Buď připraven! Tak zní heslo skauta!

Rubrika: Kulturní a literární tipy

14. listopadu 2011 se konal křest knihy Na všechno buď připraven! Příběh Lubomíra Školouda (kreslíře, skauta, politického vězně se smyslem pro drsný humor) přichází za čtenáři už ve druhém vydání.

Za kmotry zde byli místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a dva Školoudovi kamarádi Zdeněk Kovařík (Kik) a Radek Brož (Nestle). Oba tito muži seděli ve vězení – Kik vyfasoval 11 let a Nestle 6 let. Přemysl Sobotka se nestal kmotrem náhodou, Petr Štěpánek si ho vybral kvůli prosazení zákona o třetím odboji. V prostředí kavárny knihkupectví Academia bylo velmi příjemné prostředí.

Na počátku jsme uctili památku již zemřelého L. Školouda, jenž byl spoluautorem křtěné knihy. Tato kniha vychází po několika letech podruhé a Petr Štěpánek do ní připsal ještě pár kapitol. Při křtu Kik a Nestle popřáli čtenářům, aby se při čtení pobavili a obohatili se. Zároveň pánově vyřkli své přání, aby se již komunismus nevrátil a sám autor pravil, že doufá, že se tato dobrodružná kniha bude líbit ve své syrové podobě, jako byl sám kriminál.

Buď připraven!

Bylo mu dvacet let, když si v roce 1950 v Hradci Králové vyslechl návrh na trest smrti. Nakonec z toho bylo „jenom“ čtrnáct let. Spolu s několika kamarády totiž v předvečer krajské konference KSČ umístil na dveře stranické propagační prodejny petardu a odpálil ji. Nikomu se samozřejmě nic nestalo, ale o to vůbec nešlo. Ve skutečnosti totiž nebyl souzen on a jeho přátelé, ale skaut jako organizace. Skaut miloval a nechtěl se ho vzdát. To byla jeho největší vina,” řekl hudebník a novinář Petr Štěpánek. Lubomír Školoud se dostal na Pankrác, poté do jáchymovského koncentráku, pokusil se o útěk, byl dopaden. Kvůli svému útěku dostal 17 let navíc, byl odvezen na Bory, pak do Valdic a naposledy ho zavřeli do kriminálu v Leopoldově, odkud se mu podařilo utéct. Zase byl dopaden a stálo ho to dalších 5 let, celkem mu komunisté uštědřili 36 let vězení. Jak o něm řekl Petr Štěpánek „tento MUKL seděl s anglickými letci, univerzitními profesory, politiky i obyčejnými mukly.“ Inu, společnost mu nedělal jen tak někdo.

Z elektrikáře hrdina a kreslíř

ZIMA, HLAD a SRANDA. Těmito slovy prý lze podle Lubomíra Školouda charakterizovat vězení: všudypřítomná zima, věčný, neuvěřitelný hlad a sranda, díky které lze přežít. Petr Štěpánek na svého vedoucího ve skautu vzpomínal jako na silnou osobnost, moudrého skauta a obyčejného člověka, který měl neobyčejné kvality. Tyto jeho vlastnosti se snažil i v knize vystihnout a poukázat na jednoho člověka, který bojoval s úsměvem proti buzeraci bachařů i celému politickému systému. Ilustrace v knize pocházejí z pera Lubomíra Školouda, který ilustroval skautské kroniky, a dokonce se jeho kreslený humor stal ilegálně součástí vězeňských novin. V roce 1964 byl propuštěn a vrátil se ke skautingu.

V sobotu 19. listopadu 2011 byl ke zhlédnutí stejnojmenný dokument, jehož autorem je také Petr Štěpánek, ve kterém L. Školoud vyprávěl o kriminále a vracel se na místa, kde své utrpení prožil.

Na závěr lze říci, že vznik takové knihy je přínosem pro nás, ale i pro naše děti. Neměli bychom zapomínat na minulost národa.

Pokud již myslíte na vánoční dárek pro svého muže nebo nějakého pánského člena rodiny, pak toto dílo je dobrá volba.

Ukázka z knihy

Nepamatuju se už, jak dlouho nás na čtvrtém oddělení izolovali, ale začas se velitelství rozhodlo, že náš soubor zlikviduje. Z farářů vytvořili zvláštní komando, důstojníky rozmístili mezi obyčejné mukly a nás frkli na nové samoty. S Vlastou Rychlíkem, jemuž se zrak zhoršil natolik, že musel nosit brýle, jsme se už předtím dohodli, že musíme něco podniknout. Napsali jsme tedy žádost o obnovu našeho procesu za jáchymovský útěk. Jestliže k obnově dojde, vypadneme alespoň na čas z Leopoldova.

Mezitím se mi doneslo, že Květa, moje děvče, na mě přestala čekat a vdává se. Takový je život. Ono taky čekat na takovou nejistou existenci, jako jsem byl já, by byla hloupost. Ženatým chlapům s rodinami docházely žádosti o rozvod. Čas a estébáci vykonali své.

Hodnocení 100%


Na všechno buď připraven!

Vydalo nakladatelství Mladá fronta

Autor: Lubomír Školoud, Petr Štěpánek
ISBN:
978-80-204-2555-3
Počet stran: 272
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 130×200
Rok vydání: 2011

Knihu Na všechno buď připraven si můžete se slevou koupit zde.


Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působí od roku 1945.

Věnuje se zejména překladové beletrii, která tvoří asi polovinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu, a knihám pro děti a mládež. Vydává však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru. Na trh ročně uvede kolem 200 nových knih.

Napsal/a: Pavlína Ticháčková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist