Se Zavou o rukodělných výrobcích

Rubrika: Doporučujeme, Maminkovská dílna, Rozhovory

Na přelomu září a října jste si mohli se Zavou popovídat o rukodělných výrobcích.  O tom, že téma bylo zajímavé a potenciální výhra lákavá, svědčí dosud nejvyšší počet komentářů.

Do sponzorované diskuze Dáváte přednost rukodělným výrobkům? jsme napsali přes 140 reakcí, za které vděčíme jistě i tomu, že Zava své sponzorování pojala aktivně a sama se do povídání zapojila. I to mi bylo ale málo, takže jsem si v souvislosti s diskuzí pro ni připravila ještě pár dalších otázek. A protože odpovědi stojí za přečtení v plné verzi, předkládám vám celý náš elektronický rozhovor…

Začnu od Marinady, která to mívá s výběrem jednoduché – koně prostě vedou, i když jak píše, ostatní zvířátka bývají hezčí a roztomilejší. Čím by to mohlo být? Nenapadá tě nějaké vysvětlení?

To by bylo na dlouhou diskuzi… Proč lidi milují koně? Nebo myslíš, proč nejsou koně tak roztomilí? Možná je to tím, že naopak mají velmi oduševnělý, krásný výraz a ten se s roztomilostí neslučuje? Co myslí ostatní?

V diskuzi jsi psala hned první den, že už přemýšlíš, jak nějakého koníka ušít. Nedá mi to, abych se nezeptala, jak to s ním vypadá? Bude roztomilý jako ostatní zvířátka?

Nojo, ale pak přišel Ježeček… 😀 Ten už dostává “roztomilou” podobu, ale s tím koněm to bude horší. Snad na něj taky dojde. Nějak mi nezapadá do koncepce mých buclatých zvířátek. Ale téma jedné z aktuálních soutěží je “zvířátka na dvorku”, tak třeba stihnu koně nominovat…

Frančice zavzpomínala na kabelku, kterou si od tebe koupila snad jako první po úporném ukecávání. Jak na svůj první prodaný výtvor vzpomínáš ty? Byla to vážně ta kabelka, se kterou se teď pyšní Frančice?

Byla to neskutečná euforie! Nevěřila jsem, že si ji doopravdy koupí, že k ní kabelka doputuje a na to, že by se jí líbila i naživo jsem vůbec nepomýšlela. (I když mně se líbila, jenže každá máma je pyšná na svoje dítko, ať je jaké chce). Byla to moje úplně první vlastnoručně ušitá kabelka. Už když jsem stříhala do látky, jsem pochybovala, že to zvládnu, že ji došiju, že by se mohla líbit. Šila jsem ji vlastně pro sebe. Jenže po ušití se mi zdála pro moje účely malá. Nosila jsem tehdy kabelku plnou “účetnictví” nebo nákupu cestou z práce. Měla jsem ji vyfocenou, abych se mohla pochlubit holkám na “Marině”, tak jsem fotku dala jen tak z hecu na Facebook s dovětkem, že se mi moc nehodí… Frančice napsala téměř hned.

Jak tě napadlo pustit se do nahřívacích zvířátek?

Víš, že vlastně ani nevím? Nejdřív byla poptávka v jednom Flerovém klubu po velké kočce, výška cca 54 cm. Teda vlastně po dvou, pro 2 holčičky. No a pak jsem měla pocit, že bych měla rozšířit sortiment, takže jsem střih na kočku zmenšila a vyplnila slupkama…

Ještě se vrátím k těm kočkám… Moc mě potěšilo, že se mi paní po letech ozvala. Narodil se jim chlapeček, už holčičkám kočky bere, tak jestli bych neušila micku i pro něj. Prý jsou “nesmrtelné”, holky je krmí jogurtem, pijí s nimi mlíčko a hrají s nimi polštářovou bitvu… Občas se potočí v pračce a jsou zase OK. Teda kočky, ne holčičky!

Čím jsou zvířátka plněná a proč?

Zvířátka i ostatní nahřívací “sortiment” plním pohankovými nebo špaldovými slupkami. Miluju to 100%ní využití… Pohanku nebo špaldu můžeme sníst a do zvířátek jde jen to, co už jinak nevyužijeme. A má to jednu výhodu oproti výplni z celé zrnka pohanky nebo špaldy – výrobky jsou lehčí.

Největší roli hrají blahodárné účinky slupek špaldových i pohankových:

 • masážní a antistresové, pomáhají při nespavosti a migréně
 • podpůrné – slupky jsou pružné – dokonale se přizpůsobí tělu, takže je optimálně podepřené a relaxace dokonalá
 • absorbční – skvěle pohlcují pot, tělo je stále v suchu, i díky vysoké vzdušnosti
 • hřejivé – přinášejí úlevu při dně, revmatických či menstruačních bolestech, ztuhlosti svalů, zejména zad a šíje; teplem lze podpořit léčbu počínajících zánětů močových cest, ženských orgánů, dutin čelistních i čelních, zubů, uší, zkrátka všude tam, kde přinese užitek teplo. Polštářky lze nahřát na slunci, topení nebo v mikrovlnné troubě
 • chladivé – na naražené koleno, ukopnutý palec, bouli na čele… proto jeden slupkový medvěd natrvalo osídlil náš mrazák

Navíc se ve slupkách neusídlují roztoči, polštářky jsou proto vhodné i pro alergiky.

(Zkopírovala jsem to s malými úpravami ze svého článečku ZDE. Mám tam i pár receptů)

  zava_medvedzava_zajiczava_krk

Proč ses vlastně pustila zrovna do šití?

U šití se dá většinou sedět, tak je to na “stará kolena” dobrá volba, ne? 😉

Šiju asi proto, že jsem “potkala” v tu správnou chvíli Marinu, časopis pro začínající i pokročilé švadlenky. Četla jsem článeček o Bellet, mladé paní, co vystudovala 2 vysoké školy, pak působila jako učitelka v jazykovce, ale nenaplňovalo ji to. Začala šít… Následovalo vymýšlení, psaní a focení návodů na šití a nakonec sehnala peníze a vydala svůj vlastní časopis s návody. Musela jsem si jeden hned objednat. Byl nádherný, na křídovém papíře, emotivní fotky. Kromě návodů tam bylo ke každému výrobku povídání, i o její rodině. Bylo to velmi osobní. Založila k němu web, kde se sešly holky se srdcem na dlani. Bylo moc fajn se s nimi “vídat“. Povídaly jsme si, jak se komu který projekt povedl, jaká máme trápení a jak jde život. Taky tam proběhlo pár dobročinných akcí. Taková “pracovnější” VDéčka… 😀 S menší skupinou dodnes jezdíme 2x ročně na tvořivou, úžasně nabíjející víkendovku. Pak chtěla Bellet dovážet přímo, bez zprostředkovatelů, zahraniční látky, abychom měly přijatelnější cenu. Od výrobců, kteří s nikým z ČR nechtěli vůbec komunikovat. Nakonec je udolala a stala se výhradním přímým dovozcem některých návrhářů a otevřela eshop s látkami. A začala točit šicí videonávody… Prostě, co si umanula, to dokázala. Bohužel toho bylo tolik, že došlo na nějaké zdravotní problémy, web byl tak rozsáhlý, že byl nepřiměřeně drahý… Proběhlo několik změn, do nové Mariny se mi nechtělo. Ale ten elán, nápady, verva a pracovitost, to je mi vzorem doteď. A Bellet je důkazem toho, že člověk může dosáhnout, co dosáhnout chce.

Vytváříš si střihy sama podle vlastní fantazie nebo někde čerpáš inspiraci?

Samozřejmě pro inspiraci brouzdám netem českým i zahraničním. Nejlepším zdrojem je pro mě poslední dobou Pinterest… Ale konečná podoba a střihy jsou moje vlastní. Pokud ne, u výrobku to poctivě uvedu a je to po souhlasu autora. “Bohužel” mám potom tolik nápadů, že je nestíhám realizovat.

Moc se mi líbí názvy všech výrobků v tvém obchůdku na Fler.cz, nejen u zvířátek. Kam na ty nápady chodíš?

Zvířátka bez kabátků nakonec dostala klasická lidská jména, to je “umělecky” slabší článek… 😀 I když nejsou v té správné, spisovné podobě. Unavený kuchtík nebo Adoptujte zmrzlého rybáře jsou fotky focené do soutěže, na dané téma. No a pojmenuj potom medvěda v misce nebo s prutem u zamrzlé vody třeba Ondra! 😀 Já bych vůbec dávala jenom poetická jména, ale mělo by to být pro člověka, co vidí jen hlavní fotku a “jméno” jasné a přehledné. Někdy dávám jména podle dezénu látek, podle aplikace. Kdyby měl někdo nápad na nějaká ještě poetičtější, zajímavější nebo lákavější, napište!

zava_mimizava_rybarzava_diar

Jak to máš s rukodělnými výrobky a dárky ty? Využíváš i konkurenční zdroje nebo spoléháš jen na svoje šikovné ručičky?

Otázka přímo na tělo! Bohužel jsem obklopena lidmi, kteří by si mysleli, že jsem je odbyla, kdybych je obdarovala pouze věcmi rukodělnými. Takže to kombinuji, jeden z dárků je vždycky rukodělný a myslím, že jsem se zatím vždycky trefila. Asi jako všichni, když se to hodí a trefím se do vkusu, jdu nakoupit ke kolegům handmade. Většinou jsou to originální a krásné výrobky, profesionálně zpracované. Nejraděj bych vám je jmenovala

Co vlastně na tvého koníčka říká rodina?

zava_ledvinkaTvořím s podporou celé rodiny. Při vymýšlení nového zvířátka předložím rodinné radě návrhy, ze kterých mi pomůžou vybrat ten nej. Ovšem někdy jsem tak skálopevně přesvědčená, že tohle je to pravé, že si do toho kecat nenechám, ani kdyby moc chtěli! A musím poděkovat svému muži. Když se objednávky nakupí, stoupne třeba k žehličce a rozžehluje švy nebo převrací či plní… Na svých pochůzkách často dokoupí chybějící material pro mne. V galanteriích určitě budí pozornost. Který chlap by tohle dělal?

Otázka na závěr – budeš tu teď s námi častěji?

Já tu s vámi jsem! Jen se moc nevyjadřuji. Mám poslední dobou pocit, že se tu probírají témata, ke kterým už nemám co říct. A naopak, já řeším problémy, které se sem moc nehodí… Taky tu je jiná skladba lidí, staří známí jsou vesměs pryč. Zdá se mi, že se tu tolik nesdělují osobní příběhy, neřeší se vztahy. Možná je to opravdu jen pocit, který mám, protože sem málo chodím. 😉

Děkuju za zajímavý rozhovor. Budu doufat, že se tu brzy objeví něco, co tě zaujme 😉 

 

Pro ty, co to ještě neví…

Pokud si říkáte, kdo že je ta Zava, vězte, že svého času byla stálou aktivní čtenářskou a přispěvatelkou na VD. Proto mě moc potěšilo, když se na mě koncem prázdnin obrátila s opatrným dotazem, jestli by nebylo možné zorganizovat sponzorovanou diskuzi, jejímž prostřednictvím by ráda dala vědět o tom, co dělá a co ji baví. A jak už jsem psala v úvodu, dá se říct, že to zaujalo i vás.

Snad všichni jsme obdivovali výrobky ze Zaviny dílny. Pokud hledáte originální krásný a k tomu navrch i užitečný dárek, určitě se do jejího obchůdku na Fler.cz podívejte. Nebudete-li stránky opuštět s ukončenou objednávkou, tak s úsměvem na rtech určitě.

Kdybyste chtěli hledat sami, vězte, že ji tam najdete pod přezdívkou eMart. Aktuálně najdete v její nabídce také předvánoční sortiment – punčochy a kornouty na mikulášské sladkosti.

zava_puncochazava_kornout

Na závěr vyhodnocení

Zava slíbila třem diskutujícím nahřívací zvířátka dle vlastního výběru. Ze všech zúčastněných vybrala Králíčka4, na mně pak bylo losování zbývajících dvou výherců. Prostřednictvím služby random.org se štěstí usmálo na Frančici s Efinou. Všem třem výherkyním gratuluju a jejich emaily předávám Zavě, aby se spolu mohly domluvit, ke komu jaké zvířátko poputuje.

Zároveň se těším na fotky nahříváčků v praxi – doufám, že se pochlubíte, milé výherkyně 😉

A na úplný závěr chci poděkovat Zavě za to, že se do sponzorované diskuze na VD pustila, a také všem, kdo se do ní zapojili, za jejich postřehy.

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • zase jsem zabloudila na tyto krásné věcičky a jsem z toho vedle,jak někdo dokáže tak krásné věci…

 • Králíček4

  Zavo,moc děkuji,udělala jsi mi velkou radost 🙂

 • Zava

  Především gratuluji vítězům! Doufám, že mají radost a že se jim zvířátko bude hodit. Pište mi klidně i sem, do komentářů nebo vnitřní poštou. Pokud mě nebudete v dohledné době kontaktovat, ozvu se mailem. Napište mi především, jaké zvířátko jste si vybraly. Některá nejsou skladem, tak bude chvilku trvat, než je ušiji. Za případné fotky s novými majiteli, jak píše Petra, budu moc ráda! No a kdybyste si chtěly z mého krámku k výhře něco přiobjednat, neváhejte, máte to za jedno, nulové, poštovné. 😉

  Hned poté musím poděkovat Petře za příležitost moci ukázat pár kousků z mé dílny na mých oblíbených webových stránkách.

  A v neposlední řadě chci poděkovat všem, kdo se do diskuze zapojili. Byly to pro mě příspěvky přínosné.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist