Krajem Jana Žižky z Trocnova

Rubrika: Cestování

znakJelikož Jan Žižka patří zcela neodmyslitelně k českým dějinám, nepochybně si zaslouží, aby jeho rodiště navštívil snad každý z nás. Zvu vás tedy do nádherného kraje Jižních Čech, na místa, kde světlo světa spatřil tento vojevůdce husitské doby.


Rodiště Jana Žižky se nenachází přímo v obci Trocnov, jak by možná většina očekávala, nýbrž je od ní vzdálena přibližně 1,5 km.

Zřejmě roku 1360 se ve zcela původní osadě, kterou tvořily dva zemanské dvorce, narodil Řehořovi a Janě (někde se zmiňuje Johana) Žižkovým syn Jan.

zizkaHusitský vojevůdce
Než se vrhneme na prohlídku památníku, sluší se seznámit se s tím, o kom je vlastně řeč.
Jan Žižka se narodil někdy roku 1360, o jeho životě před rokem 1400 toho není moc známo.
Jan Žižka se zřejmě živil před svou slavnou budoucností jako lapka – důvodem byly existenční potíže, škodil i v královském městě České Budějovice. Byl ale omilostněn svých prohřešků a přidal se na pomoc královské koruně, vstupil tedy do služeb královské koruny.
Kdy přesně přišel o jedno oko není známo, nicméně se uvádí, že se jednalo o bitvu u Grunwaldu.

Poté se účastnil i dalších bojů, hlavně proti Zikmundovi, kterému uštědřil i porážku a ten byl donucen utéci z Čech.

V roce 1421 přestavěl tvrz na Litoměřicku na hrad Kalich, který se měl stát husitským útočištěm. Bohužel se hrad nepodařilo do dnešních dob zcela zachovat, k vidění je pouze část strážní věže, zbytek brány a zbytky staveb okolo.

Žižka vybudoval vojsko a stanovil vojenský řád – jakási pravidla husitských bojovníků, který byla skutečně velice tvrdá – tím si ale Žižka vybudoval poslušnost a zřejmě i díky tomuto řádu vyhrával bitvy.
Velké zásluhy měl na zdokonalení systémů obrany s vozovými hradbami.

Zemřel 11. 10. 1424 při obléhání města Přibyslav zcela slepý.

Prohlídkový okruh
zemanský_dvorec_žižkaCelá trasa je dlouhá asi 1,5 km a jedná se o velice příjemnou procházku. Památník byl vybudovaný v roce 1960.
Hned na začátku budete seznámeni právě se zbytky zemanského dvorce, který se skládal pouze ze dvou místností – z kuchyně a obývací části. Byla zde i část hospodářská. Za dvorcem byl kdysi rybník, nyní se tu nachází louka.

Procházkou dojdete až k plastice Jana Žižky, odtud vede cesta do lesa, kde hned na začátku spatříte místo pod stromem, kde se zřejmě Jan Žižka skutečně narodil. Jako památník je tu umístěn obrovský balvan s vyrytým nápisem pocházejícím z počátku dvacátého století. Původně tu ale prý stával dub, který byl ale poražen, v roce 1682 zde probošt borovanského kláštera nechal postavit kapli ke cti Jana Křtitele. Lid jí ale stejně nazýval Žižkovou a tak byl dub v roce 1700 spálen – opět na popud zmiňovaného probošta.
rybik_žižkovecLesní cestou pak projdete okolo rybníka Žižkovce ke zbytkům dvorce Žižkova strýce Mikše. Tady máte možnost spatřit zbytky stavení, jejich ohraničení, včetně popisů, kde se dříve co nacházelo. Neopomeňte shlédnout 9 metrů hlubokou studnu, která patřila k tomuto dvorci. Naleznete tady i zachovalé zbytky pece, zbytky ohniště z kamen atd.

Po prohlídce vás cesta zavede k rybníku Hornímu a Dolnímu, kudy se po hrázi dostanete k Muzeu husitského hnutí. Kromě shrnutí bojů husitů v čase tady spatříte i zachovalé zbytky nástrojů a především bojového náčiní z dob husitských tažení. Prohlídka vám zabere asi půl hodinky.

Otevírací doba, vstupné
v_muzeu_ŽižkyMuzeum husitského hnutí je otevřeno v době od 1. 5. do 30. 9., od 9,00 do 17,00 hodin, mimo pondělí. Za vstupné zaplatíte okolo třiceti korun. K dispozici jsou pak i tištěné materiály a nejrůznější brožurky k této tématice, které si můžete zakoupit. Pokud budete mít dotazy, je na místě průvodce – pouze na vyžádání.

Prohlídkový okruh Památníkem Jana Žižky je otevřen celoročně. Mimochodem jde o velice příjemnou procházku nádhernou přírodou. Můžete i uhnout z cesty a projít se lesem. Nebo se posadit na lavičky na hrázi rybníka a kochat se okolní přírodou. K dispozici je areál s rozlohou asi 14 hektarů, je naprosto skvělý k relaxaci, odpočinku apod.
Celý prohlídkový okruh můžete samozřejmě projít i z druhé strany.

Kudy kam
Památník se nachází asi 14 km od Českých Budějovic. Nejlépe se sem dostanete autem od Třeboně a Borovan. Cesta je dobře značená, jistě neminete. U areálu je vyhrazené, neplacené parkoviště.

Z Borovan vede i turistická trasa pro milovníky přírody jako stvořená, protože vede nádhernou krajinou. Jedná se o trasu asi 3 kilometry dlouhou.  Do Borovan se pak dostanete autobusem právě z autobusového nádraží z Třeboně. Borovany jsou nejbližší autobusovou zastávkou k památníku.
Pro ty, kdo jezdí raději vlakem je pak přímé spojení z Českých Budějovic opět do Borovan (cesta trvá asi dvacet minut), navíc vlak staví i v dnešní obci Trocnov, která je od Památníku vzdálená necelé dva kilometry a je tedy i kratší. Z Trocnova pak půjdete po červené turistické značce, stejně jako z Borovan.

Vede tudy i cyklotrasa č. 1122, která se spojuje s dalšími cyklotrasami v okolí.

Poznámky a další zajímavosti
Pokud budete mít chuť na malé občerstvení, v areálu, hned vedle Muzea husitského hnutí, se nachází  občerstvení „U Žižkova dvorce“. Posedět můžete vevnitř, i venku na letní terase.

Kdo rád ryby a chce si nejednu ulovit, může využít denní povolenky na lov ryb v rybnících v areálu Památníku.

Mají tady i památeční razítka do cestovních diářků dětí nebo pohlednice. Známky si ale raději vezměte s sebou. Rovněž jsem tady nenašla poštovní schránku, pohlednice pro známé jsme museli vhodit do schránky u pošty v Borovanech.

Borovany_zámek_restauracePokud se cestou zpět budete stavět v Borovanech, pak nezapomeňte alespoň zvenku shlédnout Borovanský zámek z doby baroka – původně klášter. Jedná se o krásnou památku, která leží v jižní části borovanského náměstí. V dolní části je restaurace i s venkovním posezením, příjemnými cenami a milou obsluhou. Venkovní posezení ale není vhodné pro malé děti – stolky jsou kulaté maličké a skleněné, takže pokud „vlastníte“ malé raubíře, pak návštěvu restaurace raději vynechejte, nebo si sedněte vevnitř.

Celý prohlídkový okruh, včetně návštěvy muzea v Památníku Jana Žižky můžete absolvovat i s těmi nejmenšími dětmi, včetně jejich vozítek. Cesta je upravená, nebudete mít problémy. A pokud nebudou vaše děti zajímat historická fakta, pak se jim nepochybně bude líbit rybník nebo procházka lesem či dokonce pátrání po zbytcích staveb atd. Na závěr se pak od rodičů jistě rádi nechají pozvat na senzační zmrzlinový pohár.

Další informace naleznete na www.pamatnikjz.cz.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Anonymní

    Dobrý den, děkujeme za příjemnou prezentaci Borovan. Jen malé upřesnění, na borovanském zámku je kavárna a skleněné stolečky tu nikdy nebyly 🙂 … jelikož jsme kavárna pro mamči s dětma, tak máme nápojové lístky zataveny proti převrhlým džusům, stolečky bytelné a venku nerezové a uvnitř krom nekuřáckého prostředí například dětský koutek. Budeme se na vás těsit. Vaše Kavárna ZÁMEK http://www.kavarna-borovany.cz

  • Pěkné,povedlo se Ti to.
    Božínku,já vlastně zjistila jak málo si člověk zapamatuje ze školních lavic po těch letech:(
    Takže Ivčo díky…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist