Zarděnky v těhotenství

Rubrika: Těhotenství

733281_pregnant_heartZarděnky patří k běžným dětským virovým onemocněním. V současné době se s ním díky očkování téměř nesetkáváme. I přesto se najdou jedinci, kteří očkovaní nebyli, nebo u nich očkování nebylo účinné.

Původcem tohoto onemocnění je virus zarděnek, rubeola virus, který se šíří vzduchem.

Od roku 1982 se v ČR začaly proti tomuto infekčnímu onemocnění očkovat dívky. Od roku 1986 jsou očkovány všechny děti po druhém roce života.

I přes rozsáhlé očkování viruz zcela nezmizel. I v dnešní době se najdou lidé, kteří očkovaní nebyli. Může se stát, že jedinec, který neprošel očkováním a jako dítě zarděnky prodělal, má virus stále v těle. Tento virus skrytě přetrvává a při oslabení organismu se opět projeví.

Infekce je nebezpečná obzvláště pro těhotné ženy nebo spíše pro ještě nenarozené děti.

Dojde-li k infekci u ženy v prvních třech měsících těhotenství, hrozí téměř 90% pravděpodobnost poškození plodu.

Riziko poškození plodu klesá s délkou gravidity – čím dříve se žena v průběhu těhotenství nakazí, tím více je její dítě v nebezpečí. Ještě v prvních čtyřech měsících jde o vážnost, která končí potratem nebo vrozenými vadami plodu.

Infekce, kterou plod získá v průběhu těhotenství, se může projevit vznikem tzv. Greggova syndromu. Ten se projevuje hluchotou, vrozenými srdečními vadami, postižením oka a centrální nervové soustavy, krvácením do kůže (důsledek trombocytopenie), někdy se může projevit i porucha jaterních funkcí. Na tyto vady se často může přijít až po porodu.

Pokud si nejste jistá, že jste proti zarděnkám dostatečně imunní, můžete si u svého lékaře zažádat o sérologický test. Pokud imunní nejste, měla byste se nechat očkovat nejdéle 28 dní před počátkem těhotenství.

V rámci prenatální péče bývá tento test prováděn na začátku každého těhotenství. Jestliže těhotná žena vůči zarděnkám imunní není, očkování už se neprovádí a v následujících 2 – 3 týdnech je doporučeno test zopakovat.

Pokud druhý test ukáže, že se za tu dobu protilátky vytvořily, je doporučováno, aby žena přerušila těhotenství.

Žena, která i nadále protilátky nemá, by měla být velice opatrná a měla by se pokusit vyhnout kontaktu s osobou, o které ví, že není očkovaná. Po porodu by se měla nechat očkovat pro případné další těhotenství.

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Odvrátí nachlazení, pomohou při alergiích

Občas to vypadá, jako by se proti nám naše prostředí spiklo: pokud nás zrovna netrápí smogová situace z dopravy, přijdou

Čtu dál →

Recenze: Valentýnka a narozeniny

Ivana Peroutková píše nádherné příběhy pro děti. S jejími knihami se setkávám už poněkolikáté. Její příběhy o Aničce mě velice

Čtu dál →

Leona Kysilková: Chci z kluků vychovat samostatně myslící jedince

Leona se přiznala, že byla policajt a že veškeré snahy o výchovu bez křiku, příkazů, zákazů a uplácení u

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist