Budoucí maminky mají dveře do České filharmonie otevřeny i v nové sezoně

Také v  sezoně 2011/2012 pokračuje v České filharmonii cyklus „Hudba jako pohlazení pro budoucí maminky“, který bude v letošním roce zahájen koncertem 20. září v Sukově síni Rudolfina speciální úpravou Janáčkovy Moravské lidové poezie v písních…

Řada 16 komorních koncertů určená nastávajícím maminkám vznikla v loňském roce a představuje nedílnou součást edukativních programů České filharmonie, jejichž cílem je podpořit návrat hudby do prostředí rodiny. V této sezoně se vrací většina umělců, kteří již na koncertech vystoupili v sezoně předešlé. Nově je v dramaturgii dán větší prostor dobovému nástroji viola da gamba. Na dvou podzimních koncertech se představí vynikající gambista Petr Wagner, v únoru společně s cembalistkou Monikou Knoblochovou a loutnistou Miloslavem Študentem vystoupí také gambistka Hana Fleková. Na koncertě 18. října pak zazní světová premiéra skladby Pavla Fischera Keltské duo pro dvě violoncella v podání Petra Nouzovského a Eugena Procháce. Nově rovněž na dvou koncertech vystoupí vokálně instrumentální soubor dobových nástrojů Chairé (umělecký vedoucí Josef Krček), který sezonu uzavře 12. června 2012 programem „Písně, které vracejí čas.“

Podporu našel tento netradiční cyklus také u odborné veřejnosti z řad lékařů, svou záštitu nad projektem převzala Česká muzikoterapeutická asociace, Sekce systemické muzikoterapie ČPS a Česká neonatologická společnost.

Význam vlivu hudby na dosud nenarozené dítě dokládá svými slovy také MUDr. Lumír Kantor, Ph.D., primář Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci a vědecký sekretář České neonatologické společnosti ČLS JEP: „Pozitivní vliv hudby na matky a jejich děti v období před i po porodu je jednoznačně prokázán. Lékařská společnost novorozeneckého lékařství tuto iniciativu vítá a považuje za velmi prospěšnou.“

Inspirační zdroje pro koncepci cyklu koncertů pro budoucí maminky představuje na jedné straně Suzukiho metoda a na straně druhé muzikoterapie v oblasti porodnictví a neonatologie. Suzukiho metodu založil koncem 50. let v Japonsku Shinichi Suzuki a dnes se stala již celosvětově uznávanou.

Vychází z „filozofie mateřského jazyka“ (v angl. Philosophie of mother‘s tongue), a proto se zaměřuje především na úzký kontakt s maminkami, od kterých děti v nejranějším věku přejímají vztah a cit k hudbě. Při organizaci hudebních programů pro těhotné maminky sehrála zásadní roli také spolupráce s předními odborníky v oblasti muzikoterapie a konzultace s lékaři.

Cyklus „Hudba jako pohlazení pro budoucí maminky“ bude probíhat v Sukově síni Rudolfina od 17. 30 hodin v termínech:  20. 9. / 4. 10. / 18. 10. / 1. 11. / 15. 11. / 6. 12. 2011/ 17. 1. / 7. 2. / 21. 2. / 6. 3. / 20. 3. / 3. 4. / 17. 4. / 15. 5. / 29. 5. / 12. 6. 2012 (koncert 4. 10. a 6. 12. 2011 se výjimečně koná už od 17.00 hodin).

Vstupenky na koncerty mohou diváci zakoupit na pokladně České filharmonie na adrese Alšovo nábřeží 12 (vchod z ulice 17. listopadu a náměstí Jana Palacha) nebo online na webových stránkách České filharmonie www.ceskafilharmonie.cz. Ceny vstupenek na jednotlivé koncerty činí 200, 180 Kč. V případě zakoupení vstupenek na 4 a více koncertů bude poskytnuta 20% sleva.