Zvláštní opatření začátku těhotenství

Rubrika: Těhotenství

262482_usg_2V tomto raném stadiu vývoje dítěte, jak ho představuje 1. měsíc, jsou jeho zárodečné buňky velmi citlivé na činitele, jež mohou být příčinou některých anomálií…

Proto se vyhýbejte
– jakémukoli radiologickému vyšetření, protože vystavení rentgenovým paprskům může mít nepředvídatelný vliv na budoucí embryo;
– jakémukoli vlastnímu způsobu léčení, protože i mírně působící lék může být v počátcích těhotenství nebezpečný;
– styku s rozpouštědly, čistidly, barvivy, barvami a všeobecně se všemi chemickými produkty, které lze snadno vdechnout;
– styku s nakažlivě nemocnými, protože velký počet virů může způsobit malformace; týká se to například viru způsobujícího zarděnky, nemoc s mírným průběhem, která ovšem, pokud se rozvine, může v průběhu prvních tří měsíců těhotenství způsobit vážné malformace plodu.
– Při procházce lesem si dávejte pozor na klíšťata. Ta totiž mohou být infi kována bakterií, která vyvolává lymskou boreliózu. Nemoc se projevuje horečkou a její možné následky pro plod jsou zatím neznámé. Pokud vás klíště kousne, zpozorujete ho jako malý černý výrůstek na pokožce. Než klíště vytáhnete pinzetou, potřete ho éterem a přesvědčte se, zda nějaký zbytek nezůstal v kůži. Oznamte vše lékaři.

Zamyslete se nad životní hygienou
V průběhu prvních dvou měsíců těhotenství se totiž vytvářejí orgány dítěte. Je to proto velmi rizikové období a děťátko si zasluhuje, abyste přistoupila na některé oběti.
Vylučte beze zbytku alkohol a omezte spotřebu kávy a tabáku. Nad určité spotřebované množství totiž riskujete hypotrofii, jinak řečeno nedostatečný vývoj plodu, který je zapříčiněný nesprávnou výživou. Děti kuřaček se navíc rodí často předčasně nebo při porodu naléhají koncem pánevním.
Pokud jde o drogy, žádná není neškodná. Ať už jde o drogu tvrdou, nebo takzvanou měkkou, soustavně přechází z matky na dítě. Nejenže komplikace v průběhu těhotenství přibývají, ale dítě je velmi zasaženo. Nejčastěji se rodí předčasně, s respiračními potížemi a s nepotlačitelným třesem, podle závažnosti postižení. Psychické a motorické retardace jsou, bohužel, nezvratné.

Neodkladný případ – mimoděložní těhotenství
Mimoděložní těhotenství – GEU – je implantace a vývoj vajíčka mimo dutinu děložní.
Jeho nejčastější formou je tubární (vejcovodové) těhotenství, to znamená ve vejcovodu. Ovocyt je normálně oplodněn v nejvyšší třetině vejcovodu, pak se pohybuje směrem k dutině děložní. Jestliže se setká s nějakou překážkou, zastaví se před ní a usadí se ve sliznici vejcovodu. Dál se na tomto místě vyvíjí po dobu dvou, tří, někdy dokonce čtyř týdnů, dokud se nakonec napnutý vejcovod neroztrhne a nezpůsobí závažné vnitřní krvácení.
Překážkou ve vejcovodu bývají nejčastěji zjizvené srůsty, které vznikly následkem infekce nebo zánětu vejcovodu. Podle délky trvání těhotenství a podle stavu vaječníku může být vajíčko vyňato nebo může být lokálně použita látka, která vajíčko vstřebá. Tím se předejde odstranění vejcovodu.

Rh-faktor negativní – musíte na něj upozornit na začátku těhotenství
Každý člověk má určitou krevní skupinu a určitý Rh-faktor (pozitivní nebo negativní). Rh-faktor sehrává v průběhu těhotenství významnou roli. Jestliže je matka Rh– a otec Rh+, existuje riziko inkompatibility plodu a matky.
Toto riziko vzniká, jestliže je dítě Rh+ jako jeho otec; to se stává ve dvou ze tří případů. V Evropě bývá matka Rh– a dítě Rh+ asi u 15 % populace.
Během těhotenství se v matčině krvi vytvářejí protilátky proti Rh+ krvinkám dítěte, ale při prvním těhotenství jen v malém množství, takže komplikace nevznikají. Problém se však projeví během dalšího těhotenství s Rh+ dítětem. Tvorba protilátek u matky výrazně stoupá, protilátky pronikají placentou a rozkládají červené krvinky plodu. Projevuje se to závažnou anemií, dokonce vážným poškozením jater a sleziny; to často vede ke smrti plodu nebo novorozence.
V těchto závažných případech spočívá léčba ve výměně krve novorozence okamžitě po jeho narození, někdy dokonce ještě když se nachází v děloze. Tento zákrok nazýváme výměnnou transfuzí.
Výměnná transfuze se v současné době provádí jen zřídka, protože se provádí prevence inkompatibility plodu a matky. Ohrožené matce se podá do 72 hodin po prvním porodu nitrožilně antiD-globulin, který zničí Rh+ krvinky v jejím krevním oběhu. Tento zákrok se musí pochopitelně opakovat při každém dalším těhotenství a také po spontánním potratu nebo po umělém přerušení těhotenství.

Váš postup musí být následující:
– Musíte znát svůj Rh-faktor i Rh-faktor otce vašeho dítěte. Jestliže jste Rh– a otec je Rh+, musíte to oznámit lékaři, který sleduje vaše těhotenství, aby to bylo zapsáno ve vaší kartě. Během těhotenství budete bedlivě sledována.
Při narození dítěte bude zjištěn jeho Rh-faktor. Jestliže bude Rh+, bude vám aplikován antiD-globulin, takže případně u druhého dítěte nevznikne žádný problém.
– Jestliže jste před prvním těhotenstvím z jakéhokoli důvodu dostala transfuzi, musíte to lékaři rovněž oznámit. Pokud byste omylem dostala krev Rh+, máte již vytvořené protilátky nebezpečné pro dítě. To se prokáže i laboratorním testem. V takovém případě je vaše těhotenství rizikové a bude vám věnována zvláštní péče.

Jedná se o ukázku z knihy Praktický průvodce pro těhotné (autorka: Marie-Claude Delahaye)
vydal Portál, 2006

Napsal/a: Marie-Claude Delahaye

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Virenka

  Pardon, počítač mi zprávu odeslal v půlce věty, to jsou věci :-(( Takže znovu:
  Toto je ale poněkud nešťastně formulovaný článek. Samotná skupina neznamená rizikové těhotenství, lékař jen ženu posílá o 2x více na krev. Pokud by se v krvi protilátky tvořily, teprve pak jde o problém.

  Žena NEMUSÍ znát krevní skupinu partnera. Pro mě jako doktora není tak důležité, zda je otestován partner ženy, měla bych ji kvůli dítěti testovat stejně, i kdyby otec měl také Rh negativní. Nemohu se nikdy spolehnout, že žena uvedla skutečného otce dítěte, někdy si ani není jistá, který muž je otcem. Z pohledu dítěte je třeba testovat každou Rh negativní matku.

  Katko, lékař by vám měl říct, že vás bude posílat na krev na protilátky, jestli toto lékař či sestra řekli, není problém. Vše ostatní je předčasné vidění čertů v koutech a zbytečné vytváření zatím neexistujících problémů.

 • Virenka

  Toto je ale poněkud nešťastně formulovaný článek. Samotná skupina neznamená rizikové těhotenství, lékař jen ženu posílá o 2x více na krev. Pokud by se v krvi protilátky tvořily, teprve pak jde o problém. Žena NEMUSÍ

  Pro mě jako doktora není tak důležité, zda je otestován partner ženy, měla bych ji kvůli dítěti testovat stejně, i kdyby otec měl také Rh negativní. Nemohu se nikdy spolehnout, že žena uvedla skutečného otce dítěte, někdy si ani není jistá, který muž je otcem. Z pohledu dítěte je třeba testovat každou Rh negativní matku.

 • Mám taky RH- a dvě těhotenství za sebou./manžel má RH+/Takže jde o to,aby tvé tělo nevytvářelo protilátky v krvi.Během těhotenství ti berou krev na protilátky asi 3x,po porodu zjistí KS dítěte a pokud bude RH+ očkují tě gamaglubulínem z důvodu vytváření protilátek v dalším těhotenství.Kdysi se dávali i průkazky,a chodilo po půl roce znovu na odběr protilátek,ale te´d už se od toho upouští.Proč mi neřekla ani ženská sestra,ale je fakt,že obě moje děti mají RH faktor+.Zkus se zeptat v poradně a uved´,bu´d,že nevíš jakou KS má otec dítěte nebo pokud víš,že je +.Jestli jste oba RH- není problém.

 • Katko pokud máš RH mínus faktor tak by měl jít na krevní testy i otec dítěte. V prvním těhotenství nemusíš být nijak zvlášť sledována,ať už je výsledek jakýkoliv,ale při dalším už ano. Prober to s doktorem. K

 • Anonymní

  jsem těhotná už 28 týden. Mám taky rh- faktor,ale nějakou zvláštní péči ani rizikové nemám.Neptali se mě v ordinaci,jestli otec má faktor plus nebo mínus.J E TO PRO MĚ NĚCO CO JSEM DOSUD NEVĚDĚLA.Doktor mi říká,že je všechno vždy v pořádku.Ospoustě věcí mě neinformuje. katka

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist