Stávka dárců krve – čeho se ještě dočkáme?

Rubrika: Aktuality
odběr krve

Dárcovství krve bylo vždy považováno za kladný etický čin. Krev jako tekutina je něco, co se nedá koupit za žádné milióny světa, jejím darováním zachráníme třeba život. Bohužel se ani této oblasti nevyhnul odpor lidí proti současné politice. Je to ale správný tah?


V pátek 5. srpna zveřejnily Lidové noviny výzvu Sdružení dárců krve, která byla vydána před prázdninami, 21. června 2011. Načasování naprosto ideální, protože jak je všeobecně známo, v době dovolených dárců krve obecně ubývá. Česká republika i během roku postrádá navýšení počtu dárců krve, v létě se tato situace většinou o něco zhoršuje.

Sdružení dárců krve vyzývá své členy i další spoluobčany, aby sice šli krev odevzdat, ale pouze za finanční úhradu. Dle výzvy se jedná o šest tisíc korun za odběr plnohodnotné krve a tisíc korun za odběr plazmy. A navíc vyzývá, aby chodili na transfuzní stanice pouze na základě výzvy, spolu s tímto požadavkem.

Jak Sdružení dárců krve uvádí, jedná se o protest proti schvalovaným reformám, tedy zdravotní, důchodové, zvyšování DPH. Podle Lidových novin se od této výzvy distancují jak Český červený kříž, tak i transfuzní stanice. Milan Kubek, předseda ČLK, ji dokonce, podle LN, nazval jako „kšeftování“ s lidskou krví.

Článek v Lidových novinách věnovaný této problematice najdete zde.

 

Kompletní znění výzvy Sdružení dárců krve naleznete zde.

Dále uvádí, že tato akce není namířena proti občanům. Zde se ale dá polemizovat. Skutečně není namířena proti lidem? Protože pokud by opravdu všichni uposlechli této výzvy, kde by vzala zdravotnická zařízení tuto doslova životodárnou tekutinu? Podle šéfa Sdružení pana Kotmara se k výzvě přihlásilo již 100 000 členů ze tři sta tisíc (zdroj Lidové noviny).

Nechci tento článek věnovat politickým přím, zda je či není nutné zdražování čehokoliv. Měl by být zamyšlením, zda jsou určité kroky, v tomto případě vyjádření nesouhlasu touto formou, skutečně nutné a především vhodné. Něco jiného bude zastavení dopravy v celé zemi, které se s ohrožováním lidského zdraví již nedá, dle mého mínění, absolutně srovnávat.

Měli bychom si vážit toho, že můžeme někomu zachránit život, a popřemýšlet o tom, jestli právě tuhle pomoc nebudeme potřebovat třeba někdy my nebo naše děti. Dokázali byste se pak podívat do očí svému dítěti, které by doplatilo právě na to, že zrovna vy jste tuhle pomoc odmítli? Ano, ve své podstatě je to odmítnutí, protože zřejmě těžko transfuzní stanice budou moci vyplatit tyto částky a tohoto „dárce“, pokud se tak dá nazývat, budou muset poslat zpátky domů. Navíc je všeobecně známo, že bezplatné dárcovství je i lepším důkazem toho, že dárce si nepřišel jen pro peníze a skrývá třeba i nějaké prodělané a nebezpečné choroby. Je ale především důkazem naší lidskosti. Čeho se tedy dočkáme příště?

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)

 • pnovakova

  jsem také dárcem krve a nikdy by mě nenapadlo chtít za to peníze, nikdy jsem o tomto spolku neslyšela a nevěřím, že to mohou myslet vážně, pokud ano, nejsou to por mne „dárci krve“

 • valaska

  Manžel dává bezplatně krev už dlouho a odmítá být využíván k jakémukoliv protestu.

 • Jarmuschka

  Už jsem tu jednou psala, ale zbláznil se mi IE, a je to fuč…

  Jsem taky dárce.
  Zmiňované sdružení jsem doposud neznala, necítím se jím být zastoupena (nemluvě o tom, že jejich webovky mě spíš odrazují…)
  Tak jako jsem neslyšela o sdružení, nezaznamenala jsem ani zmínku o „protestu“. A neztotožňuji se s ním (s touto formou).
  Také se chystám do konce měsíce na odběr.

  Marinado, to je zajíavé, co píšeš. 😯
  U nás občas visí papír, že dočasně pozastavují odběr určité krevní skupiny.
  Já chodívámm sama, jen když jsem si „dala pauzu“ kvůli těhotenství a ranému mateřství, tak mě tu a tam zvali – písemně či SMS.

 • Marinada
  Marinada

  Iveto, souhlasím. Taky bych nezvolila žádnou formu protestu. Krev jsem chodila dávat ráda, i když spoustu věcí jsem nechápala (např. proč rok po operaci kolene nesmím dávat krev, přestože všechny testy jsou OK), no a to konečné odmítnutí jsem nepochopila vůbec (nejednalo se o zdravotní indispozici, byl to opravdu jen nezájem personálu). Ale to už je zase o lidech, jako všechno…

 • Anonymní

  Ještě bych zapomněla – Jarmilo díky za opravu a omlouvám se překlep.

  Iveta Pešková

 • Anonymní

  Děkuji za komentáře.
  Marinado, to je špatné, že není zájem, když se naopak všude prezentuje, jak je málo dárců krve…Co k tomu dodat…

  Babofko, jakou formu bych zvolila já?(jsem taky bezplatný dárce krve)- odpověď je jednoduchá – žádnou. Více to rozebírat nechci, dostala bych se k tomu, co píšu v článku že nechci, rozebírat situaci atd. Ale píšeš to trefně – „smutné divadlo…“.

  Všem děkuju za odezvy.

  Iveta Pešková

 • redakce

  Předseda ČLK opraven.
  Babofko, díky.
  🙂

  Jarmila

 • Ivčo, přiznám se,že po stávce lékařů z počátku letošního roku mě snad už nepřekvapí žádná stávka a to ani dárců krve. Je to smutné divadlo…
  (A docela aby mě zajímalo, jakou formu prostestu by podle Tebe měli dárci krve zvolit?;-) )

  A jen poznámečka na okraj, předseda ČLK se jmenuje Kubek.

 • Marinada
  Marinada

  Krev jsem dávala bezplatně léta a kdyby byl zájem, dávám dál. Ale k mému překvapení mi asi před deseti lety bylo řečeno, že krve je dost a ať už nechodím. Tak to je jen malá ukázka z reality transfuzních stanic a toho, jak si tam váží bezplatných dárců.

 • TaHad

  Milý anonyme, skoro to vypadá, že s tímto protestem souhlasíš. Jenže následky ponesou zase ti co za nic nemůžou a tady už jde o životy.

 • Anonymní

  Když už i dobrovolníci chystají protesty, tak je to opravdu už v háji a vláda by se měla zamyslet, nebo spíše měla by začít myslet!
  Pořád škrty na těch, co mají nejmíň, sami sobě neutrhnou od huby ani Ň.
  Stávku zdravotníků, dárců krve a hromadnou nehodu politiků. To by našemu státu pomohlo!

 • TaHad

  Toto je protest naprosto nevhodný a nesouhlasím s ním, já se ho nezúčastním, příští týden jdu darovat krev bezplatně a bez vyzvání.
  A doufám, že většina dárců má stejný názor jako já.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist