Pohybové aktivity v „jiném“ stavu

Rubrika: Těhotenství, Životní styl

Inzeráty se na nás valí ze všech stran, ovšem víte, co můžete od cvičebních kurzů pro čekající maminky očekávat a co nabízejí?
Sama jsem v těhotenství cvičila alespoň podle knižní publikace a bylo to bezva zpestření. Musím však uznat, že po přečtení, co všechno kolektivní cvičení pod dohledem fyzioterapeuta nabízí, lituji, že jsem též někam nezašla.


Ve třetím článku od kolektivu fyzioterapeutů z Lázeňského domu ve Slavkově u Brna se dozvíte, co všechno mohou kurzy pro nastávající maminky nabízet a jaký celkový vliv má správné cvičení na maminku mít.

Změny nejen fyzikální
Těhotenství a porod představují zásadní události v žití každého z nás – jak na svět přicházejícího dítěte, tak obou rodičů. V této době se nejzřetelněji mění život ženy. Tento čas je spojen s mnohými změnami, se kterými se musí vyrovnat. Mění se její tělo, vnímání, reakce na události, mnohdy i denní návyky, jídelníček a v neposlední řadě i fyzická výkonnost.
Přiměřená pohybová aktivita přispívá k tomu, aby časté obtíže spojené s jiným stavem (např. zácpa, hemeroidy, křečové žíly) byly co možná nejméně komplikované. A navíc, jak víme, tělesná aktivita také přispívá k větší psychické pohodě. Společné cvičení nastávajících maminek má ještě další rozměr, kterým je sociální kontakt – navazování přátelských vztahů, příležitost sdílet své prožitky a problémy.
Shrneme-li to: pohyb je důležitý a užitečný také v těhotenství. Ovšem dříve, než se žena přihlásí do kurzů cvičení pro těhotné, musí si být jistá, že její gravidita probíhá přirozeně (tj. fyziologicky). Na některých kurzech po vás proto budou požadovat potvrzení od lékaře.

Přizpůsobení se potřebám maminky a správná zátěž
Většina cvičení pro nastávající maminky probíhá v malých skupinách. Pro účastnice je to jistě příjemné, jelikož mají jistotu komorního prostření a také individuálního přístupu vedoucího.
Je důležité, aby se maminky po celou dobu cvičení cítily dobře. S tím také souvisí zásada, že by je cvičení nemělo zatížit natolik, aby srdeční puls překročil v průběhu cvičení hodnotu 140 tepů za minutu. V odborně vedeném kurzu si maminky měří tep jak na začátku, tak v průběhu a na konci cvičení, aby terapeut věděl, jak reagují jednotlivé účastnice na zátěž. Podle toho může případně upravit připravené cvičební jednotky.

Individuálně, ale hlavně bezpečně již od počátku
Na počátku těhotenství ženy často provozují stejné aktivity a sporty jako dříve. Prožívání tohoto období je velmi individuální (únava, nevolnost atd.) a stejně tak je rozdílná fyzická kondice každé maminky. Platí však obecné pravidlo, že od čtvrtého měsíce by neměly být cíleně posilovány břišní svaly a provozovány sporty, při kterých mohou ženy upadnout nebo jsou vystaveny nadměrným otřesům.

Co třeba takový průběh kurzu?
Náplň cvičebních kurzů pro těhotné je v rukou fyzioterapeuta. Když jsme na Lázeňském domě organizovali tyto kurzy, zvolili jsme délku 60 minut. Z toho 45 minut bylo věnováno vlastnímu cvičení. Ve zbývající čtvrthodině bylo možné hovořit o různých tématech: motorický vývoj dítěte po porodu (o kterém jsme psali v minulém článku), výživa během těhotenství či průběh porodu a správné dýchání při něm.
Při cvičení byly využívány gymbally, overbally, therabandy, činky do hmotnosti jednoho kilogramu či nestabilní plošiny jako je bosa, čočka či posturomed.
Fyzioterapeut přizpůsobuje náplň cvičení jednotlivým trimestrům, ve kterých se účastnice nacházejí.
V prvním se zaměřujeme na správné držení těla žen, posílení prsních a břišních svalů a na cvičení k prevenci vzniku křečových žil. Edukuje protažení šíjového svalstva, což bývá pro mnohé maminky užitečné, nejen když mají sedavé kancelářské zaměstnání. V kurzech je většinou objasňováno zapojování svalů pánevního dna a využíváno různých dechových cvičení.
V druhém trimestru mohou být cvičeny obdobné cviky (kromě již zmíněného cíleného posilování přímých břišních svalů).
Třetí trimestr je pro maminky pochopitelně nejnáročnější. Při cvičení je minimalizován leh na zádech, aby nedošlo tzv. syndromu horní duté žíly a nevznikaly tak mdloby. Volí se hlavně cviky k prevenci otoků dolních končetin. Jsou procvičovány prsní svaly, což mimo jiné podporuje správnou laktaci. Je také vhodné zařazovat nácvik jednotlivých typů dýchání při porodu.

Zkušenosti maminek
Většina maminek se shoduje na tom, že pokud v těhotenství dbaly na správný pohyb, průběh těhotenství, samotný porod i dobu šestinedělí zvládly daleko lépe, než když byly pasivní (např. v předchozím těhotenství).


Na otázky odpovídal kolektiv rehabilitace Lázeňského domu ve Slavkově u Brna.

Mnohokrát děkuji kolektivu fyzioterapeutů za informace a doufám, že i pro vás byly stejně užitečné, jako pro mě.

Zajímalo by mě, jaké máte vy, naše čtenářky, zkušenosti s cvičebními kurzy pro těhotné? Podělte se o své  zkušenosti v komentářích!

Napsal/a: Marie Busolíni

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist