Védéčkoviny 7/2014: Přichází jaro?

Rubrika: Co, kde a jak na VD

Uplynulý týden zažil svátky všeho druhu. Na řadu se po roce dostal diskutovaný sv.Valentýn, své místo si na výsluní teprve asi bude muset najít svátek knih…

Než se pustím do shrnutí děje minulého týdne, trochu vás navnadím na jaro:-)snezenky

S dětmi jsem našla první sněženky a tak, alespoň za sebe, doufám, že jaro se už neodvratitelně blíží. Sice je pravdou, že děti si letos sněhu nejspíš moc neužily, ale hřejivé sluníčko také není k zahození.
Já osobně se strašně těším na teplo a na výlety:-)
Nebo vás vysloveně mrzí, že sníh nám dal letos valem?

Knihy nebo kytky?

Svátek sv. Valentýna připomněla ve své diskuzi Nuninka a nutno dodat, že asi příliš „schvalován“ obecně nebude. srdceNěkteří sice ocení milou drobnost či kytičku, jiní jej ale považují za reklamní tah (což nejspíš moc daleko od pravdy nebude).
Každopádně je nutné uvést, že jde o svátek anglosaských zemí. Cílem je zdůraznění náklonnosti a lásky mezi intimními partnery. Jde tedy o romantický svátek, zřejmě na podkladě legendy o knězi Valentýnovi, který byl popraven právě 14. února, v době starověkého Říma za to, že tajně oddával vojáky (ti to měli vládcem Říma zakázané). Mohly bychom také říci, že je to vlastně „předělaný“ mučednický svátek:-)

Pavlinkav ve stejné diskuzi naopak upozornila na zcela nový svátek, který připadá na stejný den. Jde o Mezinárodní den darování knih. Takže kdo neschvaluje Valentýna, může se připojit ke zcela jistě zajímavější a bohulibější činnosti, kam knihy a jejich čtení nepochybně patří. Darovat knížku můžete nejen svým známým, ale třeba i na charitativní účely, do knihovny, čekárny v ordinaci, nemocnici apod. Zajímají-li vás bližší informace, podívejte se na stránky této akce. Svátek se slaví ve světě již potřetí, loni se zapojilo na třicet zemí. Cílem je především pěstovat v dětech zájem o čtení, které jde, přiznejme si, v době počítačů trochu stranou. A to je škoda!

cteni

Nebo vám přijde, že i tento svátek je založen zčásti na komerci? Podle mě tam sice trochu tah obchodníků může zavánět, zvláště když prodeje knih, asi nejen u nás, nejsou na takové úrovni, jak by si obchodníci přáli. Nicméně si myslím, že koupit knihu je určitě zajímavější, než, zjednodušeně řečeno, koupit kytku:-) Jaký názor na to máte vy?

Ostatně, VD se knihám pro děti a rodiče věnuje dostatečně. Třeba zrovna v minulém týdnu jste mohli obdivovat krásná díla Václava Čtvrtka, Josefa Lady či Jana Karafiáta.
Velký úspěch opět sklízí tituly oblíbené dětské spisovatelky Zuzany Pospíšilové. V nakladatelství Grada jí vObálka Hravá ¨kola vaení.inddyšly hned tři novinky, o které si můžete tady na VD zahrát. Jedna z nich se věnuje i vaření pro nejmenší, což je téma, kterému se myslím tato psycholožka ještě nevěnovala. Takže právem jsem v očekávání, jaká ta knížka bude.

A těšit se můžete i vy ostatní, protože VD kuchařinka Nuninka pro vás chystá recenzi této knížky, která dostala název Hravá škola vaření. Za sebe musím říct, že její knížky patří u nás doma k oblíbeným. Jsou skutečně velmi hravé:-)

I když trochu mimo kvalitu, ale k radosti dětí, je nutné zmínit další titul, který se objevil na pultech našich knihkupectví. Vychází současně k premiérou filmu Lego příběh a opět na VD nechybí soutěž. Mě se možná víc jak knížka zalíbila recenze tohoto filmu od JanyK, která nás obdařila i fotkami svých dětí z projekce. A protože jí film zaujal, těšíme si i my doma a se synem na „lego“ vyrazíme.

lego_pribeh5lego_pribeh1

Dalším svátkem jsou Zimní olympijské hry, jakožto svátky sportu. Nuninka nás na ni upozornila zároveň s otázkou, zda budeme fandit našim sportovcům. Tak věřím, že tato otázka vyvolala malinký úsměv, každopádně nějaké medaile již naši sportovci získali a za to jim patří samozřejmě velký dík. Soutěžím ale není stále ještě konec! Asi nejočekávanějším je turnaj v hokeji, který otevřeli právě naši hokejisté se švédskými bojovníky, a bohužel výsledek nedopadl zrovna příjemně. Pro nás ale stále není nic ztraceno.
Finále v hokeji symbolicky zakončí i tuto olympiádu. Věříte tomu, že naši stanou na stupních vítězů a odnesou si ten nejcennější kov?

A teď už pryč od oslav

Ve školách skončily zápisy do základních škol a děti se tak mohou už těšit na září a jejich první skolaškolní den. Tématu zápisů se věnuje i Petra v diskuzi, která sice byla založena již před časem, stále je ale aktivní. A protože seznamy přijatých žáků či odklady teprve na své vynesení mnohde čekají, není na škodu, když se podělíte, jak je to zrovna ve vaší škole a jak je na tom váš budoucí školák.

Navíc, děti už určitě začaly řešit, jaké aktovky či batohy si pořídí, co všechno budou muset mít apod. Nad tímto tématem se zamýšlí Kubajz a přichází pro radu, jaké zkušenosti se školními aktovkami máte vy. Podle mého dojmu vedou batohy, i když klasické aktovky se také stále nosí. Výhodou je, že maminky v diskuzi nejenže uvádějí přesné typy aktovek a batohů, ale přikládají i odkazy či fotky. Pro lepší představivost ideální.
Přidáte se také se svým typem? Nebo sháníte radu? Pak byste neměli vynechat tuto diskuzi, která může poskytnout řadu cenných zkušeností.

Na co se můžete těšit?

Neměli byste zapomenout na pátek 21. února, kdy si připomeneme Mezinárodní den mateřského jazyka. Věděli jste například, že se na celém světě mluví asi sedmi tisíci jazyky? Ohromné číslo! Tento mezinárodní den vyhlásilo UNESCO, především jako upozornění na fakt, že mnoha jazykům hrozí zánik. Možná by to byla škoda, nemyslíte?

A tady na VD na vás čeká celá řada zajímavých článků, včetně oblíbených „prvňáčků“ či tvořících článečků. Těšit se můžete také na soutěž ke zcela novému dětskému filmu, jenž přichází do kin.

Krásný nový týden a zase někdy na shledanou!

loupez

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Ivča a Domča

    Moc děkuju za vaše komentáře a jsem ráda, že se vám moje védéčkoviny líbily:-)

  • jana231

    opět zdařilé védečkoviny ivčo! Já tenhle týden spíš nakukuji, takže určitě přišly vhod:) Díky, paráda!

  • Díky za shrnutí minulého týdne 🙂 Moc pěkně napsané.

  • bamiska

    moc hezky napsané, hezky se to četlo k rannímu čajíčku….líbí se mi tvé doplňkové informace …. a jinak osobně mě film lego absolutně neláká, viděla jsem ukázku a nenadchlo mě to…jsem zvědavá na ohlasy po zhlédnutí

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist