Ach ty vztahy…

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Vztahy nás provázejí celý život. Svůj pocit štěstí a spokojenosti odvozujeme často ve značné míře právě od toho, jaké máme vztahy s lidmi ve svém okolí, hlavně s těmi nejbližšími. Knihy, které vám chci v tomto článku představit, se zaměřují hlavně na vztahy partnerské. Věřím, že každý si tu najde tu svoji.

náhledVezměme to pěkně popořádku. Než budeme řešit konkrétní vztahové situace či problémy, je potřeba nějaký vztah navázat. Pro muže zrovna nedávno vyšla v nakladatelství Fragment „praktická příručka technologie lovu“ Jak sbalit ženu. Pravda, je určena hlavně pro muže. Obsahuje neskutečné množství rad a nápadů, řada z nich je doplněna i praktickými příklady hlavně ve formě rozhovorů. Možná by to mohl být zajímavý tip na dárek pro teenagery, starší ročníky se při četbě asi spíš pobaví.
Do konce září si ji můžete vydražit v korunové aukci.

náhledDalší kniha patří do ediční řady 100 zlatých pravidel nakladatelství Grada Publishing. Jedná se o světový bestseller 100 zlatých pravidel pro lásku a přátelství. Každému ze stovky tipů je věnována jedna dvoustrana. Najdete tu pravidla pro hledání lásky, pro partnerské vztahy, včetně toho, jak se případně rozcházet, rodinná pravidla, pravidla pro přátelství a na závěr i 4 pravidla pro každého ohledně vztahů obecně. Některé zásady vás možná trošku překvapí, u jiných budete od prvních řádků souhlasně přikyvovat.
Jako malou ochutnávku pro vás připravujeme ukázky z této knížky. Pokud vás zaujmou, můžete o ni zkusit do 2. října zabojovat v aukci.

náhledKdo by nechtěl odhalit tajemství lásky? Kniha manželů Biddulphových, která vychází v nakladatelství Portál v dotisku, vám nabízí hned Deset tajemství lásky. Dozvíte se, že bez příležitostných neshod či hádek se neobejde žádný kvalitní vztah. Komunikační problémy i sexuální napětí mezi partnery však lze využít k posílení vzájemné blízkosti i otevřenosti k sobě navzájem. Autoři vás provedou partnerskou cestou od postupného sbližování přes různé krize. Dočtete se i o tom, co partnerskému vztahu přináší děti. Najdete tu spoustu praktických rad, naučíte se možná i nahlédnout na ty nepříjemné stránky z trošku jiného úhlu a využít je ku prospěchu. Tato knížka je ohromně sympatická tím, s jakým nadhledem a smyslem pro humor se autoři dokáží na komplikované partnerské vztahy dívat. A co je ještě důležité – nedělá z čtenářů loutky, ale opakovaně poukazuje na to, že i ve vztahu má člověk zůstat sám sebou.
Jednu ukázku z ní jsme vám již představili, další je pro vás připravena na příští týden.

náhledI přes všechny rady se však může stát, že se váš vztah či manželství dostane do takových problémů, ze kterých budete jen velmi těžko hledat východisko. Pak zkuste zalistovat v knize PhDr. Petra Šmolky Jak zachránit manželství (vyšla v nakladatelství Grada Publishing). Najdete tu konkrétní příběhy konkrétních dvojic vyprávěné každým z manželů zvlášť, čistě z jeho úhlu pohledu. Každému problému vždy předchází krátký úvod od autora. Stejně tak po vyprávění manželky a manžela následuje názor odborníka, kterému nechybí potřebný nadhled. Jednotlivé příběhy manželských párů jsou seskupeny do několika kapitol podle typu problémů, kterými se zabývají.
Možná tu nenajdete přesně svůj partnerský problém, v mnohých příbězích ale narazíte na obdobné „drobnosti“ a hlavně všechny názorně ukazují, jak se podařilo zdánlivě neřešitelné trable zvládnout. Navrch si ještě nezapomeňte přičíst nesporný vypravěčský talent Petra Šmolky.

náhledNe vždy se partnerskou či manželskou krizi podaří překonat úspěšně. Rozchod je vždy komplikovaný proces, i když to tak někdy na první pohled třeba ani nevypadá. Ani v případě, kdy ukončení nefungujícího vztahu je z pohledu okolí jednoznačně úlevou pro jednoho či oba z partnerů, není rozchod krátkodobou záležitostí. Autor publikace Partneři a rozchody se snaží svým čtenářům přiblížit jednotlivé fáze rozchodu, vysvětlit co je pro ně typické a doporučit, jak se při nich chovat. Trefné je úvodní přirovnání rozchodu ke chřipce – ani rozchod není dobré „přechodit“, následky takové nešetrnosti k vlastní psychice totiž můžete nést celý život.

A abych nebyla jen vážná, mám tu na závěr něco na odlehčení.
náhledA to román britské autorky Kathy Letteové, jehož název by mohl vyznít jako vyústění předchozích titulů, navíc v knihkupectví možná budete mít trošku problém vyslovit, že potřebujete knihu Jak zabít manžela (navíc s podtitulem – a další šikovné tipy pro domácnost). Když nedávno probíhala aukce této knihy na serveru Akce-Novinky.cz, použila jsem k nalákání citace z knihy: Uctívej manžela, zbožňuj manžela, ale všechno, co můžeš, si nech napsat na sebe. Děj románu se odvíjí kolem uvěznění kamarádky ústřední hrdinky pro podezření z vraždy manžela. Román je velmi čtivě a vtipně napsaný, přitom ale dokáže být i moudrý. Nesrší optimismem, ukazuje manželský život i z odvrácené strany. Přesto věřím, že na jeho konci nepropadnete naprosté beznaději, naopak se k jeho stránkám budete rádi(y) vracet.
O úspěchu tohoto románu jistě svědčí i to, že ho nakladatelství Jota vydalo poprvé v roce 2007 a letos vychází již v druhém dotisku. Navíc se o kvalitách knihy přesvědčí i ta (ten) z vás, kdo ji vyhraje v dalším kole soutěže Víte…?, která poběží od 25. září do 8. října.

Tak co, našli jste si tu svoji „partnerskou“ knihu?

Článek byl připraven ve spolupráci s partnerským serverem Akce-Novinky.cz, na jehož stránkách najdete kromě informací o knižních novinkách také pozvánky na literární akce, soutěže o knihy a aukce zajímavých titulů.

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Petra Vymětalová

    Právě jsem zveřejnila vyhodnocení soutěže o román Jak zabít manžela, najedete je ZDE.

  • Petra Vymětalová

    No, koukám, že tou poslední, kterou jsem přidala spíš pro odlehčení, to naopak „pěkně“ vygradovalo, aniž bych to měla v úmyslu. Jo, kouzlo nechtěného…

  • Hahaha, Lien, napsala jsi to trefně, přímo jsi mi to z pusy vyrvala:))))

  • Lien

    Na začátku jak sbalit a na konci jak zabít, to je opravdu velmi vtipné.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist