Domácí limonáda? Proč ne!

Výrobníky domácí sody nejsou na českém trhu už žádnou novinkou. Možná i vy uvažujete o tom, že si ho domů pořídíte. Pojďme si tedy o nich popovídat s odborníkem.

Jaké možnosti máme, pokud si chceme doma vyrábět sodu nebo dokonce limonády?

V současné době můžeme na trhu vybírat ze tří značek: SodaStream, Limo Bar či Česká Soda. Tím nejznámějším je zcela určitě SodaStream, který nabízí velké množství samotných výrobníků sody. Oblibu si ovšem získává i nová značka na trhu Limo Bar, díky svým inovativním technologiím a také sirupům, které obsahují až 33% ovocné složky.

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Výrobníky sody různých značek jsou velmi podobné. Liší se především designem, ale také funkcemi, které jednotlivé výrobníky sody nabízí. Všichni výrobci těchto přístrojů se snaží přijít na trh s něčím inovativním. V nabídce tedy najdete výrobníky sody s LCD displayem, výrobníky sody na jednorázové bombičky, které jsou určeny pro občasnou výrobu sody, výrobníky sody s plastovými lahvemi a výrobníky sody se skleněnými lahvemi.

Podstatnou vlastností pro většinu zákazníků však je množství vyrobené sody a tímto parametrem se také velké množství z nich řídí. Běžná CO2 bombička, která se v těchto výrobnících používá je určena pro výrobu cca 80 l sody. Na trhu jsou však výrobníky sody, které díky svým technologiím dokáží z takovéto bombičky vytvořit až 135 l sody.

Proč bychom vůbec měli uvažovat o tom, že si takový výrobník domů pořídíme, budeme do něj dokupovat bombičky a sirupy?

Důvodů je několik. Pro spoustu lidí je to pocit soběstačnosti. Není nic jednoduššího než naplnit soda láhev vodou z kohoutku, připojit ji do výrobníku sody a během několika vteřin si vytvořit vlastní domácí sodu či limonádu přesně podle své chuti. Dalším důvodem může být ekologie. Tím, že budete vyrábět domácí sodu, přestanete nakupovat sycené vody v PET lahvích a ulevíte tak naší přírodě. Dalším důvodem je i velká škála příchutí limonád, které si můžete vyrobit.  V neposlední řadě bude důvodem i cena. Pokud se v rodině nakupuje spousta balených limonád a sodovek, tak výrobník sody dokáže snížit náklady na tento artikl.

Jak se na takovou domácí výrobu sody bude tvářit naše peněženka?

Výraz Vaší peněženky se bude lišit podle toho, v jaké fázi se nacházíte. Jste-li na začátku procesu výroby domácí sody, tak se může stát, že Vaše peněženka nebude mít radost, protože si musíte zakoupit výrobník sody, bombičku CO2 a ideálně i několik lahví. Taková počáteční investice se může pohybovat někde mezi 2000 až 4000 Kč. Jakmile se však dostanete do další fáze a tou je samotná výroba domácí sody či limonády, tak už to je zcela jiný příběh. Náklady na 1 l vody z kohoutku jsou zcela mizivé. Bombičky CO2 nemusíte stále kupovat nové, ale můžete je měnit a zaplatíte tak pouze zlomek ceny. Dnes se dá bombička CO2 vyměnit za 149 Kč a máte-li přístroj, který díky ní vyrobí, řekněme, 110 l sody, tak Vás 1 l vyjde na 1,35 Kč. Je třeba počítat s tím, že plastová láhev se musí po nějakém čase vyměnit, ale pořizovací cena nové se pohybuje kolem 150 Kč, což není závratná suma.

Budete-li vyrábět domácí limonádu, budete si muset koupit sirup. Ceny jsou různé, ale obecně se dá říci, že začínají někde na 60 Kč a průměrně stojí kolem 100 Kč. Jedna láhev sirupu je určena pro výrobu 12 l limonády. Jsou však i příchutě, které nevyžadují tak intenzivní sycení a z jedné lahve sirupu vyrobíte limonády více. Budeme-li však počítat s cenou 100 Kč a 12 l limonády, dostaneme se na cenu 8,33 Kč za 1 l limonády. K tomu musíme připočíst cenu sody a jsme zhruba na 10 Kč za 1 l domácí kvalitní limonády, což není vůbec špatné.

Děkuji za rozhovor 😉

Na moje otázky odpovídal provozovatel e-shopu www.limo-bar.net. Napadají-li vás další otázky, na které se nedostalo, neváhejte a zeptejte se sami – třeba rovnou v komentáři pod tímto článkem.