Těhotenství – 5. lunární měsíc

Rubrika: Těhotenství

Myslím, že bez nadsázky můžu tento měsíc nazvat měsícem Čekání a očekávání. Na co všechno budeme tedy čekat a co můžeme očekávat? Od konce předešlého měsíce už jistě netrpělivě čekáte na výsledky triple testů, na jejichž základě můžete čekat na vyšetření plodové vody (amniocentézu). Ale to nejúžasnější očekávání se s největší pravděpodobností naplní na konci tohoto měsíce a vy ucítíte poprvé své miminko!

Co se děje s miminkem během 17. – 20. týdne těhotenství?
Pokožka je stále velmi jemná a průhledná, prosvítají přes ni cévy, kosti i vnitřní orgány. Od 18. tt se na povrchu těla vytváří mázek (bílá mazlavá hmota), který spolu s lanugem (jemné ochlupení, které pokrývá celý povrch těla) má za úkol chránit kůži před působením plodové vody. Na temeni hlavy jsou již zřetelné první vlásky, které dále rostou.

Hlava na konci tohoto měsíce již tvoří jen jednu třetinu celého těla. Plod se svými proporcemi stále více přibližuje novorozenci. Páteř se postupně napřimuje.
Oči miminka jsou stále ještě pevně zavřené, ale i přes oční víčka již dokáže vnímat světlo i barvy, které k němu přicházejí přes břišní stěnu. Nad očima je rozeznatelné obočí.
Základy všech mléčných zubů jsou již vytvořeny, za nimi začne již brzy vznikat i základ trvalého chrupu.
V 18. tt se vyvíjí i vnitřní ucho. Koncem měsíce již dítě zřetelně slyší zvuky, které k němu přicházejí zvenčí, tedy i váš hlas. Může se leknout ostrých zvuků nebo naopak naslouchat hudbě.

V 18. tt vznikají v plicích plicní sklípky (drobné vzduchové váčky).
Srdce také sílí. V 18. tt jsou již na ultrazvuku rozeznatelné srdeční komory. Koncem měsíce můžete rukou přiloženou na břicho rozeznat i jeho tlukot (krev miminka tepe 2× rychleji než vaše).
Žaludek i střeva jsou již vytvořeny. Ve střevech se začínají hromadit odloupané buňky, napolykaná plodová voda, žlučová barviva a hlen, které vytvářejí tmavou mazlavou hmotu – 1. stolici vašeho budoucího miminka, které se říká smolka (mekoninum).
Děťátko polyká plodovou vodu, ze které ledviny již produkují moč.
Chlapečkům se v 17. tt vyvíjí prostata, děvčátkům se v 19. tt formuje děloha (vaječníky i pochva jsou již na svém místě). Vnější pohlavní orgány jsou již rozeznatelné, takže při UTZ vyšetření ve 20. tt se již můžete dozvědět, zda do vaší rodiny přibude dcera nebo syn.

Na začátku měsíce je kostra ještě chrupavčitá, ale postupně se již začíná zpevňovat, chrupavka přechází v kosti. Ty však zůstanou hodně pružné, aby usnadnily miminku průchod porodními cestami.
Ruce jsou již o něco kratší než nohy. Svalová hmota na končetinách sílí. Na konci měsíce mají nohy již vzhledem k ostatním částem těla odpovídající velikost.

Mícha a nervy se obalují tukovou vrstvou, tzv. myelinovým obalem, který usnadňuje přenos nervových impulsů.
V mozku se vyvíjejí buňky, které mají „na starost“ čich, chuť, zrak, sluch a hmat.

Miminko v děloze rozhodně nezahálí – kope, stále má ještě dost místa na kotrmelce. Rozvíjí se i jeho jemná motorika – cucá si palec nebo rovnou celou ruku, hraje si s pupeční šňůrou. Období klidu a aktivity je od sebe již velmi snadno rozpoznatelné. Dítě si už podobně jako novorozenec vytváří svůj spánkový režim, má dokonce i svoji oblíbenou polohu ke spaní.

Jak vaše budoucí miminko v tomto měsíci vypadá?

Míry a váhy: 17. tt: 13 – 19 cm / 140 – 180 g; 18. tt: 14 – 21 cm / 190 – 200g; 19. tt: 15 – 23 cm / 240 – 250 g; 20. tt: 16,5 – 25 cm / 300 – 310 g.

A co maminka?
V tomto období se zřejmě cítíte výborně. U naprosté většiny nastávajících maminek jsou nevolnosti již pryč a problémy spojené s pokročilým stádiem těhotenství ještě daleko.
Na konci měsíce již vrchol dělohy sahá k pupku.
Jak jsem psala již v úvodu, tento měsíc pravděpodobně poprvé ucítíte pohyby miminka! Zprvu je to jen lehké šimrání (někdo to popisuje jako mávání motýlích křídel, mně to připadalo, jako kdyby se mi v břiše nafoukla a pak praskla malá bublinka), ale věřte, že postupem času pořádně zesílí. Uvádí se, že prvorodičky cítí první pohyby miminka trošku později – v 20. – 22. tt, u vícerodiček to bývá cca v 18. – 20. tt. To jsou však jen průměry, z vlastní zkušenosti můžu říct, že to klidně může být i dříve.
Pokud na základě triple testů vyjde zvýšené riziko Downova syndromu, pravděpodobně v 19. tt vám bude doporučeno vyšetření plodové vody – amniocentéza (více se o ní dočtete v článku Amniocentéza).
Ve 20. tt byste také měla podstoupit tzv. „velký ultrazvuk“ – ultrazvukové vyšetření, při kterém se kontroluje růst miminka, hlavička, obličej, mozek, páteř, srdce, žaludek, střeva a ledviny, močový měchýř, genitál, končetiny, uložení placenty, množství plodové vody… Zde se také možná poprvé dozvíte, zda se můžete těšit na příchod chlapečka nebo holčičky.

A ještě pár tipů na závěr:
– jak už jsem psala výše, miminko už od tohoto měsíce slyší a rozlišuje zvuky, které k němu přicházejí zvenčí. Je ověřeno, že ty hlasy, které slýchá už v děloze, jej snáz uklidní i po narození. Totéž platí i pro hudbu apod. Zkuste si proto se svým budoucím děťátkem povídat, zpívejte mu, pouštějte mu uklidňující hudbu, třeba to po jeho narození zúročíte.
Zkuste nalákat i nastávající tatínky – hlubší mužské hlasy totiž přes břišní stěnu pronikají snáz, než vyšší ženské.
– jak poznáte tep vašeho miminka? Lehněte si na záda, buďte chvíli v klidu a nejdříve nahmatejte svůj vlastní puls. Pak si položte druhou ruku na rostoucí bříško a pokuste se najít tep miminka, že jste jej našla správně poznáte snadno – je dvakrát rychlejší než ten váš.
– tento měsíc je také čas začít se poohlížet po předporodních kurzech a cvičení pro těhotné, pokud tedy o ně máte zájem a je pro vás reálné se na ně dostat.

Předcházející článek z této série: Těhotenství – 4. lunární měsíc
Následující článek z této série: Těhotenství – 6. lunární měsíc

Foto: www.pregnancy.org

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • Anonymní

  Dobry den chci se zeptat jsem v 5 mesici a kdyz jsem si zmackla prsa tak mi vytekla trochu sediva voda ale jen malinko je to normalni ? 🙁 dekuji moc

 • Hezký článek,který by měl být inspirací pro maminky které dítě nechtějí a raději jdou na potrat.Tak by si měly pořádně rozmyslet jestli to podstoupí nebo ne.Vždytˇ i tak malé embryo je už kousek tvorečka který má právo na život.Hezký den všem.

 • carroll89

  super čtení,moc sem se dozvědělaa baví mě to.sem v 18 tydnu a taky citim v břišku pohyby jak bublinu a to sem nikdy necitila jeto skvěly pocit.tak se mejte ahooj

 • Peto, ja uz se nemohla tohoto pokracovani dockat 🙂 Je to moc hezky napsane, tak prosim, kdyz najdes chvilicku, tak nam pisni i o tech dalsich mesicich, moc hezky se to od tebe cte 🙂 ahoj Mata

 • Petra Vymětalová

  Pomněnko, díky, jenom doufám, že se mi to podaří dotáhnout do konce. Přece jenom jsem tento víkend už vlastně měla sepisovat 7. měsíc a já se horkotěžko dokopávala do toho pátého 😉
  Ať žije klidový režim a hlídací babička!

 • Pomněnka

  Teda Petro, až budu podruhé (snad se dočkám) těhotná, tak se mi teda ty tvoje články budou mooooc líbit, snad ještě víc, než teď, ale to asi nejde… Musím si je postahovat, protože je to všechno v jednom, já tyhle informace sháněla v knížce, časopisech, na kurzu, u Dr, od kamarádek… No prostě kde se dalo. Krásně zpracovaný seriálek.
  Pozdravuj drobečka

 • Petra Vymětalová

  Káčo, děkuju za uznání – doufám, že se nikoho nedotknu, když napíšu, že od tebe mě u těchto článků těší trochu víc 😉
  Jenom škoda, že jsem se k tomuto dílu dostala až tak pozdě a nevyužiju tu tvoji metodu – dnes zrovna končím 24. týden! Vůbec nechápu, že to tak utíká – mám v článcích co dohánět ;-)))

  Mamcolenco – s tím, že pohyby je možné cítit dřív naprosto souhlasím. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že to tak může být i u prvorodiček. U obou těhotenství jsem totiž poprvé cítla šimrání v břiše už v 15. týdnu. Poprvé mi to přišlo jako můj omyl, podruhé už jsem si byla jistá, že to ťuknutí opravdu nejsou žádné střevní pochody, ale miminko.

 • mamcalenca

  krása,taky máme schované utrazvuky a zarámované!!jen bych dodala,že jako více- rodička 3děti,jsem ted pohyby cítila daleko dříve..a s tím zpěvem je to pravda,někdy jsem byla jako blázínek,mluvila jsem i na bříško i manžel,vymýšlela si texty..je uplně jedno,co,hlavně,aby to bylo klidné!také zabíralo dát ruku na bříško a pustit klidnou hudbu,když mimi zrovna moc kope..a na satelitní tv jsem viděla super dokument v děloze,a miminko sice slyší všechny hlasy,ale už v bříšku pozná ten,který je matky..a dělali pokus,co s mimikem dělá tichá ,klidná hudba-usne,uklidní se..a roková?-mimnko kopalo,vzbudilo se..a fakt hrozně moc se na něm odráží pohoda a duševní rozpoložení maminky!a maminka si má v pokročilejším těhot.i všímat,v kterou dobu je miminko aktivnější a kdy asi zrovna v bříšku spinká..pak to tak může bejt i po narození,samozřejmně ne vždy,ale např.u naší malinké to sedí!!i ta pohoda v těhotenství!!užívejte si nejkrásnější čas v životě(ikdyž třeba zvracíte atd,,já ležela na kapač.4m. a jen hubla..)

 • Opět jsi nezklamala milá XY alias Petro – za 5 bodů:-)))))..
  .jen bych připojila orientační odhad stáří těhotenství v této fázi (ale orientují se tak i lékaři:-))
  – v ukončeném 20. týdnu těhotenství (20+0) sahá fundus děložní (vrcholek těhotné dělohy) do úrovně pupku.
  – když si přiložíte ruku na břicho tak, že prsty jsou vodorovně a ukazováček je v úrovni pupku, potom je fundus děložní v týdnu 19+0 v úrovni prostředníčku (1 prst pod pupkem),v 18+O týdnu v úrovni prsteníčku (2 prsty pod pupkem) atd. až zpětně k 16+0 – to je 4 prsty pod pupkem.
  – analogicky 21+0 – 24+0 je fundus děložní 1-4 prsty nad pupkem (je to jen v tomto rozmezí, poté už to neodpovídá – nejvýše jen stylem „těhotenství orient. starší 24. týdne…)
  …tak se můžete ve 4.-6. měsíci kontrolovat, jak hezky rostete:-)…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist