Jak jsme oslavili Den výživy a chleba na VD?

Rubrika: Co, kde a jak na VD

16. října jsme na VD oslavili Den výživy a chleba. Z naší strany nechyběla spousta zajímavých informací, vy jste se zase podělili o domácí recepty na všelijaké dobroty…

A protože jedním z témat byl i chléb, jakožto základní potravina, přidaly jste i své názory k jeho pečení. Někteří používáte pekárnu, jiní se obejdete i bez ní. Jako inspiraci jsme vám nabídli také recepty Mileny Volfové, kde pekárna není vůbec potřeba. A i vy jste přidali ty své, vyzkoušené…

Chléb podle vás…

Tak například tvorenicko chleba vůbec nekupuje, housky i chléb pečou doma. První pokusy sice za moc nestály, ale člověk se učí neustále a nyní má tvorenicko bezva vyzkoušený recept:

  • 300g kvásku (ze žitné mouky tmavé)tvorenicko_chleb
  • 300g žitné mouky chlebové
  • cca 150 ml vody (převařenou)
  • 12g soli
  • drcený kmín

Je důležité ho nechat dlouho kynout.

Teď zkouším pokus se zpomaleným kynutím, kdy jsem včera večer zadělala těsto, dala do ošatky a dala do lednice. Odpoledne ho vyndám, nechám ohřát na pokojovou teplotu a pak dokynout, až zdvojnásobí hmotnost. Snad se zadaří :-).

Lien zase přidala recept na rohlíky s křupavou kůrkou a hebkou střídkou z ’80 let. Z vlastního kvásku.

Jíme zdravě

Samozřejmě jste se věnovali jídlu obecně. Většina z vás jí zdravě. Nebo se alespoň snaží. Příklad bychom si možná mohli vzít od Danasi…

Jinak máme stravu dle sezóny. Jak začne na zahradě růst zelenina, maso skoro nebývá. Jen ve svátek, jak praví jedna lidová píseň.

No ne doslova, ale zelenina je spíše na jídelníčku. Dneska je čtvrtek a my jsme ještě neměli masový oběd. Jablka a hrušky jsou nakrájené na talířku pořád. K pití máme domácí ovocné sirupy, nebo domácí mošt (mám ho zasířený ve sklepě v 50l demižónu a je stále čerstvý).
V pondělí jsem dělala dýňovou polévku, musím jí dělat nejméně 3l. Jinak jsme měli poslední cukety ze zahrádky, květák, brokolici a špagety se špenátem a smetanou. Zítra holky chtějí žemlovku. Na maso dojde řada asi o víkendu.
Danasi

Ale třeba i Mankaš se snaží zařazovat zdravé potraviny do rodinného jídelníčku.

Jinak teďka všeobecně jsem do našeho jídelníčku zařadila víc zeleniny, včera jsem třeba udělala dýňovou polévku a zavařila do ní pohanku a ta naše nejmladší snědla celý talíř. Starším holkám se snažím pořád nabízet spíše ovoce, či nějaké zdravé mlsání, teďka třeba v podobě i oříšků. Teďka je starší ve větší škole a docela bojujeme s automatem na sladké, protože “všichni“ si v něm pořád něco kupují, včera mně hlásila, co měla spolužačka na svačinu a já se nestačím divit…

Takže všeobecně snažíme se stravovat zdravě i když mnohdy to prostě nejde, donedávna jsem třeba nevěděla co je to bulgur, nyní je naší oblíbenou přílohou zároveň s kuskusem.


Velký dík patří partnerovi diskuze, jímž bylo nakladatelství Smart Press, které se věnuje především vydávání originálních kuchařek nadšených českých autorů. Knihy z produkce nakladatelství představuchleb_obalkají na českém trhu vždy jedinečné téma i originální zpracování – netradiční vazby, krásné fotografie, nápadité ilustrace atd.

Představili jsme vám knihu Mileny Volfové Chléb v hlavní roli. Poradí vám, jak upéct chleba, houstičky a další druhy pečiva, ale také ukáže spoustu dalších variací – plněné chleby, chléb na sladko apod. Máte-li křupavý, ještě teplý a voňavý chléb, je snadné proměnit jej v pochoutku, stačí jen pár čerstvých surovin…

Příběh knihy Chléb v hlavní roli

Tato kniha vznikla díky souhře tří okolností, které se protnuly ve správný čas:

Nakladatelství Smart Press chtělo připravit knížku, věnovanou jídlu, které chutná snad každému – čerstvému chlebu. Jen vhodnou autorku ne a ne nalézt, protože s Milkou spolupracovali jen při focení jiných kuchařek.

Milena Volfová už dlouho odolávala nátlaku, aby se nevěnovala jen foodstylingu, ale vydala vlastní kuchařku, když má v zásobě tolik skvělých receptů. Odmítala s tím, že nemá dost přitažlivé téma. Až chleba ji zaujal natolik, aby se vrhla do práce.

A konečně, Penam, díky jehož podpoře kniha vznikla, se právě rozhodl podobný projekt podpořit.

Kniha vznikala poněkud netradičně, některé recepty vznikly až během focení nebo na poslední chvíli při přípravě rodinné večeře. Ukázalo se, že z chleba se dá vytvořit tolik receptů, že by se jimi kuchařky naplnily třeba dvě… Do té jediné se tak vešly jen ty nejlepší z nejlepších! Podle čeho jsme je vybírali? Třeba i podle toho, jak rychle po focení chlebová pochoutka zmizela v žaludcích realizačního týmu…

Dáte si ještě dobrotu?

Přidáme rovnou tu od tvorenicka, kterou přidala do diskuze…

Dalamánky:

  • 250g žitné mouky chlebovédalamanky_tvorenicko
  • 250g hladké mouky
  • čtvrt kostky droždí
  • 360 ml vody
  • lžička a půl soli
  • lžice oleje
  • špetka cukru

Umíchat těsto, nechat hodinu a půl kynout.

Uválet válečky (housky,bulky…), nechat na plechu půl hodiny kynout, potřít bílkem, posypat kmínem, solí… a peču na 200st. do zlatova :-)

Někdy dělám jen ze žitné mouky, nebo hladká a celozrnná, špaldová a žitná, prostě dá se kombinovat. Čím víc hladké je, tím líp vykyne a jsou vláčnější, ale celozrnné jsou zdravější :-). Nejraději ale máme dle pův.receptu půl na půl jako píšu výš.

Sýrový chléb

Chlebu to v kombinaci se sýrem mimořádně sluší. Ale když je spolu rovnou i upečete, vznikne skutečný hit. Poslední recept je opět od Mileny Volfové:-)

Příprava: 20 minut
Kynutí: 1 hodina + 20 minut
Pečení: 45–50 minut

Na 1 chléb:syrovy_chleb

  • 500 g hladké pšeničné mouky
  • 7 g sušeného droždí
  • 1/2 lžičky cukru
  • 250 ml vlažné vody
  • 5 lžic olivového oleje
  • 2 lžičky soli
  • špetka pepře
  • 330 g ementálu
  • 1 žloutek a 1 lžíce vody na potření těsta

Z mouky, droždí, cukru, vody, soli, pepře a olivového oleje vytvořte vláčné těsto, které alespoň 5 minut důkladně prohněťte. Z těsta vytvořte bochánek, který nechte na teplém místě kynout, dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem. Trvá to asi hodinu, ale raději těsto hlídejte.

Ementál nakrájejte na malé kostičky, přidejte do těsta a dobře propracujte. Těsto vložte do vymazané kulaté formy (24 cm) a nechte ještě 20 minut kynout. Troubu předehřejte na 170–200 °C. Žloutek se lžící vody prošlehejte a potřete jím těsto. Pečte 45–50 minut.


Děkujeme všem, kteří se na VD při oslavách Dne výživy a chleba zapojili. Ať už v diskuzi, v komentářích pod články, nebo jen jejich čtení, ale vložili třeba i fotky svých dobrot.

Jako odměnu jsme slíbili třem z vás, kteří jste aktivně diskutovali, úžasně připravenou kuchařku Mileny Volfové Chléb v hlavní roli. Při losování jednotlivých komentářů se štěstí usmálo na halinu, snany a tvorenicko. Gratulujeme!

Těšíme se zase někdy příště…

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

  • Pavluschka

    gratuluji výhercům. Vyzkoušeli jsme tymiánový chléb. Je chutný, ale jen pro nás dospělé, děti ho nechtějí.

  • snany

    Děkuji, děkuji a ještě jednou děkuji:-) Mám ohromnou radost a těším se až kniha dorazí.

  • mura

    výhercům blahopřeji a děkuji za bezva recepty

  • halina

    Moc děkuju za výhru – je to milé překvápko. 😀

  • Kyller

    Výherkyním moc gratuluji a děkuji za super receptíky. Dneska bych ráda vyzkoušela dalamánky. 🙂

  • tvorenicko
    tvorenicko

    Mě to video nejde spustit :-(( Zkusím to doma, ale tam se k pc moc nedostanu :-).

  • Holky moc gratuluju, Lien děkuji za recept na rohlíky z domácího kvásku, dneska začnu 🙂 Mankaš

  • tvorenicko
    tvorenicko

    Jé, já vyhrála? To potěší :-)) Děkuju.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist