Třetí měsíc

Rubrika: Těhotenství

1099841_pregnant_woman_in_heartDítě je nyní na začátku třetího měsíce malý človíček s velkou hlavou, s velkýma rukama i nohama a s většinou vnitřních orgánů. Teď už není embryo, ale plod, fetus. Fetální období, které bude trvat až do narození, se vyznačuje rychlým rozvojem těla, zatímco intenzita tkáňové diferenciace klesá…

Dojde k rozlišení pohlaví: je to dívka, nebo chlapec? Prozatím to je tajemství a fantazie rodičů může pracovat. Těhotná žena zatím jeho pohyb necítí, ale už ví, že existuje. Jeho přítomnost se projevuje množstvím drobných, nepříjemných příznaků, které ji od začátku těhotenství v každodenním životě omezují. Třetí měsíc je z tohoto hlediska začátek dobrého období, protože většina těchto nepříjemností se zmírní. V tomto období těhotenství se maminka postupně začíná cítit lépe fyzicky i psychicky. Dítě může očekávat s větším klidem a může prožívat radostně dobu před jeho narozením.

Vývoj dítěte
Na konci 9. týdne je dítě přibližně čtyřicettisíckrát větší než vajíčko, ze kterého se vyvinulo. Během třetího měsíce se jeho velikost ztrojnásobí a jeho váha se zvýší na čtyřnásobek původní. Přitom se ve srovnání s jinými částmi těla zpomalí vývoj hlavy.
Především však se modeluje obličej, na kterém se objeví rozeznatelné lidské rysy. Dítě už si nelze splést s embryem jiného savce, nyní připomíná malého človíčka. Oči, které byly umístěny daleko po stranách hlavy, se začínají přesouvat směrem k obličeji, zatímco uši už jsou blízko svého definitivního místa.
Končetiny se dále prodlužují, ruce rychleji než nohy, a získávají správný poměr délky vzhledem k délce celého těla.
Vytváří se břišní dutina, takže dojde k rozdělení na horní oblast, ve které je umístěno srdce a vyvíjející se dýchací soustava, a spodní oblast, která obsahuje žaludek, játra, slinivku, slezinu, střeva. Obě oblasti od sebe odděluje bránice. Břišní dutina je stále příliš malá na to, aby pojala střevo, které se stále prodlužuje, takže vstupuje do pupeční šňůr y a stáčí se v ní. Střevo už je schopno reflexních svalových pohybů nazývaných peristaltika. Tyto pohyby, které se projevují jako jakési vlny, umožňují přesun látek uvnitř střev.
Vývoj dítěte v 10. týdnu pokračuje rychlým tempem. Hlava, která se během několika posledních týdnů narovnávala, je už téměř vzpřímená. A především, dítě se hýbe! Samozřejmě jen málo, ale hýbe se! Má už množství svalů a je schopno samovolně hýbat celým svým tělem. Jemně natahuje ruce a nohy, zatíná prsty a hýbe hlavou. Jedná se o reflexy vycházející přímo z míchy. Mozek se ještě dostatečně nevyvinul, aby mohl tyto pohyby ovládat. Není toho schopen dokonce ani po narození. Mozek je natolik složitý a komplexní orgán, že jeho zrání trvá dlouhé roky a bude dovršeno přibližně až v 18 letech.
V tuto chvíli pokračuje jeho vytváření. To se na začátku 3. měsíce těhotenství projevuje výrazným zvyšováním počtu nervových buněk zvaných neuroblasty. Teprve na konci svého zrání se neuroblasty nazývají neurony. Neuroblasty spolu s tím, jak se množí, putují v mozkové hmotě. Jedná se o pohyb nutný k vytvoření nervových spojů.
Pokračuje tvorba kostí a dál se vytváří kostra dítěte. Od 13. týdne těhotenství jsou funkční klouby a paže se mohou ohýbat v lokti i v zápěstí. Prsty se mohou skrčit do dlaně – dítě svírá pěsti a vějířovitě roztahuje prsty u nohou! Ale žádný z těchto pohybů ještě není ovládán mozkem.
V kůži vytvářejí buňky s výběžky postupně tmavý pigment – melanin. Tento pigment je předáván dalším buňkám epidermu prostřednictvím výběžků. Po narození pak mají tyto buňky na starosti pigmentaci pokožky. Způsobují také hnědnutí pokožky, což je reakce na vystavení slunci.

Srdce dítěte
Srdce pracuje s frekvencí 110 až 160 tepů za minutu. Připomeňme si, že srdce embrya je od počátku nezávislé na srdci matky. Bije ve vlastním rytmu, i když je podřízeno nervovému stavu matky. Když se matka ocitne náhle ve stresu, ve stavu silné radosti nebo hněvu, stoupne v její krvi množství adrenalinu, který pronikne placentou a ovlivní srdeční rytmus dítěte. Proto je důležité, aby matka žila v klidu.

Pohlavní znaky se vyvíjejí jeden po druhém
I když přirození jako takové se ještě nevytvořilo, pohlavní orgány jsou už diferencované. U dívek je to děložně-vaginální kanál, vaječníky a vejcovody. Chlapci mají od 12. týdne penis. Varlata již vylučují testosteron. Umístěna jsou u zadní stěny břišní dutiny. Přesun varlat není aktivní pohyb, ale pasivní jev spojený s růstem břišní stěny.

Jedná se o ukázku z knihy Praktický průvodce pro těhotné (autorka: Marie-Claude Delahaye)
vydal Portál, 2006

Napsal/a: Marie-Claude Delahaye

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Pohlaví se určuje „spolehlivě“ až na ultrazvuku kolem 21. týdne nebo rozborem plodové vody po amniocentéze (kolem 18.týdne), tam je to na 100% procent podle chromozomů (XY – kluk, XX – holka), dřív to nejde.

  • Anonymní

    Som v 3 mesiaci tehotenstva a chcem sa spitat ci je mozne uz urcit pohlavie dakujem janicka

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist