Do Slavonic a Maříže za poznáním

Rubrika: Cestování

slavonice1Dalším místem v oblasti České Kanady jsou hned dvě města, kam bych vás ráda pozvala na výlet za poznáním, a to především umění. I když se na těchto místech významně podepsala historie, jejich vývoj jde kupředu a i tato malá městečka na okraji republiky si zaslouží alespoň malé představení.

Slavonice – renesanční perla
Slavonice jsou malým městečkem, které leží na východě České Kanady. Toto malé nenápadné městečko se pyšní velikým skvostem – souborem goticko-renesančních památek.

slavonice5Historie tohoto města se píše od dvanáctého století, nejprve se jednalo o malou osadu, později ves, až se nakonec proměnila v opevněné město nedaleko hranic. Kvůli obraně zde vznikl velice propracovaný podzemní systém, který měl kromě obrany i účel odvodňovací.
Nalezneme tady dvě náměstí, jedno menší a druhé větší, které jsou oddělené kostelem Nanebevzetí Panny Marie s velice dominantní věží, která byla vystavěna na počátku šestnáctého století. Na věž je i přístup, takže rozhodně neváhejte a zkuste to.
V malých uličkách tady vyrůstaly domečky, které můžeme obdivovat dodnes, zachovaly se i dvě ze tří městských bran.

Město sice prošlo dobou rozkvětu, kdy v okolí byly zakládány například i rybníky, pak ale přišla třicetiletá válka a s ní hlad, mnoho domků bylo vypáleno a zpustošeno, v sedmnáctém století utrpěly Slavonice velkou újmu v době moru, v osmnáctém století ve městě vypukl ničivý požár, který vyplenil přes čtyřicet domů a také poničil část náměstí.

Přesto se ve městě zachoval dostatek památek na to, aby byly Slavonice 31. 8. 1961 prohlášeny městskou památkovou rezervací, nyní se také ucházejí o zapsání do seznamu UNESCO.

Ve městě jsou zachovány památky ve třech stavebních stylech – gotickém, renesančním a barokním.

slavonice3slavonice6

Jak jsem zmiňovala, nachází se tady hustá síť podzemního systému. Tento podzemní systém pochází ze třináctého století, chodby byly raženy ve skále. Kromě obranné a odvodňovací funkce bylo podzemí možno využít i jako prostředek záchrany, protože vstupy do podzemí fungovaly prakticky ze všech domů v centru města. Později se ale podzemí stalo nefunkčním a bylo zaplaveno, v současnosti probíhají postupné obnovy, část podzemí je zpřístupněna návštěvníkům města.

Prohlídka je s průvodcem a má dvě trasy, jedna měří 136 metrů, druhá 380 metrů. Nezapomeňte si ale přibalit holínky, pláštěnku a svou baterku. O prázdninách jsou prohlídky denně od 9.00 do 18.00 hodin.

Ve městě je také Muzeum, kde máte možnost shlédnout expozici nejrůznějších předmětů z dob historie města, uvidíte, co všechno se našlo v podzemí a to včetně starých archeologických nálezů. Muzeum je otevřeno od června do září denně kromě pondělí od 9,00 do 17,00 hodin, v poledne je tady hodinová polední pauza.

slavonice4Ve Slavonicích se každoročně koná třetí sobotu v září Slavonický jarmark, ten je součástí tzv. Slavonického kulturního léta, které začíná v červnu a končí v září a ve kterém máte možnost navštívit řadu akcí, včetně těch pro děti.

Na velkém náměstí je informační centrum, kde máte možnost zakoupit upomínkové předměty a mapy a rovněž se dozvíte více o chystaných akcích. Na náměstí v historických domech se nachází také  několik restaurací a hotelů, které můžete využít.

Letos slaví Slavonice 750 let od doby, kdy pochází první písemná zmínka o jejich vzniku. Ta pochází z 30. 9. 1260, což byla latinsky psaná koupě klášterních pozemků. Oslavy budou probíhat ve dnech 3. – 6. července tohoto roku a zároveň se Slavonicemi budou slavit i partnerská města. Součástí budou například přehlídky tradičních řemesel, taneční vystoupení a budou zařazovány i prohlídky města s návštěvou živých obrazů z historie města.
Kudy

Do Slavonic se můžete dostat autem, po hlavní silnici směrem od Dačic nebo Jindřichova Hradce.
Také sem jede z Jindřichova Hradce autobus.
Z Telče a Dačic můžete cestovat také vlakem.

Maříž a originální keramika
IMG_2901Maříž je malá vesnička asi dva kilometry od Slavonic, která, i když měla původně české obyvatele, časem se stala osadou s německým obyvatelstvem. V dobách komunismu byla vysídlena a vyrabována, protože zasahovala do střeženého pásma na hranicích s Rakouskem. Po sametové revoluci ale začala být opět obývána a nyní již žije svým životem a především se sem nastěhovala tradice tzv. mařížské keramiky.

Díky panu Trubáčkovi, skláři a malíři, který se sem vrátil, dostala se sem i dílna, a také se začali vracet lidé – i když dnes tvoří většinu obyvatel pouze rekreanti, podle dostupných informací je ve vesničce pouze asi deset stálých obyvatel.

Mařížská keramika je ručně malovaná, každý kousek je originálem, neexistují dva naprosto stejné. Každý kousek je malován glazurami a vypálen, barvy si tak zachovávají svou svěžest a zářivost. V obci je otevřena prodejna, kde najdete širokou paletu výrobků.

Mařížská keramikaMařížská keramika

Také zde funguje občerstvení, včetně posezení na zahrádce a dokonce si můžete zkusit sami namalovat svůj hrneček.

Další informace naleznete na: www.i.slavonice-mesto.cz, www.oaza-mariz.cz

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

  • Jarmuschka

    Dneska jsme byli ve Slavonicích na večeři, zítra se chystáme na prohlídku a do podzemí – s holkama, my s manžou tu už před lety byli. Je smutné, že na každém druhém domě je cedulka „na prodej“…

  • Jsem slavoničačka a těší mě, když se návštěvníkům u nás líbí. Je tady spoustu zajímavostí a krásných míst a je co obdivovat. Dokonce mají sgrafita na domech léčivé účinky! Nevěříte? Přijeďte si to vyzkoušet. Co léčí – to najdete v knize Olgy Krumlovské – Místa, která léčí.

    Ještě bych vás ráda pozvala na 14.ročník – „Slavnosti Trojmezí“ – festival pro celou rodinu – od 31.7. do 7.8.2010
    Informace na najdete na http://www.slavonice.cz

  • Anonymní

    Ve středu 30.6. jsem si u vás ve Slavonicích koupil lehoučký hrneček s kočičkou. Jeho denní používání je mi potěšením jednak jeho výzdobou a také funkčností. Jeho autorce(-ovi) přeju dostatek dalších úspěšných nápadů a pevné zdraví. Slavonice jsou vskutku perlou České Kanady.

  • Ve Slavonicích jsem byla poprvé minulý rok-jen na skok… Ale městečko jsem si zamilovala. Do Besídky jsme zašli na vynikající horké maĺiny, knížku znám, Aknelko…. Já bych ještě k nápadům přidala návštěvu prodejního ateliéru textilní výtvarnice Zuzany Krajčovičové(viz.www.krajcovicova.cz). Má úžasné tašky a kabelky. I já jsem si jednu domů přivezla.
    Letos se chystáme do SLavonic znovu a „důkladněji“….

  • Ahojky:o)
    Tak Slavonice mám cca 12 km od baráčku. Hrníčky můžete malovat i ve Slavonicích….jsou tam menší dílny…odloučené pracoviště Maříže. Právě u Besídky je přesunutá jedna novější dílna. Jinak je to pořád stejný 150,- Kč hrníček…taky si můžete namalovat i misky,kočky atd. Každý rok maluju s dítkama přítelovi jeden kafáček. A musím říct, že technika malby se značně zdokonaluje. Ono to není až tak jednoduché, ale je to super zážitek:o) V podzemí jsem ještě nebyla (jsem strašná ostuda, už tu bedeme bydlet skoro 6 let), ale každý rok se strašně moooooc chystáme…stejně tak jako letos :o)) Besídka má udělanou i nekuřáckou část, kde je velmi pěkně vyřešený dětský koutek…místnustka s několika menšími zákoutími,se sníženým stropem a s oblouky. moje děti jsou z toho nadšený:o)Slavonice jsou malinké, ale o to krásnější mají náměstíčka.

  • bokul

    V Maříži jsem muži namalovala hrneček a on jeden pro mně. Zrovna ho mám před sebou, opravdu mohu jen a jen doporučit!

  • Zava

    Slavonice budou navždycky moje oblíbené městečko. V České Kanadě jsme byli loni, po okolí jezdili na kolech a Slavonice byly cílem jednoho výletu. Krásně unavení jsme dojeli na náměstí plné architektonických skvostů ozářených zapadajícím sluníčkem. Uprostřed restaurační zahrádka, která už ve večerních hodinách měla stažené slunečníky, takže skvělou večeři doplňoval úžasný výhled. Fakt nezapomenutelné. Všechny památky už byly zavřené, takže jsme jen prohlídli uličky. I tak ta atmosféra stála za to. Určitě se sem musíme vrátit, prohlídnout sklepení, věž a muzeum. Že by i ta keramika přišla na řadu? Díky za typy a za připomenutí.

  • JanaK

    Aknelko, díky, já právě myslela někde poblíž 🙂 Sice tu máme keramickou dílnu, ale právě tohle tam chybí.

  • Jani, hrneček se dal namalovat i ve Slavonicích, ale je to kousek od sebe, tak je to jedno jestli to jsou Slavonice nebo Maříž 🙂
    Já si je malovala právě v té Besídce. Ale je to fakt už 10 let, tak je možné, že se to změnilo.

  • JanaK

    No a já doporučuju Maříž, už jsem tam byla několikrát a vždy jsem si odnášela úžasnou keramiku a velmi nevšední zážitek. Škoda, že takto namalovat si svůj hrníček nejde i jinde 🙂

  • Slavonice doporučuji, před 10 lety jsem tam strávila na brigádě celý srpen a stálo to za to! K návštěvě bych ještě doporučila hospodu Besídka – zakládali ji kdysi členové Divadla Sklep (odtud i název Besídka). Pro knihomoly doporučuji knižku „A pak uvidíš“ od Jana Boháče. Jedná se o autobiografii, popisuje poslední roky před revolucí a objevení Slavonic „Sklepáky“ a vybudování již zmíněné restaurace.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist