Brány Mirakula se otevírají…

Rubrika: VD tipy

… tak pojďte dál. V Milovicích od září začíná fungovat jeden netradiční a ojedinělý projekt.  Jde o Park Mirakulum, rodinný areál, kde se i velcí mění v malé a společně dovádějí na nejrůznějších atrakcích. Nevěříte? Navštivte Milovice u Lysé nad Labem a zaručuji vám, že nebudete chtít domů.

Dva roky trvalo, než investor, majitel a realizátor v jedné osobě, pan Jiří Antoš, s pomocí svých spolupracovníků přetvořil zarostlé území o rozloze 7 hektarů do zábavně-naučného parku. Výtvarné stránky projektu se skvěle zhostila sochařka a výtvarnice Lucie Kozelská, jejíž inspirace přírodou dýchá z každé budovy, lavičky, i jednotlivých atrakcí.

010Zase ty atrakce, co se však za tím tajemným slovem skrývá? Především je to dominanta samotného Mirakula, a to nádherný, téměř středověký hrad. Po padacím mostě se dostanete na prostorné nádvoří, pak už stačí vybrat si cestu a hurá za neznámem – překonávat můžete visuté mosty, skluzavky, nebo rozhledny. Do batohu nezapomeňte přibalit baterku, neboť podzemí je protkáno tajemnými chodbami. Pro unavené rodiče i malé průzkumníky je pak vedle hradu připraveno místo pro odpočinek včetně nedalekého občerstvení.

Po doplnění energie vyvstává problém – kam dál? Rozhodování to bude těžké, protože o přední místa v seznamu se porvou obří houpačky (výška cca 12 m, kdo nezkusil, neví, co je to houpání), lanové centrum (ve výšce 60 cm až 4.5 m), či veliká skákačka (rozměry 25 m x 13 m hovoří samy za sebe). Pozadu nezůstává ani ohromné habrové bludiště s cestičkami, které dohromady měří víc než 1 km, nebo spousta nejrůznějších kolotočů, lanovek, houpaček a dalších lákadel. Za zmínku určitě stojí i amfiteátr s kapacitou zhruba 600 míst pro malé i velké diváky. V plánu jsou různá představení, besídky, či jiná vystoupení pro potěchu očí i uší.

011I mrňouskové si v parku užijí. Pro malé bagristy, kuchařinky i stavitele je připraveno pravděpodobně jedno z největších pískovišť u nás, kromě něho si prckové mohou zařádit na minihoupačkách, kolotočích, mini lanovém centru, skákačce, nebo lanovce se závěsným košem. Buduje se zde také menší vrbové bludiště, tunel s trpasličími domečky a zahradní kaskády jako stvořené pro rodinný piknik nebo grilovací odpoledne.

Pro všechny je potom určeno mini zoo v zadní části Mirakula. Holandské mini kozy, Quessanské ovce a stádo mini oslíků se už na návštěvníky moc těší a kdo bude mít odvahu a chuť, může využít dvou prostorů pro bližší kontakt se zvířátky. Jelikož na místě bude možnost zakoupení krmení, je zbytečné vozit cokoliv z domova.

Toto však není všechno. V dalších letech by do Mirakula měl přibýt vodní svět se vším všudy, co k němu patří. Dostavět by se měla i vstupní budova a vnitřní prostory pro případ nepříznivého počasí. V plánu je i naučná stezka lesem, tzv. lesní pedagogika. A jak jsem pana Antoše poslouchala, novinek bude určitě mnohem víc.

028Určitě se vám bude hodit několik tipů, které jsem za těch několik hodin v parku pochytila. Než se do Milovic vypravíte, kromě baterky a případné svačinky přibalte náhradní oblečení, poněvadž hodiny strávené hraním a dováděním rozhodně na čistotě nepřidají. Své místo by v batůžku podle mne měla mít i pláštěnka a samozřejmě peněženka s nějakou tou korunou, kolik těch korun si vzít záleží na početnosti výpravy a žravosti jejích členů (například hamburger vyjde na 45,- Kč, párek v rohlíku na 20,- Kč a půl litru limonády na 20,- Kč). Osobně bych očekávala pokrmy trochu víc přizpůsobeny dětem; bez smaženin ala fastfoody, sladkostí nebo nápojů plných barviv.

Co si ale určitě nenechte ujít, je stánek s „polystyrénovou“ zmrzlinou u vchodu do hradu. Znáte děti, jak vidí zmrzlinu, nepřestanou žadonit. Nevěřila jsem vlastním očím, když nám slečna místo kopečků do nabízené baseballky (ta je místo kornoutků) nasypala miniaturní kuličky. Opravdu jsem hledala skrytou kameru, neboť jsem si myslela, že jsem obětí nějakého trapného žertu. Po ochutnání jsem ale velmi rychle změnila názor, jelikož takovou dobrotu jsem dlouho neměla. Je pravda, že čepička nás vyšla na 55 Kč, avšak zmrzliny bylo tolik, že jsem měla co dělat všechnu zbaštit.

Jestli jsem vás alespoň trochu nalákala, nezbývá než sbalit batůžky a vyrazit, opravdu nebudete litovat 😀

Na ten úplný závěr jsem si nechala to nejdůležitější:

Otevírací doba (zatím do konce října): čtvrtek – neděle od 10.00 do 17.00 hodin

Vstupné: základní 100,- Kč za osobu (děti do 1 roku vstup zdarma), permanentka (5 vstupů) 350,- Kč

Napsal/a: JanaK

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • Lussy

  Vypadá to moc dobře. Určitě si ukládám mezi tipy na výlet.

  I když je to ve středních Čechách kde bydlíme, tak to tam máme podle vyhledávače nejkratší cestu 80 km, ale čas 1 h. 40 min, nebo 1 hod. 7 min. ale 100 km, takže i pro nás co to máme „za rohem“ to bude celodenní výlet 🙂

 • Jarmuschka

  Vypadá to lákavě, ale souhlasím s Nunikou – je to moc daleko.
  JanoK, my to máme kolem 300 km – to není na jednodenní výlet…
  To spíš, jestli se při nějaké dovolené ocitneme poblíž…
  😯

 • JanaK

  Peti, zas tak úplně bez zeleně to tam není, vysazovali i celkem vzrostlé stromy, každopádně příští rok to asi bude hezčí na pohled. Jinak, co vím, tak všechny dřeviny, které během prací pokácely, zůstaly v parku – na různých místech jako drť (jako mulčovací kůra).

  Jelikož Milovice byly v minulosti vojenským prostorem, který po opuštění sov.vojsk nikdo neudržoval, je tam takových rozvalin vícero. Majitelé slibují budovy v parku opravit a využít pro hru a skotačení při nepřízni počasí – osobně, jsem na výsledek dost zvědavá.

  Jo a příznivci parku si mohou u vchodu koupit odznáček parku Mirakulum – vícero barev, cena 20,- Kč

 • Peťka

  Když jsem si prohlížela fotky, všimla jsem si polorozpadlého domu v pozadí. To asi nebude působit zrovna moc esteticky. A celkově to je asi zatím jak staveniště, bez zeleně. Což chápu, až vše zaroste bude to fajn.
  Ten hrad se mi líbí.
  Určitě si píšu do tipů až pojedeme kolem.

 • pvosa

  Sledovala jsem jejich stránky před otevžením a doufám, že se tam brzy dojedeme podívat.
  Šťastná země byla super – hlavně vzduchové trampolíny a tohle musí být ještě lepší.

 • JanaK

  Mám novinky, jelikož se zjistilo, že kapacity občerstvení jsou nedostačující, budou přidány stánky napž. s trdelníkem, palačinkami, pitím, dále by měli být po celém areálu rozmístěny automaty na pití (http://www.mirakulum.cz/rozsirujeme-nabidku-jidel-i-stanku.html)

  Ještě jsem chtěla dodat, to habrové bludiště teprve roste, takže do té pravé podoby doroste nejspíš na jaře 2013 a když tam náhodou vyrazíte, doporučuji pořádně proštudovat mapu, zatím je cesta špatně značená.

  Nuni, sice je to daleko, ale jako celodenní výlet by se to možná šlo.

  Peťko – je to podobné, akorát větší (firma, která to stavěla, se specializuje na dětská hřiště a takovýto obr park mají okoukaný ze zahraničí, uvnitř se platí pouze za jídlo ve stáncích (tuším že i záchody jsou zadarmo), na atrakce můžeš jak se ti zlíbí, a že jich je tam požehnaně

  Bami – opravdu je to úžasné, jen až budete chtít vyrazit, doporučuji bezdešťové počasí, jelikož zatím se dá schovat pouze v chodbách hradu (my ale i přes déšť vydrželi 4 hodiny, akorát jsme pak vypadali spíše jako vepříci)

 • To je moc pěkné, škoda, že je to pro nás tak daleko.

 • Peťka

  Jani, moc pěkné.
  Nebude to něco jako Šťastná země u Turnova?
  A zajímalo by mě, jestli se uvnitř za atrakce platí, například za lanové centrum? Nebo to je pak už v ceně vstupného?

 • bamiska

  jani tak to vypadá jako naprostá bomba…hned si zapisuju nápad na výlet…..díky za informace…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist