Začátek radosti – těhotenský test

Rubrika: Těhotenství

tehutestyDvě čárky, které se objeví na malém proužku papíru, dokážou změnit náš život, mnohdy jej dokonce obrátí vzhůru nohama. Dvě čárky, na které se většina žen nedočkavě těší a měsíc co měsíc je netrpělivě vyhlíží…

I přesto, že je těhotenský test zakoupený v lékárně pouze orientační zkouškou, je ženami vnímán jako velice spolehlivý prostředek ke zjištění těhotenství. Možná teď některé z vás zklamu, ale tyto testy, prováděné jako „samovyšetření“ doma a z moče, jsou skutečně pouze jakousi neformální známkou pouze možného těhotenství. Skutečné potvrzení těhotenství je na lékaři, který se bude řídit jednak gynekologickým vyšetřením, jednak může navrhnout test z krve či ultrazvukové vyšetření.

Zároveň je důležité upozornit, že může dojít k tzv. falešné pozitivitě u těchto testů, například užíváním určitých léků, ale i u některých onemocnění (cysty na vaječníku či třeba nebezpečné mimoděložní těhotenství, nádory apod.). Už právě díky možnosti nemocí nebo zmiňovaného mimoděložního těhotenství není vhodné odkládat návštěvu gynekologa příliš dlouho například jen proto, že se mylně domníváme, že s námi „stejně nic dělat nebude“. Současné možnosti tohoto lékařského oboru jsou natolik vyspělé, že dokážou včas rozpoznat většinu nepravidelností apod.
Například u mimoděložního těhotenství, které ohrožuje život ženy, sice hladina HCG stoupá, ale růst je pomalejší než u fyziologického těhotenství.

I těhotenské testy mají svou historii
Věděli jste například, že první zmínky o těchto testech pocházejí již ze starověkého Egypta? Tyto testy fungovaly tak, že žena močila na ječmen a pšenici, podle výsledku růstu semen se pak usuzovalo, zda bude narozený chlapeček či holčička (ječmen byl kluk, pšenice holčička). Pokud žena gravidní nebyla, pak nevyrostlo nic.
Ovšem s postupem času se začaly přidávat do testování všelijaké látky, jako nejčastěji alkohol mixovaný s močí apod. Tady se udával výsledek podle zbarvení.
Teprve začátkem dvacátého století byly popsány některé hormony, včetně progesteronu a lidského choriového gonadotropinu (HCG) a vývoj se začal hýbat směrem k vědeckým a jasnějším způsobům určení těhotenství. I když k dnešním metodám měl daleko. Vědci začínali například zjišťovat těhotenství s pomocí krys a myší, kterým vstřikovali injekčně moč ženy atd.
V sedmdesátých letech dvacátého století byl teprve připraven test k použití v domácnosti a to nejprve na americkém trhu. Na jeho výsledek se čekalo dvě hodiny.

Princip těhotenského testu
Základem je stanovení hladiny hormonu HCG, tj. lidského choriového gonadotropinu, kterou stanovujeme v případě testů zakoupených v lékárně z moče.
Hormon HCG je produkován buňkami, které se stávají základem budoucí placenty. Tento hormon se začne vyplavovat v době, kdy se vajíčko pohodlně usídlí v děloze, což bývá přibližně v době data očekávané menstruace. Jestliže je žena těhotná, stoupá hladina tohoto hormonu prakticky každý den směrem nahoru, každý týden přibližně dvojnásobně.
S vývojem těhotenství hladina HCG postupně klesá, až do porodu. Po porodu již není jeho hladina téměř zjistitelná, pokud ano, pak je nutné další vyšetření, neboť se v těle může nacházet tkáň produkující tento hormon.

Testujeme správně
K tomu, abychom docílili co nejpřesnějšího výsledku, je důležité dodržovat určitá pravidla.

V první řadě nemá smysl provádět testování z moče brzy po souloži, nebo i několik dní před datem očekávané menstruace. Možná jste se již setkali s tím, že výrobce udává na obale možnost zjištění gravidity ještě před dnem nadcházející menstruace, osobně bych ale raději počkala na den očekávané menstruace, jako ten „nejvhodnější“. Všímejte si ale i popisu na obalu testu, zda právě ten vámi vybraný detekuje těhotenství i v této době. Obecně lze říci, že až kolem desátého dne po datu vynechání očekávané menstruace by měla být v případě gravidity hladiny hormonu HCG tak vysoká, aby se dala detekovat v podstatě všemi dostupnými testy.

Vyberte si kvalitní test. To neznamená nejdražší, i levnější varianty jsou spolehlivé. Je ale dobré se informovat v lékárně o jejich kvalitě. U dražších typů je dobré se informovat, v čem jsou „lepší“, tj. například zda umožňují zjistit výsledek kdykoliv během dne, kolik obsahují testovacích proužků, jaká je jejich citlivost apod.
Všímejte si citlivosti vybraného testu. Některé jsou schopné zachytit těhotenství od velice nízké koncentrace, jiné od vyšší. Mění se i doba, ve které bychom se měli „otestovat.“ Citlivé testy dovolují kdykoliv během dne, jiné pouze v určitou dobu, nejlépe ráno.
Obecně lze ale konstatovat, že právě ranní test je skutečně ten nejvhodnější. Je to proto, že první ranní moč je neředěná a tudíž se v ní nalézá maximum hormonu HCG, resp. jeho nejvyšší koncentrace.

Přečtěte si pozorně návod
Ne každý test je stejný, kromě výše uvedeného se mění i rychlost testování vzorku moče. Většina testů zobrazí výsledek do 3 až 5 minut, jsou i takové, které jej ukážou třeba i po minutě. Zachování této doby je důležité pro správnou interpretaci výsledku.

Každý test je jiný, čemuž odpovídá i způsob použití. Některé se používají ponořením do moče, jiné vyžadují ponechat proužek pod proudem moče apod. Vzhledem k tomu, že se tyto testy neustále vyvíjejí a vznikají další, je údaj o měření jedním z velice důležitých.

Také doba oznámení konečného výsledku se liší výrobek od výrobku. Průměrně jsou to sice asi 3 minuty, ale u některých si budete muset počkat třeba i deset minut, nebo naopak se snad radostnou zprávu dozvíte již po jedné minutě.

Zásady testování

 • Nejdříve si zkontrolujte, zda má test stále platnou expiraci. Nepoužívejte ty testy, které najdete doma, několik let uložené na skříni hned vedle okna, do kterého půl roku pálí sluníčko.
 • Přečtěte si pozorně návod, jak upozorňuji výše, a přesně se jím řiďte.
 • Pokud je nutné umístit proužek na vodorovnou plochu, položte je především na suché místo, které je zároveň vzdálené vyššímu zdroji tepla.
 • Připravte si hodinky, abyste dodrželi přesný čas měření. Ten také nepřetahujte v domnění, že se „třeba ještě něco ukáže.“ Rovněž neukončujte test před dobou udávanou výrobce.
 • Pokud se rozhodnete pro další test, raději počkejte několik dnů. Testování v ten samý den bude mít s největší pravděpodobností naprosto stejný výsledek jako předchozí.

I slabá čárka může signalizovat graviditu
Pokud si představujete, že oba proužky musí být vidět tak, že je jasně rozezná i babička s brýlemi o síle několika dioptrií, pak jste na omylu. Opět vše závisí na koncentraci a hladině hormonu HCG. Čím vyšší je, pak je i silnější a jasnější testovací proužek, který detekuje těhotenství.

Jak jsem již jednou zmiňovala, současné testy jsou vysoce spolehlivé, přesto graviditu může potvrdit na jasných sto procent pouze lékař.
I tak přeji všem ženám, aby si ten, svým způsobem velice nádherný a neopakovatelný okamžik, vychutnaly plnou silou a přeji jim, aby právě ty jejich dva proužky byly ty, na které se těší.

A co vy – jaké máte zkušenosti s použitím těhotenských testů?

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

 • Anonymní

  Dobry den chtěla bych se zeptat jesli muzu byt tehotna i přesto kdys mi ukázal test negativni a za dve hodina slabou čárkou

 • Anonymní

  Dobré odpoledne chtěla bych se zeptat jestli je možé, aby se na testu ( který jsem zvyklá kupovat) objevily dvě ČErNÉ čárky, když se vždy předtím objevila 1 fialová? děkuji za odpověď

 • Anonymní

  bokul: DĚKUJU!!!

 • bokul

  TO Anonymní: Doporučila bych test udělat a s výsledkem, pozitivním i negativním na gynekologii. Zpoždění menstruace nemusí být nutně jen těhotenstvím a lékař v ordinaci je schopen příčinu odhalit, případně aspoň vyvolat menstruaci.

 • Anonymní

  Je nutné si dělat tehotenský test kdyz mám spozdeni 13dnů?Nebo mám raději zajít k lékaři? Mam celkem obavy protoze se mi menstruace nikdy nezpozdila…nechtela bych byt v 18ti takhle brzy maminka.. 🙁 můžete mi poradit?

 • Lien

  První test jsem si udělala až když už jsem měla třikrát větší prsa a bylo mi tak nějak hooodně dobře na duši, nečekala jsem těhotenství, byl pozitivní, měla jsem radost, bohužel jen do návštěvy u lékaře. U druhého už jsem byla netrpělivá, ale byl také pozitivní, v pondělí jsem chtěla jít k lékaři, bohužel mě v neděli odvezla rychlá. No a pak jich bylo hodně moc a všechny negativní. Poslední jsem si dělala v den očekávané menstruace, mám ho schovaný, sice jsem byla týden v nemocnici a čekala, jestli dobré nebo zase ne, ale už mi doma běhá rarášek raráškovitý. Doufám, že si ještě někdy ty dvě čárky prohlédnu.

  Ivčo díky, že si mi připoměla, jaké to je příjemné.

 • bokul

  Prvne jsem pouzila test v roce 2002 – mela jsem pred statnicemi a s tehdejsim pritelem jsme „jeli“ stale na ostro… Kdyz jsem sla na gynekologii 60 dnu po posledni menstruaci, tak me hnedka vynadali, ze jsem si neudelala test. Doktor me sice udelat UZ, ale poslal me pro test s tim, ze musim prinest vysledek. Tehotna jsem nebyla – holt zapracoval stres.

  O to vice jsem byla v soku, kdyz jsem si delala test 17.6.2008 – uz jsem to nemohla nejak vydrzet, sice jsme tehda jeste s pritelem neplanovali miminko, ale vedeli jsme, ze jsme dvakrat „zhresili“… A ja uz to do svych narozenin nemohla vydrzet. Koupila jsem si ten nejlevnejsi test (za 30 Kc) – byly tam 2 prouzky… No a kdyz me 17/6 vysly dve carky, rikala jsem si, ze uz ani jednoduchy test neumim provest. Tak druhy testik dostal dnes jiz muj manzel – a opet dve carky. Mel obrovskou radost….

  Ja sla s podivnym pocitem na gynekologii, kde mi test delala sestricka a reknu Vam jeji slova – vzdyt tam je jen jedna carka, v klidu… A za chvili se zubila a rikala – no jo, jsou tam dve (a to mela test mnohem drzasi).

  Jo a vysledkem je Davidek 🙂

 • Sončo, negativní :-)) Ale i tak musím na kontrolu, páč mám zpoždění a nevím, kde je problém.

 • Horempádem, a jaký je výsledek?

 • Je dobré si tohle o testech přečíst 🙂 Já jsem si jeden zrovna dělala dnes ráno :-))

  U předchozího těhotenství mi to test potvrdil v době, kdy jsem byla těhotná pouhé 2tt. Musela jsem tehdy ještě další tři týdny čekat a až pak mi to lékař potvrdil oficiálně.

  Takže taky si myslím, že je nejlepší provést test po zpoždění ten týden dva. Popřípadě, když chceme jistotu, tak zajít rovnou k lékaři.

  Já si tedy na spolehlivost testů nemůžu stěžovat 🙂

 • Peťka

  Iveto, pěkný článek.
  Osobně mám také zkušenosti, že ani ten sebecitlivější test u mě nezaznemená těhotenství před očekávanou menstruací, i přesto, že výrobce toto jako možnost uvádí. Spíše bych řekla, že jsem si musela počkat tak 4-6 dní po očekávaném termínu. V této době už byl test téměř vždy spolehlivý.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist