Kam pro čerstvé vitamíny aneb Farmářské trhy v Brně

Rubrika: Doporučujeme, Ostatní

Také znáte tu nepřekonatelnou chuť jahod, rybízu, meruněk, … z vlastní zahrádky? Ovoce či zelenina z obchodů se chutí domácím výpěstkům nevyrovná. Žel, ve městě zahrádku každý mít nemůže.

Snad každá maminka chce svému dítku dopřát jen to nejlepší, nejzdravější. Jenže co dělat, když zahrádku nemá ani ona ani nikdo z jejího okolí? Kde vzít kvalitní potraviny za rozumnou cenu?

Řešením mohou být farmářské trhy, na kterých můžete koupit nejen ovoce či zeleninu, ale i maso, mléčné výrobky, med a další kvalitní pochoutky. A to vše od regionálních zemědělců. Takže žádná přeprava přes půl světa; ze stromu či ze země rovnou na váš stůl, čerstvé a nesrovnatelně lepší chuti než z obchodních domů.

Pokud byste se v Brně chtěli na nějaký farmářský trh vydat, ráda bych vám nabídla několik tipů.

Zřejmě nejznámějším místem je Zelný trh. Každý den tu prodávají desítky prodejců, nejčastěji ovoce, zeleninu, bylinky, koření, med či květiny. Ovšem záruku, že se jedná o jihomoravské produkty, bohužel nemáte. Obchodníci často prodávají i takové ovoce, jako jsou banány. Chcete-li mít jistotu, že jídlo necestovalo stovky kilometrů, musíte zřejmě prodejce osobně znát.

Další možností je obchod Sklizeno u Ronda. Idea obchodu je pěkná, ale má osobní zkušenost je taková, že jsem se tam rozjela 2x a pokaždé jsem byla chudou nabídkou zeleniny zklamána. Pokud ale sháníte maso v bio kvalitě nebo kozí sýr, vždy tu uspějete. A ještě jedna drobnost – do obchodu vedou schody a nájezd chybí, což je komplikace pro maminky s kočárkem.

Poslední možností, o které chci napsat, jsou farmářské trhy, které se konají od jara do podzimu. Najdete je na několika místech.

Přímo v centru Brna, na neexistujícím Římském náměstí (vžitý název pro Františkánskou ulici) se konají každou první sobotu v měsíci farmářské trhy, jejichž součástí je i doprovodný program pro děti – to aby rodiče mohli nerušeně nakupovat. 🙂 Na prvních trzích, které se konaly letos v červnu, si děti vyrobily dekoraci s EkoCentrem. Na druhý, červencový termín, si knihkupectví Barvič a Novotný pro děti připravuje tvoření z papíru a přislíbeni jsou i klauni z divadla Facka. Trhy probíhají od 8 do 13 hodin a v letošním roce se konají v těchto termínech:

 • 7.7.
 • 4.8.
 • 1.9.
 • 6.10.

Na další trhy můžete zavítat do Starého Lískovce. Chcete-li si pročíst pestrý seznam nabízených produktů (včetně mléka, domácích sirupů, sladkého pečiva, …) a další zajímavé informace, podívejte se na stránky pořadatele. Parkoviště u zastávky MHD Osová (Vltavská 2) ožije vždy jednou za tři týdny, v sobotu v 8 hodin ráno ve dnech:

 • 21.7.
 • 11.8.
 • 1.9.
 • 22.9.
 • 13.10.

S příjemnou procházkou kolem brněnské přehrady můžete spojit návštěvu farmářských trhů v Bystrci u hotelu Santon (Přístavní 38). Když jsem trhy navštívila v roce 2010, bylo pro většinu prodejců samozřejmostí, že kupujícím nabízeli své produkty k ochutnání. Mohli jste se tak rozhodnout nejen podle vzhledu či ceny, ale především podle chuti. Ochutnávky jsou přislíbeny i v tomto roce. Bystrcké farmářské trhy se konají na podzim každou lichou neděli od 8 do 13 hodin za každého počasí v následujících termínech:

 • 2.9.
 • 16.9.
 • 30.9.
 • 14.10.
 • 28.10.

Farmářských trhů je v Brně samozřejmě víc, stačí jen zapátrat na internetu. Například se můžete podívat na stránky http://www.ceskefarmarsketrhy.cz/. Přímo na hlavní stránce je odkaz na trhy jak v Praze, tak i v Brně (ale ani další města na Moravě a v Čechách nejsou opomenuta).

Přeji vám příjemné nákupy!

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist