Těhotenství – 3. lunární měsíc

Hned na začátku mám pro Vás dobrou zprávu – pětinu cesty za miminkem už máme za sebou… Některé z nás už dokonce toho tvorečka viděly na ultrazvuku, možná už se pyšníte i první fotkou. A jestli ještě nemáte těhotenskou průkazku, od tohoto měsíce ji zřejmě i Vy budete moci hrdě nosit všude s sebou…Co se děje s miminkem během 9. – 12. týdne?
Stále prochází překotným vývojem a je v tomto období velmi citlivé na veškeré nepříznivé podmínky, i když riziko potratu se rychle zmenšuje. Na konci třetího měsíce je opravdu minimální (uf, už abychom tam byly, že?).
V tomto měsíci dojde také k jedné veliké změně a z embrya se stane na konci 10. tt plod. V té době jsou již vytvořeny všechny životně důležité vnitřní orgány a to nejrizikovější období vývoje má Vaše budoucí miminko za sebou – gratuluji!

Srdce se skládá už ze 4 komor a při UTZ vyšetření je lehce pozorovatelné (jak jsem psala už v předchozím článku, mně připadalo jako jasná tečka, která se zvětšovala a zmenšovala v pravidelných intervalech). Tlukot srdíčka lze asi od 10. tt slyšet pomocí speciálního přístroje, tep miminka je dvakrát rychlejší než ten Váš.

Kolem 10. tt již játra produkují žluč, ledviny začínají vylučovat moč. Na konci třetího měsíce je močové ústrojí plně funkční – miminko močí do plodové vody. Vyvíjejí se vnější pohlavní orgány, ale pohlaví miminka zatím nelze vizuálně rozeznat. Ve 12. tt slinivka produkuje inzulin.

Prsty na rukou a nohou se postupně oddělují, v 11. tt jsou již všechny samostatné. Na jejich koncích jsou už i malinkaté nehtíky, rozeznatelné jsou i otisky prstů. Ruce jsou lépe vyvinuté než nohy, jsou také podstatně delší (ve 12. tt už jsou ve správném poměru ke zbytku těla). Plod už nemá ruce a nohy pevně přitisknuté k tělu, ale dokáže s nimi volně pohybovat. Už v 9. tt je vytvořena většina kloubů, jejichž pomocí miminko kope, plave v plodové vodě apod. Dokáže sevřít ruku v pěst a opět ji rozevřít, snaží se uchopit vše, co se mu dostane do dlaně (prstíky, nos, …), na konci 3. měsíce ovládá i mimické svaly – mračí se, otevírá a zavírá pusu, špulí rty. Přitom samozřejmě polyká plodovou vodu.

Krásně rozeznatelná je obličejová část stejně jako krk, v horní části hlavy se vydouvá čelo. Na konci 10. tt má miminko již vyvinutá, ale zavřená oční víčka a pod nimi se vytváří duhovka. V tuto dobu je už rozhodnuto o budoucí barvě očí Vašeho potomka (i když většina novorozenců má stejnou barvu očí, která se upraví teprve časem, tuším do 1 roku). Vznikají také základy vlásků a zoubků. Během 12. tt se uši postupně přesunou na své místo, oči, které byly dosud spíš po stranách hlavy, se přiblíží více k sobě. V této době také vznikají hlasivky.

Koncem měsíce je placenta plně funkční, zajišťuje jednak výživu miminka, jednak od něj odvádí „nepotřebný odpad“.

Jak Vaše budoucí miminko vypadá?
V tomto měsíci v něm již lze bez problémů rozeznat malého človíčka, i když hlava tvoří zhruba polovinu celého těla.
Přidávám opět ke každému týdnu jeden obrázek, tentokrát lze zvětšit jen 12.tt.

Pokud jde o jeho míry a váhy, opět jsem narazila na problém s různícími se údaji, takže vybírám to, co mi připadalo nejvěrohodnější (pro zajímavost rozptyl váhy na konci 12. tt byl od 14 g do 100g):
9 tt – 2g a 2,3 cm, 10 tt – 4g a 3,1 cm, 11 tt – 7g a 4,1cm, 12 tt – 14g a 5,4 cm.

A co maminka?
Zřejmě se v tomto měsíci stále ještě budete potýkat s nevolnostmi. Ty by však kolem 12. tt měly ustoupit (u někoho to může trvat déle, někdy ustupují pozvolna, jindy zmizí ze dne na den – je to hodně individuální).
Protože placenta je umístěna hodně blízko děložní branky („dole“), je v tomto období důležité nezvedat těžké předměty, neposilovat břišní svaly apod., mohlo by dojít k jejímu odloučení. Jinak se ale cvičení a pohyb nastávajícím maminkám vřele doporučuje, takže žádné lenošení…
Během třetího měsíce můžete pozorovat, že vám z bradavek vytéká nažloutlá tekutina. Jedná se o tzv. kolostrum neboli mlezivo, které signalizuje, že se mléčné žlázy připravují na kojení. Pokud nic takového nepozorujete, nic se neděje (maminky, které už od nějakého 4. měsíce musí nosit vložky do podprsenky Vám budou jen závidět), množství odtékajícího mleziva v těhotenství nemá vliv na množství mateřského mléka po porodu.
Můžete pozorovat už i malý váhový přírůstek, ten je však v tomto období způsoben spíš zadržováním vody v těle (pokud se nepřecpáváte), s tím souvisí i pocit nafouklého břicha.
Zhruba od 11. tt už můžete nahmatat i dělohu. Najdete ji nad stydkou kostí (mně to v prvním těhotenství připadalo jako takový pevný balónek). Rostoucí děloha může také způsobit častější močení.

A ještě si troufnu dát pár tipů (a uvítám jakékoli vylepšení a přídavky od Vás):
strije (pajizévky) – na trhu je spousta přípravků, které mají zabránit jejich vzniku, záleží na Vás, kolik jste odhodlané do nich investovat, cena je hodně ovlivněná značkou. Osobně se přikláním k tomu, že je důležité namáhanou pokožku hlavně důkladně promastit a promasírovat, takže můžete vystačit i s obyčejnou kosmetickou vazelínou. 100% vás před strijemi nic neochrání, ale můžete je minimalizovat. Doporučuje se s touto kůrou začít co nejdříve, ještě než se kůže začne napínat. Kromě bříška masírujte i prsa.
„deník mimika“ – nemusíte psát sáhodlouhé romány typu „můj drahý deníčku“, ale některé události možná za zaznamenání stojí a jednou se k nim budete rády vracet (třeba při dalším těhotenství). Co všechno a jakým způsobem budete zaznamenávat, záleží jen na Vás (pochlubte se) – můžete si lepit fotky rostoucího bříška nebo z ultrazvuku, zapisovat váhový přírustek, výsledky jednotlivých vyšetření a kontrol v poradně, vlastní pocity apod.
návštěva zubaře – tenhle tip asi moc populární nebude, ale berte to tak, že je lepší nechat si najít malinký kaz, o kterém ještě nevíte, než pak ke konci těhotenství docházet k zubaři se závažnějším problémem (to už bude problém i zvednout se ze zubařského křesla, o tom ostatním ani nemluvím).

Předcházející článek z této série: Těhotenství – 2. lunární měsíc
Následující článek z této série: Těhotenství – 4. lunární měsíc

Foto: www.pregnancy.org