Zdroj potravy a stálá průvodkyně: placenta

Rubrika: Těhotenství

tehotenstviSystém, který má za úkol zásobovat zárodek živinami, v následujících týdnech stále vyzrává. Koneckonců musí pokrýt neustále rostoucí nároky nenarozeného dítěte. Ve třetím týdnu těhotenství již roli pojítka mezi placentou a zárodečným organismem plní pupeční šňůra.

Placenta se nyní mění v síť cév, které se stále více větví a ukotvují se na děložní stěně. Produkuje hormony a imunitní látky, jež mají za úkol těhotenství zachovat a chránit. A rovněž zabraňuje tomu, aby především bílkoviny a jiné látky z matčiny krve mohly přejít do krve zárodku. Dítě získává z matčiny krve kyslík, živiny a tekutinu. Na druhé straně odevzdává odpadní produkty své látkové výměny matčinu organismu. Oba krevní oběhy jsou od sebe odděleny jen tenkou membránou. V jistém smyslu slouží tato membrána také jako fi ltr proti choroboplodným zárodkům a škodlivým látkám. Dříve jsme tuto membránu považovali za perfektní ochranu. Bohužel existuje množství látek, které mohou i přes závoru placenty do organismu dítěte vniknout téměř nerušeně. K takovým látkám patří alkohol, léky, nikotin a všechny možné jedovaté produkty životního prostředí. Různorodými následky působení těchto látek se zabývá jedna celá vědecká disciplína, teratologie.

Placenta se svým pojítkem, pupeční šňůrou, jsou geniálním zázrakem přírody. Společně s dělohou tvoří dohromady orgán, který je pro přežití dítěte nejdůležitější. Je to nejpřímější spojení mezi zárodkem a mateřským organismem. Jako jistý druh pomocného orgánu přebere placenta za vyvíjející se dítě životně důležité funkce, jako je výměna plynů a přijímání potravy, a řídí procesy látkové výměny a produkci hormonů. V průběhu vývoje bude plod (fetus) schopen krok po kroku některé z těchto funkcí přebrat. Proto placenta ke konci těhotenství ustupuje. Spolupráce placenty a zárodku zřetelně poukazuje na to, že obojí tvoří neoddělitelný celek.

Jednota placenty a zárodku bývá důvodem k tomu, že v mnoha kulturách se s placentou dodnes nakládá s vážností a zbožnou úctou. Přičítají se jí mimořádné léčivé síly, a když se s ní zachází podle tradičních způsobů a s respektem, bohové se usmíří. Lidé placentu často zakopávali na výjimečných místech. Například na Bali dodnes placentu omývají, parfémují a slavnostně pohřbívají. Považují ji za duchovní sestru dítěte. Faraónova placenta ve starém Egyptě byla pokládána za vtělení jeho duše a za jeho nadpřirozeného pomocníka a ochránce. Proto byla pečlivě uložena a střežena a při procesích ji nosili před vládcem. V mnoha kulturách bylo zvykem, a je tomu tak dodnes, placentu po porodu sníst. Mimochodem většina savců to tak dělá, dokonce i krávy, které jsou jinak naprosté vegetariánky. Důvodem je pravděpodobně to, že placenta obsahuje látky, které po porodu stahují dělohu, a tím zamezují krvácení. Také v Evropě byl až do 18. století rozšířený názor, že pozření alespoň kousku placenty podporuje kojení.

Ke konci 18. století však došlo v Evropě k obratu. Lidé se zde začali na placentu stejně jako na porod dívat jako na něco odpudivého. Nový pohled na svět měl pro vše vysvětlení a nezbylo v něm místo pro zvláštní symboliku. Placenta se lidem jevila jen jako odpad a tak to dodnes zůstalo. Po té, co porodní asistentka nebo lékař zkontrolují stav po porodu, přistane placenta v odpadkovém koši nebo u farmaceutických a kosmetických firem, kde je použita jako základ pro výrobu léků nebo krémů.

Jedná se o ukázku z knihy Tajemství prvních devíti měsíců.
Vydalo nakladatelství Portál, 2010.

Napsal/a: Gerald Huter, Ingeborg Weser

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Jarmuschka

    Mě když v těhu začaly šíleně padat vlasy (nosila jsem dvojčata, po porodu padání vlasů takřka vymizelo), tak mi moje tehdejší kadeřnice dávala nějakou kůru z placent (dovoz z Itálie).
    Nic odpudivého to nebylo, taková vodička. Jen jsem měla zvláštní pocit.
    A ta kadeřnice byla taková „alternativní“ (takovou jsem měla kdysi i kosmetičku – asi takové lidi přitahuji).
    ;o)

  • No tedy, že bych měla potřebu jíst placentu…no to tedy fuj. To mi přijde trochu podivné… Červi jsou třeba k jídlu asi také zdraví, ale jíst je také nepotřebuji. Ani jsem se na placentu nepodívala. Měla jsem jiné starosti a tohle mi opravdu nechybělo…

    Ale jinak článek moc pěkný… 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist