Než se knížka dostane do dětských rukou

Rubrika: Doporučujeme, Knihy pro děti a mládež

Nedávno na mě ve schránce čekalo milé překvapení – knížka plná veselých říkanek Máme rádi písmenka. Poslal mi ji sám autor, Jiří Bartoš, který před lety své básničky pro děti začínal zveřejňovat právě zde na VD a vyhrál tak nejednu říkankovou soutěž. S poděkováním za krásný dárek jsem se odvážila „ze známosti“ položit i všetečnou otázku, jak vlastně taková knížka vznikne…

Při vší úctě musím říct, že první reakce od pana Bartoše mě pobavila:

Ten proces vzniku knížky z mého pohledu je celkem jednoduchý. Vymyslím texty, pošlu je paní ilustrátorce, ona nakreslí obrázky, udělá grafickou podobu knížky, pošle mi hotová data, já je obratem přepošlu do tiskárny a oni mi pošlou hotové knížky. „Peklo“ začíná potom, kdy musíte dostat knížky k lidem. Když mám štěstí, dostávám objednávky a musím je vyřídit. Píšu faktury, balím a běhám na poštu. Nejkrásnější je ovšem kontakt s lidmi a zpětná vazba! 🙂

No uznejte, shrnout napsání knížky plné vtipných básniček pouhým: „Vymyslím texty“, to mi prostě nestačilo. A tak jsem se odvážila znovu a poslala celou sadu dalších otázek, abych tomu vymýšlení textů a vydávání knížek přišla na kloub. A vyplatilo se, následující den jsem si už mohla přečíst podrobné vyprávění uvedené upozorněním:

Můj písemný projev není asi ideální. Čtyři roky jsem po každé slohové práci poslouchal, že jsem odstrašující případ 🙂

Ale to už posuďte sami, jak moc vážné to s tím odstrašujícím případem může být…

mame-radi-pismenka-kominicekJiří Bartoš: Povídání o knížce

Když se zpětně podívám na celý proces vydání knížky od počátku do konce, mám pocit, že je to jednoduché. Myslím, že je to obvyklé po tom, když se člověku něco povede. Namlouváte si, že to vlastně nebylo nic těžkého a složitého. Pokud se ale vrátím v čase do doby před vydáním své první knížky, všechno se najednou změní a víte, že jste v něco takového vůbec nevěřil, že se jednalo o nesplnitelný sen, téměř malý zázrak. V té době převládaly obavy a strach před něčím neznámým.

Bez podpory rodiny bych svůj sen nikdy neproměnil ve skutečnost

Samozřejmě jsou velmi důležité peníze v případě, kdy o vás žádné nakladatelství neprojeví zájem. Nezbývá nic jiného, než sáhnout do rodinných úspor, prostě to risknout a čekat. Potom už záleží na pověstném štěstí!

Nejsem spisovatel

Stále tvrdím, že nejsem spisovatel, ale jen autor říkanek, kterého baví hrát si se slovy.

Nedokážu pořádně vysvětlit, kdy přesně a jak říkanky vznikají, tvořím nepravidelně, musím na to mít náladu, chuť, někdy musím cítit nějaký tlak, potřebuji hlavně klid a nápady pak přicházejí samy. Odkud se berou, to vážně netuším.

Hodně přemýšlím, dívám se kolem sebe, snažím se vytvořit něco, co může někomu udělat radost, pobavit anebo poučit. Většinu říkanek jsem vymyslel v takovém polospánku, bohužel zde hrozí nebezpečí, že ráno marně pátráte v paměti. Je potřeba se přinutit vstát a každou myšlenku si okamžitě zapsat. Proto mám vždy po ruce papír a tužku.

S každým textem si pohrávám, měním ho, hledám optimální řešení. Texty musí být krátké, jednoduché, výstižné a pro děti srozumitelné. Mám rád humor a zvířátka, to je kombinace, kterou mám nejraději. Své nápady dávám k posouzení svým nejbližším, u chystané knížky jsem již zapojil i lidi z blízkého okolí.

Ověřil jsem si starou pravdu: „Co člověk, to názor.“ Je to jako s jídlem, každému se nemůžete zavděčit.

mame-radi-pismenka-medvedAby se knížka dětem líbila, potřebuje ilustrace

To, že se mi líbí obrázky daného ilustrátora, zdaleka nic neznamená. Je to otázka financí a jeho pracovní vytíženosti.

Moje první dvě knížky ilustroval mladý kamarád, který to dělal jen pro radost, s ilustrováním knih neměl žádné zkušenosti. Potom mě potkalo štěstí v podobě známé a oblíbené ilustrátorky paní Venduly Hegerové, jejíž ilustrace jsem znal, moc se mi líbily a jejíž podmínky mi vyhovovaly. Její práce je vysoce profesionální, není důvod do ní zasahovat, má mou plnou důvěru. Její intenzivní práce na společné knížce Máme rádi písmenka trvala asi měsíc, došlo k vytvoření ilustrací a knížka byla zpracována graficky tak, že hotová data mohla rovnou do tiskárny.

Vše dnes probíhá lehce díky technickým vymoženostem, v podstatě se s nikým osobně nemusíte potkat.

Jednání s tiskárnou je čistě obchodní

Tisk knihy je potřeba objednat, čekací doba není dlouhá a samotný proces tisku knihy je velmi rychlý. Tiskárna vyhodnotí zaslaná data, provede kontrolu, pošle data zpět ke schválení a po odsouhlasení začne s tiskem. Konečný produkt má požadované parametry, vše je tak, jak si přejete.

Celý náklad, v mém případě 1 500 výtisků, mi potom auto z tiskárny doveze na místo určení.

Přichází to nejdůležitější a nejtěžší

Nejnáročnější částí celého procesu je pro každého autora a vydavatele cesta knížky do dětských rukou.

Protože o vaší knížce nikdo neví, v knihkupectví ji nikdy nikdo neuvidí, musíte využít počítačovou techniku a knížku nabízet prostřednictvím emailových zpráv knihovnám, mateřským školám a pomocí sociálních sítí lidem. Reakce knihoven a mateřských školek jsou minimální, nabídka dětské knížky je ve většině případů obtěžuje. Ale i tak se najdou světlé výjimky, které projeví zájem.

Pokud máte štěstí a sociální sítě fungují dobře, můžete se radovat. Přináší to velké napětí, abyste mohl včas uspokojit všechny zákazníky.

Je potřeba odpovídat na všechny objednávky, komunikace se několikrát opakuje, je nutné psát faktury, balit zásilky a běhat na poštu. To vše s úsměvem na tváři, protože smysl vašeho snažení byl naplněn.

Pak to přijde

Lidé vyjadřují své pocity z knížky, což vám přináší zpětnou vazbu, zažíváte to, co vás těší a uspokojuje, děláte někomu radost.

Vážím si každého člověka, který si pořídí některou z mých knížek a projeví spokojenost. To je motivace do další práce jako hrom. Tvorbu a vydávání knížek pro děti tím pádem považuji za smysluplný koníček.

mame-radi-pismenka-holcickaA co vy, milí čtenáři?

Jste už na knížku zvědaví? Nebo máte chuť vydat nějakou svoji vlastní?

Než „vymyslíte texty“, podívejte se ještě, jak výsledek celého popsaného úsilí vypadá. A pokud budete chtít, můžete si zkusit rovnou to nejtěžší.

Zkuste ji dostat k dětem 😉

Je to tak trochu hra, tak trochu snaha pomoci, tak trochu pokus. Prostě od všeho něco 😉 A aby to něco, co by rádo bylo užitečné, mělo větší šanci na úspěch, bude to taky tak trochu soutěž 😉

Pošlete ji dál a my ji možná pošleme vám

Dejte o knize Máme rádi písmenka vědět dál. Na naší facebookové stránce Děti – péče, zábava, vzdělávání v tuto chvíli již visí upoutávka na tuto knížku (stačí prokliknout tento odkaz a jste tam ;-)). Váš úkol je jednodušší, než možná čekáte – napište do komentáře k  upoutávce, kdo by si mohl tuto knížku podle vás objednat a proč.

Budete-li chtít nejen soutěžit, ale i opravdu pomoci, nezapomeňte soutěžní příspěvek také sdílet všude tam, kde se to podle vás hodí.

Čas máte do středy 14. prosince 2016.

Ve čtvrtek ze všech komentářů vyberu jeden, jehož autor jednu knížku dostane.

 

mame-radi-pismenkaMáme rádi písmenka

Napsal Jiří Bartoš.

Ilustrovala Vendula Hegerová.

Knížka „Máme rádi písmenka“ je plná veselých říkanek a obrázků. Obsahuje jednoduché, srozumitelné texty, ve kterých se opakuje písmeno abecedy. Je určena především předškolákům a prvňáčkům.

Knížku si můžete objednat e-mailem na adrese:

bartos-ji@seznam.cz

Webové stránky autora: rikankybb.webnode.cz

Toto taky stojí za přečtení!

Oslaďte si život s přírodními sladidly

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o svoje zdraví a záleží mu na tom, co jí, už určitě na

Čtu dál →

Tipy na dárek pro děti i maminky

Čas Vánoc se blíží přímo mílovými kroky a vy si možná začínáte lámat hlavu nad tím, co nadělit novopečené

Čtu dál →

Jak si udržet dobrou náladu v předvánočním shonu

Vánoce jsou za rohem, z televize, novin, rádia i obchodů se na nás valí zprávy o tom, že bychom se

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist