Védéčkoviny 16/2014: Veselé Velikonoce!

Rubrika: Co, kde a jak na VD

Po roce, po roce jsou tady zase Velikonoce…

Velikonoce jsou nádhernými svátky. Příroda se probouzí, všude se všechno začíná pěkně zelenat a hýřit nejrůznějšími barvami a i dobrá nálada roste se sluníčkem, které začíná pěkně hřát.

jaro12bledulky

Pokud zapátráme v historii, tak se dozvíme, že Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, kdy se oslavuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista – název je odvozen od Velké noci, kdy vstal Kristus z mrtvých. Data pro určení Velikonoc byla stanovena Prvním nikajským koncilem roku 325. Je to vždy neděle po prvním jarním úplňku.

Jestli dokážete vysvětlit podstatu Velikonoc, zajímalo Petru. Na otázku ji přivedl projekt České televize – odkaz na něj najdete v diskuzi. Vnímáte je z oněch náboženských důvodů, nebo jsou pro vás hlavně symbolem jara?

Velikonoce a tradice

K Velikonocům patří celá řada symbolů a tradic. I tady na VD se některé připomněly…

Nuninka přišla s nápadem na výrobu veselého vajíčka a zajíčka v jednom. Stačí bílé polystyrenové vajíčko, nějaká ta barva, mašlička a nádherný zajíček je na světě.

A vhod přijde i moc pěkná koleda:

 

Já jsem přišel k vám,velikonocni_zajic
abych řekl vám,
že je dnes koleda,
kdo mi z vás tu něco dá?
Kdo mi nedá nic,
ten je z Nemanic,
na toho se zamračím,
jako medvěd zabručím,
a potom pudu pryč.

A pokud nevíte, do čeho dětem uložit sladkosti a chcete něco víc originálního než jen obyčejnou igelitku s obrázkem, pak by se vám mohl hodit nápad Bamisky na výrobu krabičky ve tvaru zajíčka. Potřebujete k tomu běžné věci, co najdete doma, ale radost dítka je neocenitelná.

velikonoce_bamiska1velikonoce_bamiska2

A děti můžou jít koledovat:

Pani kmotra, slyšte chásku,
přicházíme na pomlázku,
opentlené žilky máme,
kdo nám nedá, uhlídáme!
Pani kmotra, nemeškejte
barevná vajíčka dejte.

 

Jedním ze symbolů českých Velikonoc je spíš beránek. Zajíček, který nosí dětem vajíčka, je tradice, kterou přebíráme z Německa. A víte, proč beránek? Je to obrazně symbol pro Ježíše Krista, který se obětoval pro svět a jeho záchranu.

Vajíčka pak symbolizují nový život, je to symbol plodnosti. A proč se malují? Nejspíš proto, aby byla veselá, stejně jako zrození.

Na slavnostní stůl těchto svátků nepochybně patří i nějaká pěkná výzdoba. Na krásně nazdobená vajíčka můžete třeba využít věnec, jehož výrobu nabídla Bamiska. A použít ho můžete nejen o Velikonocích:-)

Nebo můžete zkusit věnec od Nuninky, jehož základem jsou skořápky z vajec. Velmi netradiční, ovšem také hodně originální, který stojí za vyzkoušení.

 velikonoèní skoøápkový vìnecvenec

Pletete pro děti doma pomlázky nebo je kupujete? Ať, tak či tak, chce to nějakou básničku k pondělnímu „zúčtování“…

Upletl jsem pomlázku,
je hezčí než z obrázku,
všechny holky, které znám,
navštívím a vymrskám.
Než mi dají vajíčko,
vyplatím je maličko.

No, na to zúčtování ale opatrně. Pomlázka je jednou z tradic na Velikonoce, ale jejím cílem není způsobit bolest. Spíš je míněna jako zájem muže o ženu a darování vajíčka pak symbol odpuštění ženy. Někde se ale traduje, že je pomlázka symbolem plodnosti – co kraj, to jiný mrav.

Jak slavíte Velikonoce?

Tak nějak tak zněla i otázka, kterou položila ve své diskuzi janca.mas. A jak jste na tom vy? Těšíte se na koledníky a už od brzkých ranních hodin je s dětmi vyhlížíte? Nebo radši prcháte pryč, kde na koledníka nenarazíte? Jak trávíte sváteční pondělí?

K Velikonocům patří pečení – beránek, mazanec. Co máte raději? A dáváte přednost domácímu, nebo se seberete a jdete na nákup do supermarketu? Nuninka, naše kuchařinka, samozřejmě peče doma – tiše závidím:-). Doma budou mít jako vždy mazanec a beránka, i když chtěla dělat letos perníčková vajíčka – jen ty formičky, kde sehnat. Znáte nebeský koláč? Nuninka ho nejspíš o těchto Velikonocích vyzkouší. A jak jste na tom vy s velikonočním pečením?

Jak vypadá vaše velikonoční výzdoba? Ježeček nabízí ve své diskuzi možnost se pochlubit. Určitě není pozdě, abyste také přispěli tím, co jste sami či s dětmi vytvořili. Každá maličkost dělá přece tyto svátky krásnějšími…

552567

Zazvonil zvonek a velikonočním Védéčkovinám je konec. Naštěstí ještě zdaleka ne těmto svátkům. Tak si je užijte, s radostí a úsměvem na rtech. A nezapomeňte se pochlubit koledou…

A zase někdy příště na shledanou!

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Ivet, díky za védečkoviny. Já teď poslední dobou fakt nestíhám, bylo toho nějak moc. 🙂
  Padmé, děkuji 🙂

 • danasi

  Děkuji za pěkné Védéčkoviny. Minulý týden jsem se odmlčela, nějak nebyla nálada na VD. Alespoň doženu, co jsem zameškala. Děkuji za zpracování.

 • Padmé

  Ahoj Ivčo, Ty Tvoje Védéčkoviny se mi moc líbí, děkuji Ti za ně. A píšu „za pět“. 🙂

  Nuninka: šikovná! 🙂

 • Peťka

  Moc hezké Védéčkoviny! Krásné svátky jara všem.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist