Těhotenství – 7. lunární měsíc

Rubrika: Těhotenství

Vstupujete do třetího trimestru těhotenství, miminko má již základy všech orgánů, nyní se budou jen vyvíjet a zdokonalovat. Stále roste a vyvíjí se, pomalu se jeho tělíčko začíná zakulacovat, protože se pod kůží začíná ukládat tuk. Vlásky narůstají delší (i když některá miminka se rodí vlasatá, jiná holohlavá nebo jen s pár vlásky. Říká se, že když těhotnou ženu pálí žáha, bude mít miminko hodně vlásků). Má již řasy a obočí, je vzhledově velmi podobné novorozenému dítěti.

V minulém měsíci bylo vaše miminko uznáno „oficiálně životaschopným“, jeho šance na přežití však dále roste s každým dnem stráveným v děloze.
Pohyby dítěte nyní může zřetelně cítit i váš partner, když položí ruku na vaše břicho. Můžete také nahmatat hlavičku, zadeček nebo nožičku miminka.
Některé maminky začátkem tohoto měsíce čeká test na těhotenskou cukrovku, který se v současné době dělá preventivně všem těhotným. Některé maminky ho mohly absolvovat už ve 24. tt.

Co se děje s miminkem během 25. – 28. týdne těhotenství?

Ve 25.tt se začíná formovat páteř, která se postupně stává pružnější a silnější (přesto, že je dlouhá jako ruka dospělého, je již tvořena 33 obratli).
Mozek se stále velmi rychle vyvíjí, zejména část, kde sídlí myšlení. Sedmiměsíční plod již cítí bolest a reaguje prakticky stejně, jako novorozeně.
Plicní sklípky v plicích jsou hotové ve 26.tt, ve 28. tt jsou již plíce schopné dýchat, ale miminko bude stále potřebovat pomoc lékařů, pokud by se narodilo teď.

Ve 25.tt se otevírají nosní dírky, takže miminko může vnímat různé vůně.
Má daleko více chuťových buněk, než po narození, takže vnímá chutě velmi ostře.
Ve 26. tt (týden se liší, v článku o 6. lunárním měsíci uvádím 28.tt) jsou oči otevřené, dítě může mrkat (v závislosti na rase se rodí dítě buď s modrýma nebo modro-šedýma očima, nebo černýma či tmavě hnědýma, barva se může v prvních šesti měsících změnit). Začíná se tvořit sítnice.
Miminko je schopné rozeznat světlo (když si posvítíte na bříško, otočí hlavu za světlem).

Ruce jsou šikovnější – svírají se do pěstiček, dítě už umí uchopit předmět, který se dotkne dlaně (např. pupeční šňůra, druhá ručička).

Míry a váhy: 25.tt 34cm/660g; 26. tt 35cm/760g; 27. tt 36cm/875g; 28. tt 36-37cm/1000-1200g

A co maminka?
Před několika týdny jste poprvé cítily pohyby vašeho miminka, nyní jsou pohyby častější a mnohem zřetelnější. V tomto měsíci je miminko nejaktivnější, protože má stále dostatek místa pro svou akrobacii a trénování pohybů a svalů. Pohyby jsou pro maminku signálem, že je vše v pořádku, pokud je cítí přibližně desetkrát za den.

Můžete na svém bříšku a bocích nebo prsou pozorovat načervenalé paprsčité rýhy – strie. Vznikají hormonálními změnami a rozpínáním pokožky a jejím namáháním. Prevencí proti striím je mazání problémových partií krémy, i když někdy se jim předejít nedá, každá žena je jiná a má jinak pružnou pokožku. Po porodu budou strie blednout, až budou mít stříbřitou barvu a nebudou tak patrné.
Mohou vás také trápit mírné otoky nohou a kotníků, případně křečové žíly způsobené tlakem dělohy na žíly a tepny. Odpočívejte proto co nejčastěji s podloženýma nohama.
Stejně tak se můžou vyskytnout i hemoroidy.

Předcházející článek z této série: Těhotenství – 6. lunární měsíc
Následující článek z této série: Těhotenství – 8. lunární měsíc

Foto www.pregnancy.org

Napsal/a: Pomněnka

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Anonymní

    Jsem v 25.tt.Mám dvě děti.Protože jsem začala velmi brzy,dcera má 21 a syn 15.Oba se na sourozence moc těší.Dceru jsem velmi mladá donosila bez problémů a přibrala28kg.Všechno bez potíží do roka zhubla.Za 7 let jsem potratila děvčátko v 24.tt a rok po té se narodil,ale předčasně v 29.tt po 9.t v nemocnici můj syn.Je naprosto vpořádku.Přibrala jsem 8kg.Dnes po více jak 15.letech jsem na rizikovém těhotenství,čekáme chlapečka.Už teď mám nahoře 9kg.Zbývá nám nějakých 15 týdnů do porodu.Doufám,že prcka donosím do konce a že se nedostanu přes 15 kg.Ve svých 40 letech už se mi bude shazovat váha určitě mnohem hůř. Hezké Velikonoce.

  • Mé těhotenství probíhalo v klidu,kromě prvního měsíce kdy mi bylo na nic,pořád jsem zvracela,ale upravilo se to.Další měsíce to bylo v pohodě,miminko rostlo dobře a samozřejmě i se mnou.Přibrala jsem 17 kg.Bylo to pro mne utrpení připadala jsem si jako koule která má prasknout ještě jednou.Shodila jsem to,ale už bych to nechtěla nikdy zpátky nabrat.Břicho jsem také měla samé strie,ale když jsem shodila tak vybledly.Na více dětí nemám ani odvahu ani tedˇ v dnešní době bych to asi nezvládla,nechám to na mladších.Jinak všem co si tohle budou číst přeji krásné Velikonoce a sluníčkový den.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist