžasné herecké partnerství, které samozřejmě nekončí, jenom jsme teď k našemu tandemu přibrali herečku, jíž oba upřímně ctíme. Jsme nesmírně rádi, že se můžeme na jevišti potkat s první dámou ženské komiky a ženského herectví vůbec. Hrát s Ivou Janžurovou pro mě znamená víc, než kdybych hrála s Bradem Pittem. (smích) Iva má neuvěřitelný smysl pro humor, a to i v privátním životě. Navíc je nesmírně krásný člověk. Těším se na každé setkání s ní, na to, čím mě na jevišti zase překvapí.

Sbohem3 Sbohem2

Hrdinky hry Sbohem, zůstávám! na konci přemýšlejí, zda by jim nebylo lépe bez jejich protějšků. Dospěla jste někdy i vy k pocitu, že muži jsou „na zabití“?

Upřímně řečeno, kdybych o něčem takovém byla přesvědčená, při svém temperamentu bych se už dávno nějakého mordu dopustila. (smích). Ale nemyslím si to. Mám celoživotní štěstí na hodné, správné chlapy. Se všemi svými profesními i životními partnery jsem kamarádka, bezvadně spolu komunikujeme, rádi se vidíme. Takže žádného „chlapa na zabití“ neznám. Já si svět bez mužů ani neumím představit. To by byla strašná nuda!

Informace o jednotlivých představeních, včetně rezervace vstupenek, najdete na stránkách Divadla Kalich.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Taky mě článek zaujal, hra by mohla stát za to. Do divadla chodíme hodně, ale do Prahy máme daleko 🙁
    Ovšem včera u nás Divadlo Kalich hostovalo a bylo to naprosto super, byli jsme na představení Moje hra a jestli Sbohem, zůstávám bude taky takové, tak to rozhodně za návštěvu stojí.

  • Jindriska8
    Jindriska8

    To bude pěkné divadlo,my to mám daleko do Prahy.

  • V divadle jsem nebyla už ani nepamatuji. Tohle mohlo být zajímavé.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist