PoPoLiNi – plenky šetrné k přírodě i k Vaší peněžence

Rubrika: Doporučujeme

Ať už teprve uvažujete o pořízení výbavičky pro očekávané miminko, nebo již svůj uzlíček štěstí máte doma, jistě víte, že kromě různých titěrných oblečků, postýlky, kočárku a dalších věcí budete potřebovat řadu měsíců i plenky. Přemýšleli jste někdy o nich?

Asi všichni jsme se v životě setkali s klasickými bavlněnými plenkami, vždyť nás do nich balily naše maminky, jednorázové kalhotky na nás útočí z obrazovek v nejedné reklamě. O třetí variantě zatím moc maminek neví a možná je to škoda. Jedná se o pratelné plenkové systémy, které v sobě spojují výhody obou předchozích typů.
Jaké výhody to jsou? Stejně jako klasické bavlněné pleny jsou vyrobeny z přírodních materiálů, tudíž jsou prodyšné a zachovávají optimální teplotu uvnitř plenky, což je důležité pro předcházení vzniku kožních plísní, opruzenin (u chlapců snižují riziko pozdější neplodnosti), navíc zajišťují vhodné podmínky pro vývoj zdravých kyčlí. Přitom jsou ale tvarem a způsobem použití podobné plenkám jednorázovým, takže přebalování není tak komplikované jako u běžných látkových plen.

Nebylo by ale fér nezmínit i nevýhody – vzhledem k absenci chemické sací vrstvy tyto plenky nepojmou tolik tekutin jako jednorázové kalhotky (k vyrovnání tohoto handicapu ale stačí jedno přebalení denně navíc, nebo použití dvou vkládacích plenek místo jedné), jejich sací schopnost oproti klasickým bavlněným plenkám je však vyšší, což má za následek zase delší dobu schnutí (8 – 16 hodin podle typu plenky), také pořizovací cena kompletní „přebalovací výbavy“ možná některé v první chvíli zarazí, ale zde je třeba si uvědomit, že vaše platby za plenky víceméně končí, takže v porovnání vychází tento systém levněji než utrácení za balíky jednorázovek. Zajímavé srovnání nákladů, které zahrnuje i prací prášky, elektřinu a vodu spotřebovanou při praní najdete na ZDE. Ušetříte tak nejen spoustu peněz (dle propočtů na stránkách distributora je to až 20.000,- Kč na jedno plenkové období), ale i vlastní energie, protože vše potřebné k přebalování budete mít doma a nebudete muset pravidelně tahat objemné balíky.

A další nezanedbatelná výhoda – ušetříte až 1 tunu odpadu! Při výrobě pratelných plenek se rovněž spotřebuje méně energie a surovin než při výrobě plenek jednorázových.

Pokud jste tento systém nezavrhli už předem bez bližšího prozkoumání a chtěli byste se o něm dozvědět víc, přečtěte si také:
PoPoLiNi v otázkách a odpovědích
Co všechno PoPoLiNi nabízí dětem i maminkám

V případě, že Vás tento systém zaujme natolik, že ho budete chtít vyzkoušet, můžete si jej nyní objednat na Náměstíčku v obchůdku PoPoLiNi za zvýhodněné ceny.

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (51 vyjádření)

  • Hanzlici
    Hanzlici

    jéé, popolinky, na ty nedám dopustit 🙂

  • Anonymní

    Ahoj,

    mám jednu otázku týkající se PoPoLiNek, o níž v diskusi zatím nic nepadlo: Pokud vím, mají se klasické lákové pleny žehlit především z hygienických důvodů (zpočátku dokonce z obou stran). Nevadí teda, když se moderní látkové pleny nežehlí vůbec? Děkuji za odpověď.

    Jitka

  • Anonymní

    Nedá mi to, abych nenapsala svoji zkušenost s Popoliny. Malý se narodil 4.20kg,takže stejně jako Petra nemůžu soudit, jak by vypadaly na 3kg prckovi. Prala jsem je celou dobu ve slizu s octem místo aviváže. Hrubší byly jen pokud jsem je nechala přeschnout dlouho blízko topení (např. přes celý víkend,když jsme nebyli doma). Mluvila jsem ale i s holčinou, která měla testovací sadu a pro příliš tvrdou vodu při praní tudíž pak i hrubé plíny, je odvrhla a zůstala u klasických čtvercovek. Jak dlouho schnou, jsem nepočítala, snad tak jeden den dle okolností, jen vím, že musel být opravdu hic, aby se mi vyplatilo je jít pověsit ven.Abych se nestresovala s tím, jestli výjdou nebo ne, koupila jsem si jich rovnou 26 (balení 8,8 a 10ks). Nejradši jsem měla frotáčky protože držely tvar a nemusely se po vyprání nebo před zabalením všelijak urovnávat. Malý má teď 20 měsíců a chodí na nočník, plínu má jen na noc.
    „Skvrny“ jsem nikdy nějak zvlášť neřešila, ze začátku jsem potírala jelenovým mýdlem, pak jsem zjistila, že nakonec stejně zmizí i bez potření třeba při 3. praní, a tak jsem si řekla, že nějaké odstraňování si nechám až budeme bez plínek a budu je skladovat pro další dítě. Protože stále vypadají velmi použitelně a kupodivu i bezflekatě, až na pár zabarvených do růžova 🙂
    Jo široké balení nám taky nařídili, ale s doktorem jsem to neprobírala, jestli Popoliny stačí. A stačily.
    Když jsem vychytala detaily, tak se popoliny staly neprotekajícími.
    Bezplenkovou metodu jsem na vlastní oči viděla v Uzbekistánu. Nejsem si ale moc jistá, jak je využitelná v našem podnebí hlavně v zimě. A pro nás zhýčkané maminky s nedostatkem času na sledování dítěte. To je asi nereálné… Ale proč to nezkusit.
    Lžičenka

  • Petra Vymětalová

    Nemůžu srovnávat PoPoLiNi a bambusky nebo jiné plenky, protože je nemám vyzkoušené, ale k popolínkám můžu po 17 měsících používání napsat následující:
    – doba schnutí záleží hodně na podmínkách sušení – v létě na sluníčku mi bez problémů uschnou za 4-6 hodin (podle druhu a podle šňůry – ty, co jsou přímo na sluníčku schnou opravdu rychle), v zimě suším v bytě blízko topení a přes noc to není problém. Horší je to mimo topnou sezónu, když venku prší, to se pak opravdu může protáhnout i na celý den
    – mám jich tuším 22 a zatím se mi jen jednou stalo, že jsem musela dát jednorázovky, protože nám dva dny netekla studená voda, tudíž byla pračka mimo provoz. Běžně peru jednou za 2-3 dny.
    – Majda je nosí od chvíle, kdy jsme se vrátily z porodnice a ani v prvních dnech v jejich používání nebyl problém, pravda je, že froťáčky (ty nejobjemnější) na ní vypadaly dost divně, ale u těch dalších typů mi to tak nepřišlo, ale uznávám, že každé mimčo je jiné – Majda měla porodní váhu 3,52 kg, na dvoukilovém drobkovi by to asi bylo opravdu veliké
    – sušení v sušičce jsem nezkoušela, neb sušičku nemáme, ale nedoporučuje se kvůli opotřebení plenek
    – příjemně mě překvapilo, že plenky opravdu neprotečou, ani po pořádné dávce „míchaných vajíček“ jsem nemusela převlíkat bodýčko a dupačky, všechno vždycky zůstalo jen v plíně, což o jednorázovkách říct nemůžu ani náhodou
    – nepříjemně mě překvapilo, že plenky praním docela dost zhrubly – bohužel se na ně nedá použít aviváž a my máme hodně tvrdou vodu. Na druhou stranu musím říct, že Majdě to nijak nevadí. Taky jsem teď zjistila, že když při praní vynechám sůl na skvrny, tak jsou plenky podstatně jemnější.
    – široké balení jsme na začátku měli nařízené, ptala jsem se naší dr., jestli budou plenky stačit, když byla u nás na první návštěvě po porodu, schválila mi to. Pak jsem se pro jistotu ptala i při kontrole na ortopedii – dostali jsme pochvalu, kyčle už byly v pořádku, při druhé kontrole kolem těch 4 měsíců se jen lékař se sestřičkou divili, proč dávám ještě široké balení, když to bylo posledně v pořádku – žádné speciální balení nebylo, Majda měla prostě popolínky.

    Asi to hodně záleží na konkrétním miminku, na způsobu oblékání plenek a na podmínkách na sušení. Já osobně jsem spokojená a jsem ráda, že jsem se rozhodla to vyzkoušet.
    Na bezplenkovou metodu bych si netroufla, ale pokud by se tu našel někdo, kdo má osobní zkušenost, sem s ní!

  • My máme na Slovensku asi lepší vzduch, protože když jsem je v létě dala ráno v devět ven, tak odpoledne byly suché. Ale jestli jsi je tam dávala v osm ráno a byly suché v osm večer, tak to je 12 hodin. Jinak v místnosti schnou určitě déle, pokud se netopí, tak na to padne jeden den.

    Co se týče kyčlí, pokud vím, tak Petře je Dr. na široké balení schválil.

  • Anonymní

    Kdo chce používat látkovky, ať používá, ale má zkušenost – plenky Popoliny rozhodně NEDÁVAT novorozeňatům. Proč? Plenky jsou obrovské, mimčo se nedá klubíčkovat, pokud jej chcete nosit v šátku, nakonec skončíte u jednorázovky. Že schnou plenky 12 hodin? Blbost! I v tomto parném létě mi venku na balkoně schnuly celý den!!! A to byly rozložené ob šňůru, aby nebyly moc u sebe. Že jsou dobré kvůli širokému balení? Dle prim. z Motola, ke kterému chodíme na kontrolu kyčlí, je to blbost – tyto plenky nenabízí široké balení, ale vysoké! Když u nás uviděl plenky Popoliny, doporučil široké balení – na tyto plenky dát ještě 2 další obyčejné složené na draka, aby to dítě mělo opravdu nožky od sebe. Prcek se už ani nehnul a ležel jak prkno. A když měl prdíky, nedokázal nožkama ani trochu pohnout, aby si ulevil. Manipulace s mimčem byla děsivá, takže po pár dnech jsme to změnili.
    Jestli bych šla znovu do látkovek? Leda v případě, že: 1) mám doma sušičku nebo těch plen mám aspoň 30 (mých 16 biofroťáčků a 5 flanelek nestačilo – a to jsem prala denně). Sušička ovšem zase snižuje životnost plenky.
    2) koupila bych spíše plenky bambusky apod. – mají užší tvar a vidím dítě, ne jen naditou plenku. Kamarádka má Popoliny a bambusky – obě prala a obě sušila v sušičce – Popoliny vypadaly po 2 letech hrozně, bambusky byly lepší a měkčí.
    Ano, je hrozné, jak dlouho se jednorázovky rozkládají. Taky proto jsem původně šla do látkovek. Nicméně dnes kupujeme fialové Tesco pleny, někdy Huggies, Pampers…
    Pro ty, kdo tak dbají na přírodu – co zkusit bezplenkovou metodu?
    rolnicka

  • Anonymní

    Ahoj, zdravim vsechny:

    ja jsem momentalne v USA a protoze tady kolem me nikdo latkove pleny nepouziva, nemela jsem o nich ani poneti. Az na ceskych strankach jsem se docetla o latkovkach. Udelala jsem pruzkum na webu a nastesti je prodavaji i tady. Je mi uz ted jasne, ze az se mi miminko za 7 mesicu narodi, investuji do nich. Vyhodou je, ze je muzu po oprani dat do susicky, takze doba schnuti bude tak neco kolem hodiny. Hromady odpadu po jednorazovkach musi byt hrozne. Vim, jake hromady odpadu ma jedna rodina, a misto kam se to vsechno svazi, si ani neodvazuji predstavit. Navic, jednorazovky se nerozkladaji…… Takze diky „latkovkam“ neprispivame jenom miminku a jeho pohodli ale taktez zivotnimu prostredi.

  • Holky, tu podložku, co tady pořád zmiňujete, je to savá podložka do postýlky, kdyby plínka protekla nebo pro odnaučování plínek? Jestli jo, tak to se na to taky mrknu. Barunka se občas totiž ještě v noci počůrá a samozřejmě vždy, když má savou podložku shrnutou.

  • Pomněnka

    Ahoj holky. Tak jsem si včera objednala taky Popoliny, přeci jen jsem neodolala (no, nadchla mě podložka, dámské vložky, tak jsem si řekla, že zkusím i ty plenky…).
    Už se na ně těším, minule dorazila objednávka snad do 4 dnů, tak třeba už tenhle týden??

  • Anonymní

    dobrý den maminky a budoucí maminky,
    zvažuju investici do Popolinek, mám 5měsíční dcerku zatím plně kojenou.Snad si vyberu velikost, kterou budem potřebovat a snad to malé nebude vadit ten skok z jednorázovek.Mám ale jeden problém…v jednom zde napsaném příspěvku psala maminka, že jí MUDr.řekla, že jsou plinky dost tvrdé…jestli to náhodu není vodou.My máme vodu hoooodně tvrdou a tak z toho mám trochu strach…nemáte nějakou zkušenost?Do normálního prádla přidávám krytal.sodu a stejně mám prádlo tvrdý…Díky Renata

  • Petra Vymětalová

    Tak už můžu mít ohledně nabídky popolínek naprosto čisté svědomí, že vám nenutím něco, o čem nemám páru. Pračka mi právě ždímá hned několik kousků 😉
    Co jsme přišly z porodnice domů, neměla Magda jiné plíny. Sice máme dva balíky jednorázovek, ale spíš pro jistotu, kdyby náhodou prádlo odmítalo schnout, případně na nějaké cestování.
    Můžu potvrdit, že používání není nijak složité ani časově náročné. Přiznávám, že oproti jednorázovkám to troška práce navíc je, ale opravdu jen troška (naskládat do pračky, zapnout pračku, vypnout pračku, vyskládat z pračky, pověsit, sundat ze šňůry a uklidit – ale odpadají cesty do drogerie pro další a další balíky, sledování slevových akcí, spousta cest směr popelnice s košem přeplněným použitými jednorázovkami a navíc šetříme korunky i přírodu ;-)).
    Jak moc je spokojená Magdička si netroufám za ni říct, ale zatím si nestěžovala a nechává se balit dobrovolně. Navíc máme nařízené široké balení, takže ten objemnější balík na zadečku má ještě další důležitou funkci a ještě mi přijde, že s kalhotkovými plenkami je to takto jednodušší, než dávat jednorázovku a přes to dvě bavlněné plíny + nějaké Sandry apod.

    Přikládám fotku v obrázkových flanelkách:

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist