Védéčkoviny 26/2014: Hurá, prázdniny!

Rubrika: Co, kde a jak na VD

Pro všechny školáky začalo nejkrásnější období roku. Tento čas je ovšem i dobou nejrůznějších zajímavostí a samozřejmě se najde i spousta informací z dění na VD. Tak hurá do toho!

Prázdniny jsou obdobím volna. Tedy především pro děti. Pro rodiče to může být někdy černá noční můra, neboť mají třeba jen omezené možnosti, komu svěřit hlídání svých ratolestí.
Na současné politiky ale není třeba se zlobit. Pojem hlavní prázdniny byl „vytvořen“ již za vlády Josefa II. Ten je přesunul právě na oba letní měsíce nařízením z 24. května 1786. A tak platí dodnes:-)

Tématem „hlídání“ o prázdninách se ostatně zabývá i Petra ve své diskuzi Prázdniny = radost vs. komplikace?, prazdninydo které můžete přispívat svými komentáři i zkušenostmi.
Těšíte se na spoustu času, který budete moc strávit spolu, aniž byste museli myslet na nedodělané úkoly apod., nebo každoročně řešíte, jak to zvládnout organizačně? Jak moc jsou u vás tábory a návštěvy babiček apod. nutnost a jak moc se na ně děti těší?

S tím souvisí i otázka likvidování restů během dovolené. Jak jste na tom vy? Třeba Bamiska si dohodla hlídání dětí a volno bude věnovat právě úklidu a likvidování všeho nepotřebného. Marinada už začala, dokonce vymalovala pokojíček, položila koberec a přesouvala nábytek. No, teda – to teď musí být paráda!

Byť by se mohlo zdát, že období lenosti neprovází nic zajímavého, věřte tomu, že právě v prvním červencovém týdnu se toho v minulosti událo až příliš. Ale vrátím se ještě k dnešnímu dni. Ten za těmi červencovými nijak nezaostává.

Právě dnes, jen v roce 1905, Albert Einstein představil svou teorii relativity a v Londýně byl slavnostně otevřen Tower Bridge přes Temži. Poslední červnový den byl ale také ve znamení katastrofy. V centrální části Sibiře se roku 1908 udála Tunguzská katastrofa – otázkou jen zůstává, co jí vlastně způsobilo.

Ale na spekulace čas není a míříme na události současnosti, které se odehrály v minulém týdnu na VD…

Kam s dětmi o prázdninách?

Jaké jsou vaše plány na prázdniny, by zajímalo Bamisku. Vydáte se po vlastech českých nebo opustíte rodnou hroudu a zamíříte za hranice? Jsou vaším cílem spíš pláže a slunění nebo se budete raději lopotit za krásami našeho světa? Podělte se s ostatními, kam se chystáte!

A máte-li nějaké tipy, pak nezapomeňte ani na naší prázdninovou soutěž, ve které si můžete doslova vypsat i krásné a praktické knížky s tipy na výlety!

kam_na_kole_titulkakam_vlaky_titulkakam_cechy_titulkakam_za_strasidly_titulkakam_hrady_titulka

S plány na prázdniny samozřejmě souvisí i tábory. Nevím, jak vy, ale já je zrovna nemusela. Pamatuju se, že jsem jezdila na ty s podtitulkem „přátelství“, my děti jim říkaly „ruské tábory“. Nejen Nuninku, ale vlastně už i mě, by zajímalo, jestli vaše děti jezdí na tábory? A také, zda se tam těší? Nebo jim dáváte volnost a spíš vybíráte ty příměstské?
Souhlasím ovšem s Nuninkou v její diskuzi na téma prázdninových táborůkrivoklat1, že ty příměstské jsou dost drahé (cena tady u nás je ještě vyšší, než ta, kterou Nuninka uvádí z vlastní zkušenosti). A jak je to u vás? Máte s tábory nějaké zkušenosti?

Mnoho z nás se určitě potýká s myšlenkou, kam na dovolenou. Pokud ještě nemáte vybráno, nebo naopak jedete na místo, se kterým máte spojenou spokojenost, zkuste přispět do Peťčiny diskuze, která hledá (stále?) tip na dovolenou v chatičkách.

Vysvědčení – radost či starost?

Minulý týden byl uzavřen školní rok a každý školák obdržel vysvědčení za svou celoroční snahu. I to jsou témata, která se na VD živě probírala.
Bamiska je zvědavá, jaké že to vysvědčení bylo a zda pro vás známky na něm byly jistým druhem překvapení.italie1
A Nuninka přispěla úžasným článkem, nebo spíše odkazem na téma nejčastějších výmluv školáků na ne zrovna nejpěknější vysvědčení. Opravdu doporučuji si ho přečíst. Zasmějete se:-)

S vysvědčením samozřejmě souvisí i dárky pro naše ratolesti. Na VD se objevilo hned několik tipů. Mě osobně samozřejmě zaujaly tipy na knížky, ale nabídnuty nám byly třeba i elektronické hračky. Ty doporučuje podle článku i psycholožka, samozřejmě s přihlédnutím k věku. A co vy? Jaký máte názor na tuto podobu dárku za vysvědčení?

I Ledoo se ve své diskuzi zamýšlí nad vhodným dárkem za vysvědčení. Padají tu nejrůznější tipy. Děti se mohly těšit třeba z návštěvy vodního světa, některé vyrazili do pizzerie či do cukrárny a na jiné čekají i věcné dárky. Třeba u Petry se zřejmě děvčata mohla těšit z nového houpacího křesla na zahrádku k babičce. A jak jste podarovali děti vy?

Co nás čeká?

Jak jinak, než spousta zajímavých věcí a ty nejúžasnější prázdniny! Na VD pak samozřejmě nebudou chybět náměty na tvoření s dětmi i pro děti a mnoho dalších zajímavostí.

Jste-li příznivci nejznámějšího archeologa na světě, Indiana Jonese, pak vězte, že právě zítřejší den je datem jeho fiktivního narození, v roce 1899. Naopak reálný je první pražský telefonní seznam, který spatřil světlo světa také v tento den. A ani druhý červenec nezůstane s fantasy daleko – je to Světový den neidentifikovatelných létajících objektů UFO. Už jste nějaký někdy viděli?:-)

Máte-li rádi bikiny, pak byste měly vědět, že 5. července 1946 byly tyto „nejmenší plavky na světě“ představeny široké veřejnosti na přehlídce – no, kde jinde, než v Paříži. A milovníky Beatles potěším připomenutím, že 6. července 1964 byla premiéra filmu Perný den.

Krásný prázdninový týden a zase někdy na shledanou!

italie2

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Ivča a Domča

  Moc děkuji za komentáře.

  Peťko, určitě se zapoj, strašně ráda čtu tipy na výlety a hledám v nich inspiraci:-)

  Petro, Tunguzsku si zjisti, je to hodně zajímavé!

 • Díky za další védečkoviny a k tomu za zajímavé tipy mimo vd. 🙂

 • Petra Vymětalová

  Ivčo, přidávám se s díky za Védéčkoviny – nejen proto, že jsem je nemusela psát 🙂 ty tvoje tipy mimo VD jsou vždycky zajímavé, jen si teda budu muset dohledat tu Tunguzskou katastrofu, protože tenhle název mi nic neříká (tak abych věděla, jestli je to moc velká ostuda 😳 )

  Peťko, no jasně, neváhej a piš, piš, piš!

 • Peťka

  Ivčo, díky za další přehled. Zaujala mě fotografie z Křivoklátu, který jsem letos už stihla navštívit. Že bych se také zapojila do článků z výletů? 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist