Že by to vadilo těm chlapům?

Rubrika: Těhotenství

Zdá se, že pokus zakázat potraty je něco, co musí absolvovat každý správný parlament. Čas od času se nad každou evropskou zemí přežene nápad, že vlastně žena je chodící děloha, která nemá co rozhodovat, jestli dítě, které počala, chce, nebo ne. Pro tuto chvíli nápad zakotvil nad Litvou…

Ideu – tedy, že žena by měla stát u plotny a rodit – spojuje napříč Evropou několik rysů. Rys první – zákon navrhují vždy křesťané a strany, samy sebe považující za konzervativní. Rys druhý – většinou jsou to muži, kteří jsou velmi proti potratům. A je jedno, zda jde o „konzervativního“ politika, nebo katolický klérus.

Zdá se, že muži – pokud možno ti, kteří by se, alespoň teoreticky, neměli ženy ani dotknout – mají obzvláštní touhu vyjadřovat se k problémům početí dítěte a jeho zrození. Český parlament si touhou po zákazu potratů také prošel. Nepochybně ještě projde, ono to zase někoho napadne. Tedy – nějakého muže, jako obvykle.

Válka je normální, ale potrat? No hrůza! Všichni tito aktivisté mají neodbytný dojem, že potrat je něco jako antikoncepce. Že žena, která se pro něj rozhodne, je jaksi automaticky pochybná existence, která spí s kde kým a je tedy potřeba ji za to pořádně „potrestat“. Jenže… Tak to není. Potrat je pro „normální“ ženu velmi traumatizující zážitek. Ale myslím, že méně traumatizující, než být dotlačena k povinnosti porodit dítě, které nechci.

Navíc – co když bude ohrožen život matky? Kdo rozhodne, čí život je cennější? Nebo se jednou za čas konzervativci snaží vrátit do roku 1588, kdy papež Sixtus svoji Bulou odsoudil přerušení těhotenství v každé fázi. K druhému vyhrocení vztahu církve k potratům došlo v roce 1896, kdy papež Pius IX. interrupce zakázal znovu. A není náhodou, že tento zákaz přišel právě v době, kdy se začal rozvíjet liberalismus a byly poprvé jasně formulovány myšlenky feministického hnutí.

Takže se zdá, že ani tak nejde o ochranu života počatého a nezrozeného, ale spíš o to, jak vrátit ženu tam, kde je její místo. A kde je její místo? No přece tam, kde nebude konkurovat. Zdá se, že současní muži mají problém se současnými ženami. Ohrožují je. Jsou vzdělané, emancipované a schopné. A umí se uživit samy.

Že to zní divně? Ale ne. Sama znám ve svém okolí jednoho chytrého vzdělaného muže, jehož životní touha je pořídit si krásnou vzdělanou ženu… Která s ním bude mít tři děti… A zůstane doma…

Autorka je politická analytička.
Zdroj: gitA, genderová informační a tisková agentura.

Napsal/a: Irena Ryšánková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (29 vyjádření)

  • A těhotná jet k moři nemohla? Nějak mi to hlava po ránu nebere… 🙁

  • Virenka

    Matildo, melou, jen to není hned vidět. Bohužel jsem taky takovou znala. Tam ale nepomůže nic. Vážně si myslím,že by potom dítě poslouchalo dost často, že maminka přišla kvůli němu o tu jedinečnou dovolenou u moře…

  • Matilda

    Ali, to je teda hrůza…:-( Vím, že ode mě jako od nevěřící osoby to bude znít divně, ale občas opravdu doufám, že „boží mlýny melou…“

  • Kdyby jen kvůli kariéře…. znám jednu paní, které by se těhotenství krylo s plánovanou dovolenou u moře – tak šla na potrat.

  • reakce na článek:
    podle mě je toto čistě na osobním rozhodnutí ženy,která je těhotná.

    a taky mě nadzvedává ze židle když KDU-čsl navrhuje aby bylo možné omezit svobodu žen v tomto směru a nakázat jim donosit dítě….co se v tomto směru děje v Polsku to je katastrofa-fanatici.

    ovšem stejně jako v jiných otázkách i tady se najdou různá nepochopitelná rozhodnutí a různé zneužívání situace.

    soucítím s tvorečkem,který se nenarodí protože jeho matka je ta co řeší svou antikoncepci až když je těhotná a nechá si prostě udělat potrat,protože se jí dítě nehodí…

    soucítím s tvorečkem,který se nenarodí,protože jeho otec se o něj nehodlá starat a nehodlá ho zabezpečit…

    soucítím s tvorečkem,který ,,brání“ matce v kariéře…

    dá se říct,že v dnešní době je rodičovství otázkou plánování a potratu se dá předcházet bezpečným a zodpovědným sexem

    na druhé straně nemoc matky,genetické poškození dítěte-ať už jakékoliv-ale odsuzující je oba do ústavu či k vyčerpávající péči,nebo takové poškození dítěte,které mu nachystá je sled bolestivých operací a ,,udržování“ při životě….to chápu…chápu to rozhodnutí ženy jít na potrat.

    příčí se mi zabíjet nenarozené dítě jen z té pozice,že mohu….ale svobodné rozhodnutí si vzít nedám!
    K

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Kathy – ne vždy je dítě výsledkem nezodpovědnosti. Mám kamarádku, brala antikoncepci a stejně byla těhu. Myslím ale, že to už tady někdo zmínil.

  • Virenka

    Kathy, jsou vyloučeni, ale vem si, jak to v praxi provést: jak donutíš ženu, aby dítě 9 měsíců nosila, když nechce? Muž má možnost ženu přesvědčit, že se o oba postará, že je nadšeně přijme, že ženě se vším pomůže… Pokud to probíhá takto, nemyslím, že se žena rozhoduje pro potrat. Problém bývá opačný- žena si chce přes potíže dítě ponechat a muž chodí za mnou-gynekologem- ať ji proboha přesvědčím, protože on se vší zodpovědnosti k oběma zříká… Opravdu myslím, že žena má rozhodnout, zda přijímá rizika spojená s těhotenstvím (pobyt v nemocnici při komplikacích, pracovní neschopnost, operace při porodu atd.) sama za sebe. Že jsou ve hře 2 rodiče je jasné. Rozhodování o potratu však nastává až tehdy, kdy je něco zásadně špatně.

  • Tak zase ja si myslim, ze do potratu ma co mluvit take otec ditete. Pokud uz tedy se stalo, ze zenska otehotni at uz umyslne nebo ne a zvazuje potrat mel by o tom take rozhodovat partner nebo ten dotycny co k tomu prispel. (Jasne v pripade treba znasilneni neni o cem mluvit.)Takze ti dva jsou nezodpovedni a neco takoveho se stane, zenska se proste a jednoduse rozhodne pro potrat, co ten chlap? treba prave on by to dite chtel?Kdo vi, treba i v pripade nejakych genetickych vad. Potrat ano, za urcitych okolnosti.Napriklad prave pri znasilneni, nebo v pripade mozne ujmy plodu – geneticke vady, neslucitelne se zivotem, nebo jakekoliv geneticke vady, ohrozeni zdravi matky atd. Ale v jistych pripadech jsou chlapi take vylucovani v rozhodovani.

  • Virenka

    Biovire, já sama za sebe ti rozumím, taky mám pocit, že rozhodovat o počatém dítěti už není moje věc. Ale stejně tak jiná žena má právo na jiný názor. Otec dítěte nemá v tomto smyslu žádné rozhodovací právo, neboť těhotenství i přerušení jsou zásahy do těla a zdravotního stavu JEN ženy. Divila by ses, kolik mužů by to vyžadovalo i naopak, totiž svým rozhodnutím DONUTIT ženu k potratu…
    Myslím, že v raném těhotenství je život dítěte a život ženy v jednom uzlíčku. Dítě ještě rozhodnout nemůže, nemá jak. Je na ženě, aby vzala při rozhodování jeho existenci v úvahu. A věřte, všechny ženy to dělají. Nestalo se mi, že by si někdo myslel, že odstraňuje nic necítí shluk buněk… Myslím, že právo vlastního rozhodnutí, a následného osobního vývoje v důsledku svého rozhodnutí, by měla mít každá lidská bytost schopná se rozhodovat.

  • Anonymní

    Virenko : ano, ja to chapu, je to urcite bolestivy zakrok, a nemyslela jsem to tak, ze pro kazdou,jen pro tu,ktera se rozhodne bez priciny, proste jsem tehotna a dite nechci tak jdu na potart. To se mi nelibi vis, taky si myslim, ze neni jen na zene se rozhodnout, jasne , ona to dite nosi, ona jej rodi, ona mu dala zivot, ale nemyslim, ze prave ona ma moc ukoncit zivot ditete at uz pred narozenim nebo po nem. Na to, aby dite vzniklo musi byt dva. A nevim, jak je to pravne udelano, kdyz zena dite odmita naipak otec ditete, dite chce. Co pak ? Porad je tu jen aspekt zeny, ze zena ma pravo, ale co otec ditete? Nevite?
    P.S : uf gynekolozka, taky jsem nad tim premyslela, co a jake pravo ma gynekolog, kdyz z hledicka etiky a vlastniho presvedceni potrat odmita.
    Bohuzel na to se asi nikdo nikoho nepta, zrovna tak jako se nikdo nepta vojaka, zda pujde na misi, kdyz on nechce, proste dobrovolne nedobrovolne, musi…..
    mno, bylo uz napsano hodne, nechci se do toho zamichat, nazor je kazdeho vec.Pohled na vec take….Kdyz jsem byla na praxi, na potrat jsem se jit podivat odmitla ,kupodivu, nikdo nic nenamital….

  • Matilda

    Jsem ráda, že máme na VD Virenku, která může vždycky ten pohled podat z druhé strany, ze strany ženské lékařky. Jednoznačně souhlasím s naším liberálním přístupem k potratům.
    Ale ama za sebe si nedokážu představit, že bych potratem řešila jen nějakou situaci, že dítě přišlo ve chvíli, kdy se mi to absolutně nehodí, a co teď s ním, tak se ho zbavím (mám kamarádku, která tohle udělala už dvakrát, nehodí se jí to do kariéry a dvě děti jí stačí). Tohle bych nedokázala udělat, mám svou hranici zodpovědnosti za své činy a vím, že když uživím děti, které mám, uživím i to další, jen se chce k té situaci postavit čelem a myslím, že když se v této chvíli takto žena rozhodne, že potrat ne, že to zvládne, pak se v hlavě vše nějak srovná a není nutné hned uvažovat radikálně.

    Ale trvám na tom, že každá žena je svéprávná osoba a má právo se rozhodnout, zda dítě ano či ne. A právě ve chvíli,kdy mi lékař oznámí špatné zprávy, kdy je vývoj dítěte poškozen a já za sebe vím, že bych asi nezvládla celoživotní péči o těžce postižené dítě, když vím, že by tato volba téměř vzala maminku našim dalším čtyřem dětem, chci mít tu možnost se rozhodnout pro potrat, bez výčitek okolí a bez shánění potratového doktora, který je nucen svou „nekalou činnost“ provádět mimo zákon.
    A Virenko, souhlasím s tebou, jak říkáš, že i jako lékař chceš mít možnost se rozhodnout, zda tyto výkony provádět nebo ne, jsi žena a maminka, už to vidíš z příliš subjektivního a citového pohledu. Já bych tvé rozhodnutí určitě pochopila.

  • Virenka

    Já pokládám za nejdůležitější právě pro dítě, že má být chtěné, toužené, očekávané s láskou. Myslím, že nikdo z nás, koho nepotkala zlá situace, nemá právo posuzovat zvenčí, zda pro ženu ta situace je už „dost zlá“, abychom jí přerušení těhotenství schválili.
    Je nutné si uvědomit, že kriminální potraty provází lidské společenství od dávnověku, umíralo při nich mnoho žen i dětí, a obrovské procento dětí přicházelo na svět když ne přímo nenáviděné, tak rozhodně nemilované. Zavržení a odpor matky prožívá i celých 9 měsíců… Záleží na tom, z jakého úhlu se kdo dívá, já vidím v tomhle směru potrat i jako určité řešení pro plod.

  • Virenko, ano, i ten pro dítě šíleně bolestivý způsob smrti je to, co mi vadí… nehledě na to, že toho dítěte se nikdo neptá… ano, je PLNĚ závislé na rozhodnutí ženy, která je nosí. Ale tím, že je na ní závislé i co do životních funkcí, o to je zranitelnější… a o to víc by se mělo chránit. A o postpotratovém traumatu se u nás stále mluví jako o něčem, co sice může být, ale není to tak časté… opak je pravdou. babofko, vím, je spousta precedentních „případů“…. např. znásilnění. V tom případě bych asi byla pro Postinor, to je situace, která je otřesná, samozřejmě… ale i když nenese odpovědnost ani ta žena, nenese ji ani to dítě… a o to tady přece jde prvotně. Je mi jasné, že se na to dívám jinak než vy – ano, pokud selže antikoncepce, dítě si nechám – to bych udělala já. Koneckonců, je to o tom, co píše Virenka, až se mimi narodí, nikoho už ani nenapadne přemýšlet o vraždě (většinou), protože ten uzlíček je přece MÉ DÍTĚ, porodila jsem ho zrovna tak jako jeho sourozence… je to asi hodně složité, a já bych nechtěla z tohohle článku dělat další teologickou debatu, jen jsem napsala, jak to vidím já :)))

  • Virenka

    Biovire, psaly jsme současně. Myslím, že provádění potratu bez narkózy je týrání, jsem rozhodně proti. Pokud se něco takového umožňuje zákonem, nevidím žádný důvod ženu „trestat“ nesmírně bolestným prožitkem. Beztak jsem neviděla ženu, která by neprocházela těžkým trápením psychickým.

    Já osobně nechápu, proč není možné v naší zemi zaregistrovat preparát mifepriston, tzv. „potratovou pilulku“. ( Vím proč, KDU-ČSL je proti…) Pokud náš zákon potrat umožňuje, pilulka v časném stadiu těhotenství výrazně snižuje možnost fyzických následků pro ženu, rozhodně snižuje utrpení embrya při potratu. (Je něco jiného otrávit než roztrhat na kusy…)

  • Virenka

    Já myslím, že nejsem odpůrce potratů, ale po prvním prožitém těhotenství mám k potratu větší odpor než kdy předtím. Je to můj osobní pocit, který jsem do profesní roviny nikdy nepřenášela. Před vlastním těhotenstvím jsem potraty prováděla s vědomím, že dělám něco nedobrého, čin, který mě svazuje s každou ženou, která se tak rozhodla. Bylo to vědomé rozhodnutí respektovat volbu každé jednotlivé ženy, tak, jak to umožňuje náš právní řád. Dělala jsem to proto, že mojí úlohou bylo pomoci jí její rozhodnutí (na které má právo) uskutečnit.
    (Nevím jen, jestli i teď, po vlastních porodech, budu schopna dělat totéž, i když můj názor se nezměnil. Možná provádění potratů budu muset odmítnout.)
    Myslím, že náš liberální zákon o potratech není špatný. Umožňuje ženě osobní rozhodnutí, bez zásahů kohokoliv zvenčí. Jak se rozhodne, je její vlastní zodpovědnost. Z mého pohledu je počaté dítě živou bytostí, která má právo na respekt, ovšem jako zcela závislé na své matce je odkázáno na její rozhodnutí. Žena má právo se rozhodnout a měla by tu možnost mít. Pro mě to není úplně stejné jako zabití dítěte po narození – takové dítě je již schopno života mimo tělo matky, je možné zvolit jiné řešení (adopce, sirotčinec…)

    Nejlepší by bylo, pokud by přímí odpůrci zvolili variantu vytváření celospolečenského tlaku a osvěty ve smyslu zodpovědného užívání antikoncepce od první sexuální zkušenosti. Tato situace se zlepšuje stále, ale mohlo by to být ještě větší samozřejmostí. Potom by se k rozhodnutí o potratu rozhodovaly jen ženy ve skutečné životní tísni a dále by na to měly mít právo.
    Rovněž i lékař by měl mít právo odmítnout potraty provádět, pokud vím, ne na každém pracovišti je to možné.

  • Anonymní

    ja vam holky nevim, na jednu stranu pisatelku chapu, je hodne zen, ktere berou potrat jako neco normalniho, co jim zarici klasicky dalsi zivot bez problemu, , ale naopak, pokud je plod z jakekoliv priciny geneticky ci jinak poskozen, tak potrat ano, to by urco nebyl adekvatni zivot, ale jit na potrat z duvodu, ze nemam penize, tak z ceho bych zila- tak na to mela mila myslet driv, nez s nekym sla do postele. To povazuji za holou vrazdu nenarozeneho ditete- to se na me nezlobbte, pokud se dite normálne vyviji, ma mit moznost se narodit,
    Takze podrtzeno zhrnuto: Potrat ano,pokud to vyzaduje zdr.stav matky- nemoc,psychyka…atd,pokud to vyzaduje spany vyvoj ditete…..+ znasilnení.Pokud se k tomu „prizna“ a je to adekvtni.
    potrat ne, pokud je to jen zaminka k tomu, aby se zilo bez starosti- a pokud by opravdu potrat dotycna chtela, tak v plnem vedomi.
    Vzdyt je na svete tolik moznosti antikoncepce a osvety,tedy v civil. zemí, ze by bylo i civilizovane, dat sanci miminku v brisku.
    Myslim ze jim jde prave o tohle,ne o to, vratit zenu k plotne, vzdyt se muze starat i otec.

  • Ájíku, a co je adekvátní antikoncepce? Žádná ze způsobů není 100% a co budeš dělat pak? Chránila ses, ale neuchránila, takže si dítě necháš? Nebo když tě znásilní na ulici, otěhotníš, i pak si dítě necháš? Vidíš, teď ti oponuju, nebo spíš kladu otázky, a přitom s tebou v zásadě souhlasím. I já jsem odpůrce potratů ve smyslu, že doufám, že se nikdy takto nebudu muset rozhodovat. Myslím, že ve většině normálních žen tento zákrok zanechá hlavně jizvy na duši a výčitky do konce života. Nebo u mě by to tak aspoň bylo. Každopádně žijeme v moderní době a jsem ráda, že ta možnost pro ženy existuje. Že mají možnost volby, nemusí k nějakým potupným komisím a nebo nedejbože praktokivat potratovou turistiku nebo podstupovat nelegální a neodborné zákroky.

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Já odpůrce potratů tedy nejsem. Myslím, že záleží na rozhodnutí každé ženy, zda si dítě nechá nebo ne. A pokud ne, z jakýchkoliv důvodů, třeba by pak to dítě nemělo kvalitní život atd.., tak je lepší, když jde na potrat.Když se potraty zakáží, bude vzrůstat úmrtí žen na komplikace, protože budou „potrat“ provádět nekvalifikovaní lidí za peníze atd…Ale zase si nemyslím, že odpopůrci potratů chtějí vrátit ženu za plotnu nebo kam. Prostě je to asi o tom, co píše Ájík, že život je život a neměl by se brát i když jde o plod a ne dítě.To je asi názor těchto „odpůrců“. Já s tímto názorem, jak píšu nesouhlasím.

  • Osobně si také nemyslím, že cílem zákazu potratů je vrátit ženu za plotnu… Jako odpůrce potratů můžu – jen za sebe- říct, že pro mě je život nenarozeného dítěte stejný, jako život narozeného – neporodím jiné dítě, než to, které už čekám. Zrovna tak, jako není humánní zabíjet děti po porodu, mám za to, že není humánní zabíjet ani nenarozené děti. V tomto případě myslím, že početí je otázkou zodpovědnosti -pokud dítě mít momentálně nechci nebo nemůžu, zvolím raději adekvátní antikoncepci než potom zabíjet nenarozeného… Pro někoho možná drsná nebo nenormální slova, já to tak cítím.

  • Jovanka

    Zajímavý článek.
    Nemyslím si sice, že všichni odpůrci potratů chtějí pouze „vrátit ženu tam, kde je její místo….atd.“, ale zajímavé je srovnání – válka ano, potrat ne.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist