Zarděnky v těhotenství

V Těhotenství

733281_pregnant_heartZarděnky patří k běžným dětským virovým onemocněním. V současné době se s ním díky očkování téměř nesetkáváme. I přesto se najdou jedinci, kteří očkovaní nebyli, nebo u nich očkování nebylo účinné.

Původcem tohoto onemocnění je virus zarděnek, rubeola virus, který se šíří vzduchem.

Od roku 1982 se v ČR začaly proti tomuto infekčnímu onemocnění očkovat dívky. Od roku 1986 jsou očkovány všechny děti po druhém roce života.

I přes rozsáhlé očkování viruz zcela nezmizel. I v dnešní době se najdou lidé, kteří očkovaní nebyli. Může se stát, že jedinec, který neprošel očkováním a jako dítě zarděnky prodělal, má virus stále v těle. Tento virus skrytě přetrvává a při oslabení organismu se opět projeví.

Infekce je nebezpečná obzvláště pro těhotné ženy nebo spíše pro ještě nenarozené děti.

Dojde-li k infekci u ženy v prvních třech měsících těhotenství, hrozí téměř 90% pravděpodobnost poškození plodu.

Riziko poškození plodu klesá s délkou gravidity – čím dříve se žena v průběhu těhotenství nakazí, tím více je její dítě v nebezpečí. Ještě v prvních čtyřech měsících jde o vážnost, která končí potratem nebo vrozenými vadami plodu.

Infekce, kterou plod získá v průběhu těhotenství, se může projevit vznikem tzv. Greggova syndromu. Ten se projevuje hluchotou, vrozenými srdečními vadami, postižením oka a centrální nervové soustavy, krvácením do kůže (důsledek trombocytopenie), někdy se může projevit i porucha jaterních funkcí. Na tyto vady se často může přijít až po porodu.

Pokud si nejste jistá, že jste proti zarděnkám dostatečně imunní, můžete si u svého lékaře zažádat o sérologický test. Pokud imunní nejste, měla byste se nechat očkovat nejdéle 28 dní před počátkem těhotenství.

V rámci prenatální péče bývá tento test prováděn na začátku každého těhotenství. Jestliže těhotná žena vůči zarděnkám imunní není, očkování už se neprovádí a v následujících 2 – 3 týdnech je doporučeno test zopakovat.

Pokud druhý test ukáže, že se za tu dobu protilátky vytvořily, je doporučováno, aby žena přerušila těhotenství.

Žena, která i nadále protilátky nemá, by měla být velice opatrná a měla by se pokusit vyhnout kontaktu s osobou, o které ví, že není očkovaná. Po porodu by se měla nechat očkovat pro případné další těhotenství.

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Vyrobte si svůj sirup na kašel

Léto je pro nás maminky vysvobozením od nekonečných martyrií dětských nachlazení. Já jsem si je tenhle rok užila do

Čtu dál →

Kolik % svého platu dáte v létě za zmrzlinu?

30°C ve stínu. Vedro na padnutí. Nechce se vám pracovat, uklízet, vařit. Stejně nikdo nemá na jídlo chuť. Děti myslí

Čtu dál →
sourozenecká žárlivost

Jak na to, když jsou jako kočka a pes

Objevte 3 věci, které dětem pomůžou, aby přestaly žárlit, ubližovat si a dělat naschvály. Ale pozor, ať to nepropásnete.

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

TOPlist