Zarděnky v těhotenství

Rubrika: Těhotenství

733281_pregnant_heartZarděnky patří k běžným dětským virovým onemocněním. V současné době se s ním díky očkování téměř nesetkáváme. I přesto se najdou jedinci, kteří očkovaní nebyli, nebo u nich očkování nebylo účinné.

Původcem tohoto onemocnění je virus zarděnek, rubeola virus, který se šíří vzduchem.

Od roku 1982 se v ČR začaly proti tomuto infekčnímu onemocnění očkovat dívky. Od roku 1986 jsou očkovány všechny děti po druhém roce života.

I přes rozsáhlé očkování viruz zcela nezmizel. I v dnešní době se najdou lidé, kteří očkovaní nebyli. Může se stát, že jedinec, který neprošel očkováním a jako dítě zarděnky prodělal, má virus stále v těle. Tento virus skrytě přetrvává a při oslabení organismu se opět projeví.

Infekce je nebezpečná obzvláště pro těhotné ženy nebo spíše pro ještě nenarozené děti.

Dojde-li k infekci u ženy v prvních třech měsících těhotenství, hrozí téměř 90% pravděpodobnost poškození plodu.

Riziko poškození plodu klesá s délkou gravidity – čím dříve se žena v průběhu těhotenství nakazí, tím více je její dítě v nebezpečí. Ještě v prvních čtyřech měsících jde o vážnost, která končí potratem nebo vrozenými vadami plodu.

Infekce, kterou plod získá v průběhu těhotenství, se může projevit vznikem tzv. Greggova syndromu. Ten se projevuje hluchotou, vrozenými srdečními vadami, postižením oka a centrální nervové soustavy, krvácením do kůže (důsledek trombocytopenie), někdy se může projevit i porucha jaterních funkcí. Na tyto vady se často může přijít až po porodu.

Pokud si nejste jistá, že jste proti zarděnkám dostatečně imunní, můžete si u svého lékaře zažádat o sérologický test. Pokud imunní nejste, měla byste se nechat očkovat nejdéle 28 dní před počátkem těhotenství.

V rámci prenatální péče bývá tento test prováděn na začátku každého těhotenství. Jestliže těhotná žena vůči zarděnkám imunní není, očkování už se neprovádí a v následujících 2 – 3 týdnech je doporučeno test zopakovat.

Pokud druhý test ukáže, že se za tu dobu protilátky vytvořily, je doporučováno, aby žena přerušila těhotenství.

Žena, která i nadále protilátky nemá, by měla být velice opatrná a měla by se pokusit vyhnout kontaktu s osobou, o které ví, že není očkovaná. Po porodu by se měla nechat očkovat pro případné další těhotenství.

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist