Védéčkoviny 34/2014: Už se to blíží…

Rubrika: Co, kde a jak na VD

Pomalými tichými kroky už začíná našlapovat nový školní rok. Předškolkáčci a školáci, malí i větší, už jistě ví, že je konec prázdninovým hrám a nastane čas povinností…

I VD se tomuto tématu samozřejmě začínají věnovat ve větší míře. Než se ale pustíme do nejzajímavějších událostí uplynulého týdne, nemůžu si nechat ujít trochu poučení…

Možná by některé děti zajásaly, ale jsou i doby, kdy v Čechách neplatil žádný školský systém. Učily se vlastně jen děti bohatých rodičů, které měly své soukromé učitele. Zlom nastal až za vlády Marie Terezie, která věřila, že škola je důležitá. 6. prosince 1774 zavedla povinnou školní docházku pro děti ve věku 6-12 let. Takže vlastně letos bude výročí:-)

A co nového na VD

Petra je zvědavá, jaká třída čeká děti u vás doma po prázdninách. A pestrost se na VD nezapře. dite2Máme tady jak prvňáčky, tak starší školáky a dokonce i zástupy středoškoláků či budoucích vysokoškoláků. S tím nadhodila Petra i nové téma v podobě otázky, kdo by měl chuť se zapojit do nového projektu, podobného loňskému školnímu PTVD. Kdo jste o něm ještě neslyšel, tak se honem podívejte sem.

Předpokládám, že většina z řad rodičů školáků už začíná připravovat potřebné vybavení do školy. Je to i téma, které zajímalo Nuninku. Takže, jak jste na to s přípravami do školy? Máte doma už všechno, pěkně srovnané a nachystané, nebo se ještě s dětmi oddáváte volným chvilkám a na učení zatím nemyslíte?

Nakupujeme do školy

S přípravami do školy souvisí samozřejmě nákupy. A že to není zrovna levná záležitost, je jasné každému. Nicméně jsou věci, které se koupit prostě musí. Třeba bačkory nebo školní aktovka/batoh. I to jsou témata, která se na VD probírala.
V článku Jak vybrat přezůvky do školy, jste se mohly dočíst celou řadu zásad a nutno dodat, že jste živě komentovali a uváděli i svá vlastní kritéria. Někteří zůstáváte u klasiky, jiní volíte pantoflíčky či sandálky. Také zde padlo, že v klasických školkovských bačkorkách se vašim dětem potí noha. Zajímavý postřeh, možná by měl přesně tyhle zkušenosti znát i výrobce takových bačkorek…

Po bačkorkách jsme přešli k nákupu školní aktovky, kde jste mohli i shlédnout i zajímavé video aktovka_skolas praktickými ukázkami fyzioterapeuta.

Neméně zajímavá jsou videa z pořadu Černé ovce, které rozhodně doporučuji shlédnout. Docela by mě zajímalo, zda máte/nemáte někdo pro dítě zrovna takovou nevyhovující aktovku? (I když nutno dodat, že se výrobce nejspíš už polepšil – nebo ne?)

A abychom nezůstávali jen u školáků, pojďme na chvíli i k těm menším. I předškoláky, zvláště ty, kteří jdou v září poprvé, čeká obrovský skok a ne všichni jsou schopní se s tím vyrovnat od prvního dne. Petra se zajímá, zda máte nějaké tipy, triky či rady, jak předškoláčkům ulehčit jejich nástup do školky. Velmi praktická rada padla od Lien – prostě je do školky nedávat. Musím říci, že asi ne všichni s jejím postojem budou souhlasit, za sebe musím říct, že je to vlastně pravda…

Diskutujeme a testujeme na VD

První sponzorovaná diskuze je za námi, a tak by byla škoda ji nezmínit. Pokud mohu zhodnotit, slavila úspěch. Diskutovali jste na téma sport živě a za odměnu si tři z vás odnesli pěknou a jistě i poutavou knížku. Vše zajímavé najdete i ve shrnujícím článku, diskutovat samozřejmě může vesele dál:-)

Také už máme vyhodnocení testování s Legem Duplo Postav si zmrzlinu, které najdete v nádherně napsaném článku. Postřehy maminek jsou úžasné, takže doporučuji nevynechat a přečíst!

duplo_zmrzlina-225x165

Nezapomeňte!

Na závěr připomenu, že máte už jen jeden týden na to, abyste se zapojili do pisatelské soutěže Kam na výlet. Posílejte své tipy a vyhrajte nádherně zpracované knížky z edice „Kam“. Myslím, že jsou moc krásné!

A také se nezapomeňte zapojit do další sponzorované diskuze, tentokrát na skvělé téma Luštění. Jsem zvědavá, kolik luštitelů tady na VD máme:-)

krizovky_ukazka_titulu_mensiformat

Na co se můžete těšit, co očekávat?

Za připomenutí stojí nepochybně připomenutí roku 1346, kdy 26.srpna padl u Kresčaku český král Jan Lucemburský. Téhož dne, jen v roce 1976 byl zaznamenán úplně první případ smrtelné Eboly.
27. srpna 1883 vybuchla sopka Krakatoa, což mělo za následek smrt téměř čtyřiceti tisíc lidí.
O den později, 28. srpna 1867 se do Prahy natrvalo vrátily české korunovační klenoty – a snad už tady navždy zůstanou, když sem přece patří:-)
V Londýně se „pyšní“ Jackem Rozparovačem, ten začal řádit právě 31. srpna 1888.

A je to rok zpět, co začala vysílat dětská televize Déčko.

Ale na VD vás čeká ještě víc veselejších událostí. Bezpochyby se můžete těšit na spoustu krásných věcí. Zcela určitě nějaké to tvořeníčko, zajímavé tipy a rady a taky nesmíme zapomenout na pondělí 1. září. A i když se na tento den třeba netěší děti či vy, tak přece jen popřeju:

Hodně štěstí, samé jedničky v novém školním roce a „vykročte pravou“!

 srbsko_perex

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Petra Vymětalová

    Tak myslím, že kdybych měla vyhodnotit nej prázdninové Védéčkoviny, tak vyberu tyhle. Ivčo, super zpracování, díky! No a ta fotka na závěr, to je fakt třešnička na dortu 😉

  • Marinada

    Moc hezky napsané, ale nejradši bych zastavila čas…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist