Virová hepatitida typu B a C v těhotenství

Rubrika: Těhotenství

Virovou hepatitidu (žloutenku, virový zánět jater) způsobují viry, které se množí především v tkáni jater a zde vyvolávají zánět. Mezi nejznámější typy žloutenky patří typy A, B a C. Z toho typ B a C může v těhotenství ohrozit i novorozence.

Virová hepatitida typu B

K přenosu z těhotné ženy na dítě může dojít zhruba jen ve 2 až 3 procentech případů. Samotné těhotenství průběh onemocnění nezhoršuje. Ani onemocnění, které je pod kontrolou lékařů, nemá vliv na průběh těhotenství. Riziko přenosu infekce tedy nejčastěji hrozí při porodu, během kterého se krev matky smíchá s krví dítěte. Vzhledem k tomu, že riziko je velmi malé, může samotný porod probíhat zcela přirozeně.
Plod sice neohrožují vrozené vývojové vady, může ho však ohrozit porucha jaterních funkcí matky. Dojde-li u matky k selhání jater, je to signál k urychlenému ukončení těhotenství.

Těhotné ženy jsou očkované vakcínou proti hepatitidě typu B, předpokládá se, že teoretické riziko negativního vlivu očkování těhotných žen proti hepatitidě typu B je téměř zanedbatelné. Lze očkovat i ženu, která může s hepatitidou typu B přijít do styku např. v práci, v rodině se nachází bacilonosič apod.

Novorozenci matek, které byly během těhotenství infikovány virovou hepatitidou typu B (zejména v posledním trimestru), jsou také očkovaní, a to vakcínou proti hepatitidě typu B nejpozději do 24 hodin po porodu. Současně je dětem podáván imunoglobulin, který je před nemocí ihned chrání.

Virová hepatitida tipu C

Riziko přenosu infekce na dítě je i v tomto případě nízké, stává se, že je žena současně nakažena virem HIV, v tomto případě se přenos nemoci z matky na dítě při porodu zvyšuje na 40%. Nyní je doporučován porod císařským řezem.

Některé léky na žloutenku typu C mají tzv. teratogenní účinky, to znamená, že mohou novorozenci způsobit vážné vrozené vady nebo vyvolají potrat.

Hepatitida typu C se běžně léčí interferonem. Pokud už interferon nějakou dobu užíváte a dostala jste podezření, že jste otěhotněla, doktor vám doporučí léčivo vysadit až po potvrzení těhotenství. Jeho neuvážené vysazení může plodu ublížit více – prodlužoval by se čas bez léčby, tím by se zvýšilo riziko udeření nemoci, která by mohla těhotenství ohrozit mnohem více.

Těhotné ženy nesmí užívat Ribavirin. Neměli by ho užívat ani muži, kteří se chystají založit rodinu.

Obecně

Plod získává protilátky přes placentu z organismu matky. Běžné testy jsou zaměřené na množství  protilátek, a proto mohou vyjít pozitivní, i když novorozenec infikován není. Získané protilátky mohou zmizet až po deseti měsících věku dítěte, po takové době už by mohlo být pozdě na zahájení léčby, proto se u dětí infikovaných matek používají PCR testy, které jsou zaměřené přímo na přítomnost viru. Vyšetření protilátek lze provést až v jednom roce života, kdy budeme mít jistotu, že výsledky nebudou nijak zkreslené.

Ještě několik měsíců po ukončení léčby stále přetrvává nebezpečí infekce, proto je léčeným doporučováno používat současně nejméně dvě metody antikoncepce.

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist