Těhotenství s dvojčaty

Rubrika: Moje cesta k miminku, Těhotenství

Petra se mě zeptala, jestli bych nechtěla psát průběžně články o mém dvojitém těhotenství. Takže pokud bude o čem psát a budu mít čas, tak snad něco „sesmolím“. Musím se přiznat, že jsem původně chtěla sepsat článeček, ale pak jsem si řekla, že napíšu jen do diskutárny. Článek už mám delší čas rozepsaný, ale…

V současné době jsem v 18. týdnu těhotenství. Jsem více unavená než u prvního syna. U něj opravdu platilo, že po 12. týdnu mi bylo lépe. Takže hodně odpočívám. Syn už je šikovný, pohraje si sám, nebo si hrajeme tak, abych u toho mohla sedět. V případě krize mě zachrání krtek :-).
Výsledky prvního screeningu dopadly dobře. Děťátka se zatím vyvíjejí správně, jsou obě stejně velká. Na velkém ultrazvuku byl se mnou i manžel a myslím, že si moc neuměl představit, jak vypadají dvě mimi v bříšku (já už jsem si zvykla). Byl naprosto fascinovaný a jen koukal a koukal a koukal. A hlavně má takový jiný pohled než já. Tím myslím, že mě dokáže uklidnit, i když slyšel, jak doktor říkal takové ty negativní komentáře. Doma se taky snaží pomáhat, až mě někdy překvapuje. Se mnou někdy pěkně cloumají hormony a pak se ho vždycky ptám, jestli to se mnou vůbec vydrží :-).
Co se týká syna, tak říká, že maminka má v bříšku „či“ – tři miminka :-). Nějak chápe, že ho nemůžu zvedat, že se po mě nemůže válet, že musí dávat pozor na bříško. Někdy přijde a pohladí bříško a nedávno sám od sebe mi dal na břicho pusu – to mě docela překvapil. Tak uvidíme, jak to půjde dál.
Musím říct, že mě někdy překvapily reakce okolí. Rodiče tomu nevěřili, mysleli si, že si dělám srandu. Babi – tchýně tomu asi donedávna taky nevěřila, pokaždé když jsem přišla od doktora, tak se mě ptala, jestli tam jsou pořád dvě. Kamarádi reagovali různě, ti co mají děti, tak říkali, že to budu mít náročné, ale že je to pěkné. Ti co děti nemají, tak se buď hrozně divili – kamarádka zůstala sedět s otevřenou pusou a přišlo mi, že ani nedýchá. Nebo to byly takové ty rozpačité reakce typu – ještě, že se to nestalo mně. Ale asi nejvíc mě překvapil svobodný 30letý kamarád, který řekl, že to je super, že dvojčata vždycky chtěl. Myslela jsem, že reakce okolí budou jiné a vlastně ani neumím popsat jaké.
Nakonec to asi vypadá, že to budou jednovaječná dvojčata, původně to vypadalo na dvojvaječná. Na poslední kontrole jsem se zeptala, jestli už jde poznat, co se narodí. Tak doktor říkal, že se orientačně podívá. A u jednoho mi už asi řekl, ale u druhého si nebyl jistý. Ale pokud to budou jednovaječná, tak je prý pohlaví stejné u obou dětí. Takže musíme počkat na další velký ultrazvuk.
A na závěr musím říct, že obavy mě stále pronásledují. Ale už je to takové jiné než na začátku. Na druhou stranu se hrozně těším. Nedávno mě napadlo: Tý jo, to bude, až budu kromě syna oblékat ven tři děti, všechny budou přes sebe mluvit a každé něco chtít…

Napsal/a: Marysek

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

 • Marinada

  Mně to taky uteklo 🙂 Moc gratuluji a nic si nedělej z blbých (pardon 🙂 – připomínek v okolí. Mám známou, která má starší holčičku a po ní přišly na svět dvojčátka holky, tzn. celkem má tři holky…a připomínky typu „do čtveřice to bude konečně kluk“ nebo „chudák táta – tolik bab v rodině“ poslouchala i na středisku od doktorů.
  Přeji bezproblémové těhotenství a pak dvojnásobnou (resp. trojnásobnou) radost z dětí.
  PS: Tvůj syn je malý genius – zřejmě už spočítal, kolik dětí bude celkem v rodině 🙂

 • Lien

  mně ten článek úplně utekl, ale myslím, že už jsem blahopřála někde v diskusi, kdyby ne, tak moc moc blahopřeju, mně přijdou dvojčátka super :-), tak si užívej a hodně zdravíčka

 • Marysku moc gratuluji a přeju hodně zdravíčka,ať se nevyskytnou žádné komplikace a vše je tak jak má být.Na pohlaví určitě nezáleží a že to bude mazec asi už tušíš 😀 sousedka má taky dvojčátka,teď už chodí do školy,ale když měli kolem roku tak jsem obdivovala.v té době se určitě hodily ty kšíry,i když jinak mi to přišlo docela divné.ale když se jí kluci rozutekli každý na opačnou stranu tak to bylo zábavné jen pro pozorovatele 😀
  Tak nám průběžně napiš jak to zvládáte a držte se 😀

 • Marysek

  Nuni dík moc!!!!
  Padmé souhlasím s tebou, že je to opravdu neuvěřitelná hříčka přírody!!!! a děkuji!!
  Zavi u nás v rodině právě dvojčátka nejsou!!!! takže už nevěřím tomu, že se to dědí!!! a taky děkuji!!!!
  Bami on měl a ještě vlastně někdy má takové období, že prostě všechno bylo „či“, myslím, že bude hodně překvapený hned ze dvou sourozenců najednou 😀 a děkuji!!!
  Pomněnko díky za vypsaní vlastních zkušeností, zatím si to neumím představit, jak to bude, ale vím, že bude nějaký čas trvat, než se všichni sehrajem…
  Hani syn byl docela hodný, ale hrozný hladovec, takže docela dlouho se v noci budil v pravidelných intervalech..tak uvidíme, co nás čeká ve dvojitém provedení…a taky děkuji!!!!

 • no to jsou novinky 🙂
  Po pravdě? Neumím si představit,že bych zvládla jenoho prcka a najednou dvě. Ale na mě nedej.Jsem ve věku,že už bych si nedokázala představit ani jedno:-).
  Jak píšou holky,chce to pár týdnů,abys sis našla ten správný přístup v chodu všeho a pak půjde vše samo.
  Já Ti přeju,aby vše proběhlo jak má.Aby děťátka byli odolný všem nemocím a byli pinušivé a hodné jako byl můj Martin.Podotýkám,že jeho bys musela jooo hodně budit,abys věděla že máš mimčo / proto Ti to přeju :-)/,takže mamčo krásný zbytek těhotenství a drž se!

 • Ahoj,
  synkovi nejspíš přijdou dvě málo ;o))

  hukot to bude, každopádně. Ale o hukot se s klidem postarají i dvě děti. Někdy i jedno. Některé dny jsou složité. A některé úžasně snadné, jednoduché, klidné a zapamatováníhodné.

  Po narození druhého syna jsem hlídala sestře dcerku o půl roku mladší, než můj druhorozený. Celkem pravidelně, třikrát týdně + příležitostně i o víkendu. Začala jsem hlídat, když byly malé tři měsíce.
  Často jsem na otázky zvědavců odpovídávala, že je úplně jedno, jestli mám jedno batole a dvě nemluvňata, nebo jen jedno. je jedno, jestli se kolem mě plazí dvě mimina, když si se starším stavím vláčkodráhu. Je jedno, jestli jdeme na procházku s odrážedlem a jednokočárem, nebo dvojkočárem.
  Když starší nastoupil do školky (ano, měla jsem velké štěstí a byť jsem byla na MD, dítě se mi do školky dostalo), začlo to být trochu náročné – ráno do školky, pak přijela neteř, sestra někdy nestihla vyzvednout malou, než jsem šla pro staršího, takže já do školky s neteří v šátku a synkem v kočárku pro staršího, ale bylo to fajn. Stejnětak bylo zajímavé uspávání po obědě – synek v Manduce, neteř v kočárku a brázdili jsme po dvoře. Když neteř usnula, šla jsem uložit synka do postýlky (neteř spala pouze v kočárku, syn pouze v posteli).
  Ale bylo to moc fajn.

  komplikovanější to začalo být, když i malá začla lézt, stavět se, lézt do výšek. Pak už bylo žárlení, bourání staveb a tak dál, ale dodnes jsou všichno tři fajn parťáci.

  Sama jsem v druhém těhotenství doufala, že třeba budou dvě. Máme v rodině dvojčátka. A to vím, co to obnáší, o ta dvojčata jsem se pomáhala kdysi intenzivně starat zpočátku po narození.
  Dvojčata jsou úžasná!
  Držím palce, ať vše běží, jak má, miminka se hezky dopečou a jsou dobře přijata. Zejména bráškou. budete mít jistě složitější situaci v tom, aby se synáček necítil ohrožený miminky, když budou v přesile, ale jistě to zvládneš!!

  Pomněnka

 • bamiska

  marýsku opatruj se a odpočívej to je ted to nejdůležitější no a co si budem povídat dvě miminka v bříšku dají také zabrat….no ty píšeš o dvou, ale jeden člemn rodiny by si přál či no tak to nějak neklape ty počty….

  obavy jsou normální má je mamina co čeká jedno a ty to tam máš hned dvakrát takže já bych také měla vítr v plachtách a upřímně, jsem ráda že mám tři děti, ale postupně 😀

  určitě to bude záhul, ale to ty víš sama a určitě tě nechci nijak strašit, ale chvilku to určitě dá než si zajedeš rytuál..

  na druhou stranu těch dvojčátek je ted docela dost i do školky každý rok nějaká poslední dobou přijdou a musím říct, že v porovnání s ostatními jsou super, jsou hodné umí se dělit, vyhrají si spolu…takže jednou ti těn hektický start určitě vrátí hened v dvojitém úsměvu a i smích tam bude znít duo….

  držím palečky at je vše ok….

 • Zava

  To bude hukot a nejen při oblékání, to si piš! 😀 Ale neboj, zvládneš to. Jsi úžasná mamča. Moje mamka je z dvojčat, tak jsem vždycky doufala, že prognózy „ono se to dědí přes koleno“ se splní. Mě se možnost mít dvojčata vždycky moc líbila. Jasně, asi i proto, že nevím, co to obnáší. Moc moc přeju, aby všechno šlo, jak má, mimískům se v bříšku líbilo a brácha ať je stále tak super! Drž se.

 • Padmé

  Ahoj Marysku, děkuji Ti za článek a za upřímnost s jakou jsi ho napsala :-). Předně Ti přeji klidné a bezproblémové těhotenství, ať jde všechno tak, jak má.

  No a že čekáš dvojčátka? 🙂
  Mně to připadá krásné, přivézt na svět dvě miminka najednou :-).
  Je to neuvěřitelná hříčka přírody.. dvojčátka.. :-).

  A že budeš mít „hukot“? To budeš! Myslím, že to je všem jasné :-D.
  Hlavně, ať jste všichni zdraví a to ostatní už se nějak poddá.
  To zvládneš. Uvidíš.
  🙂

 • Marysku, nejprve ti strašně moc gratuluji 🙂 Dvojčátka, to je nádherné. Přeji ti abys vše zvládla a měla pohodové těhotenství 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist