Unikátní operace před narozením

Rubrika: Onemocnění a léčba, Těhotenství

Věda a vývoj jdou stále kupředu, rozvíjí se jak možnosti techniky, tak možnosti lidí samotných. Dokladem toho může být projekt, který vám dále představíme.


V pražském Podolí, v Ústavu pro péči o matku a dítě, vzniká unikátní centrum pro operace ještě nenarozených dětí. Jedná se o první takové zařízení ve střední a východní Evropě a bude sloužit pacientům z celé republiky. Předpokládá se, že nejčastějšími zákroky budou pravděpodobně operace vývoje plic (zmírnění vady s tím, že jednoduchých zákrokem po narození se umožní dítětí normální dýchání), či operace vad u dvojčat (např. stav, kdy se dvojčata vyvíjejí nerovnoměrně).

Operace nenarozených dětí je unikátní tím, že lékaři ve stejný okamžik operují dva či více pacientů – matku a její jedno či dvě děti. Záměrem je dítěti pomoci a matce neublížit.
Dosud se takové operace prováděly zpravidla velmi podobně jako v případě již narozených dětí, což ale bylo “nevýhodné” pro matky.
Odborně se tato oblast medicíny nazývá medicína fetální. Týká se péče o plod od třetího měsíce do porodu, operace nenarozených dětí se provádějí zpravidla mezi 24. až 28. týdnem těhotenství.
Podobné zákroky provádějí i další česká pracoviště, ale žádné nezajistí tak ucelenou péči jako právě centrum v Ústavu pro péči pro matku a dítě.
V Evropě jsou další taková centra v Belgii, Francii, Španělsku a Británii.
Čeští lékaři se školili u svých kolegů v Belgii. Svou činnost by české centrum mělo zahájit od roku 2013. Následně se počítá s obdobnou službou zaučování v českém centru pro slovenské lékaře.

Ač vznik tohoto centra pro někoho může znamenat nové naděje, přeji všem těhulkám a jejich maličkým bezproblémový průběh těhotenství.

Zpracováno dle Novinky.cz

Napsal/a: Jarmila Vrkošová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Lien

    no to mě by moc zajímalo, jak konkrétně tedy operují a co dělají při nerovnoměrném vývoji dvojčat. Chápu, že některé ženy toto rády podstoupí, ale pro mě jednoznačně ne, nakonec spíše myslím, že to napáchá více škody než užitku. Především proto, že lékaři vždy počítají s tím horším a myslím, že spousta operací bude tedy prováděna zbytečně ku škodě, stejně jako mnoho jiných zásahů u těhotných žen :-(.

  • Peťka

    Viděla jsem v TV reportáž. Určitě to je zajímavé, ale osobně bych se asi o nenarozené miminko hrozně bála.
    Maminka byla při vědomí, nejspíš se tedy používá nějaké medikace u maminky. Ale jak je to u dítěte? To přeci taky cítí bolest! Tato otázka by mě docela zajímala. Chápu, že operace miminku pomůže, na druhou stranu je mi maličko proti srsti ono „vstupování“ do jeho prostředí. Je dokázáno, že určitým způsobem nenarozené dítě reaguje i na vpich jehly při odběru plodové vody. Co potom přímo jeho operace?
    Mám na toto téma asi špatný názor, ale pořád považuji plod v těle maminky jako něco unikátního, něco „nedotknutelného“. A představa operace mi trošku nahání husí kůři. Ovšem chápu maminku, která na takovou operaci jde a je za ni vděčná.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist