Těhotenství – 2. lunární měsíc

Rubrika: Těhotenství

LM02_8tS největší pravděpodobností na začátku tohoto měsíce zjistíte, že jste těhotná (a možná právě proto objevíte i tento článek – no, možná si moc fandím). Každopádně gratuluji k objevenému těhotenství a držím palce, ať je na jeho konci to nejkrásnější miminko pod sluncem! (Mně se to poprvé takto vydařilo a věřím, že teď tomu nebude jinak.)

Co se s tím budoucím nejbáječnějším děťátkem v 5. – 8. týdnu Vašeho těhotenství děje?

20 dní po početí (v 5. tt) se z blastocyty stává embryo, kterému už se pomalu formuje i obličej, i když jinak ještě stále vypadá prazvláštně. Už ale můžete rozpoznat budoucí hlavu a tělo. Embryo je tvořeno třemi tzv. zárodečnými listy, z nichž se postupně vyvinou jednotlivé orgány. Z vnějšího zárodečného listu vznikne nervová soustava a pokožka, ze středního kosti, svaly, cévy, srdce, ledviny a pohlavní orgány, z vnitřního pak trávicí soustava, plíce a močové ústrojí.

Vzniká pupeční šňůra a začíná fungovat placenta, která se však bude ještě dále vyvíjet (až do 15.tt), aby mohla plně vyživovat vaše miminko a zásobovat ho kyslíkem.

Od 5. tt se vyvíjí mozek a mícha, pomalu vznikají i plíce. Od 6. tt rostou i střeva, která jsou zpočátku mimo tělo embrya – v pupeční šňůře, v 8. tt se však „přesunou“ na své místo. V 7. tt probíhá také vývoj jater, žaludku, plic a slinivky. V 8. tt již játra přebírají funkci krvetvorby.

Je to až neuvěřitelné, že už v 6.tt vašemu budoucímu miminku začne tlouct srdíčko, které zatím vypadá jako „boule“ na přední straně budoucího hrudníku, a do celého tělíčka pumpuje krev. Na konci 2. měsíce je oběhový systém již téměř vytvořen.

Již v 5. tt se začínají objevovat i jakési 4 drobné „výčnělky“ – budoucí ruce a nohy, které se velmi rychle natahují. V 7. tt lze na nich již rozpoznat malinkaté prstíky a lokty. Prsty na rukou a nohou jsou však stále ještě drobné a spojené blánou. V 8. tt již mozek začíná kontrolovat pohyb svalů.

Na hlavě se v 6. tt objeví mělké jamky v místech, kde časem vzniknou oči a uši, v 7. tt je již naznačen i ústní otvor, embryo má nosní dírky, rozpoznatelné jsou oči i nos. Pod dásněmi pomalu vznikají i zuby. V 8. tt již jsou oči otevřené (později se však ještě zavřou) a začne se vyvíjet i jazyk.

V 5. a 6. tt probíhá i vývoj vnitřních pohlavních orgánů. Vnější pohlavní orgány se budou vyvíjet až později, takže v tuto chvíli ještě pohlaví děťátka není rozpoznatelné.

Koncem 2. měsíce se formují kostní buňky a chrupavka.

Jaké tedy je Vaše budoucí miminko?

Jak již bylo uvedeno výše, stalo se z něj embryo. Na konci druhého měsíce už se začíná podobat lidské bytosti. Plodový vak je již naplněn dostatečným množstvím plodové vody, aby v ní mohlo „plavat“. Na ultrazvuku je možné pozorovat, jak miminko mává rukama i nohama. Srdeční činnost je také dobře viditelná.

Během druhého měsíce Vaše budoucí miminko prochází neuvěřitelným vývojem a také rychle roste. Zatímco na začátku mělo kolem 1 mm, v 5tt má cca 2 mm, v 6tt 4 mm, v 7 tt kolem 1 cm, na konci 2. měsíce již měří asi 1,6 cm a váží asi 1 gram.

(V udávání velikosti se různé zdroje ale dost liší, snažila jsem se vybrat „rozumný průměr“. Pro zajímavost – jeden zdroj uvádí na konci 2. měsíce 1 cm, jiný dokonce 4 cm a 5 g. Výše uvedených 1,6 jsem našla ale hned dvakrát, jinde zas byla uvedena velikost kávového zrna nebo třešně…)

A pro jasnější představu o tom, kdo u Vás „bydlí“ přidávám opět pár fotek (kliknutím by měly jít fotografie ze 7. a 8.tt zvětšit, tak se pokochejte).

5. týden těhotenství6. týden těhotenství 7. týden těhotenstvíLM02_8t
A co maminka?

V průběhu druhého měsíce vzroste množství krve v těle matky o 1 – 1,5 litru. Velikost dělohy se zdvojnásobí.

Vaše tělo se musí vypořádat s mnohem větší zátěží než dosud, což se může projevit kolísajícím krevním tlakem, dýchavičností, zvýšenou únavou. Rostoucí hladina hormonů může způsobovat nevolnosti. Běžné je také častější močení, výkyvy nálad, krvácení dásní, napětí a citlivost prsů, zvýšená pigmentace dvorců bradavek.

Můžete cítit i napětí nebo píchání v podbříšku, kvůli kterém se však nemusíte znepokojovat. Je způsobeno růstem dělohy. Stejně tak se může vyskytnout špinění nebo slabé krvácení, které je vyvoláno uhnízďováním embrya. Pokud však krvácení přetrvává, je silné nebo jej dokonce provázejí silné křeče, neváhejte se obrátit na lékařskou pomoc.

Hlavně v počátcích těhotenství se doporučuje užívat vitamínové preparáty pro těhotné (určitě vám poradí v lékárně). Měly byste se také seznámit s vhodností různých potravin – hlavně u bylinek je třeba dbát zvýšené opatrnosti (přečtěte si Bylinky a koření v těhotenství a při porodu).

Ostatně opatrné byste na sebe měly být ve všech ohledech, ať už se to týká infekcí, možných úrazů nebo přehřátí organizmu. To vše může mít dost vážný dopad na vyvíjející se embryo.

Během druhého měsíce si většina maminek naplánuje také první návštěvu u gynekologa. Ten Vás zřejmě pošle na kontrolní ultrazvuk (UTZ) a Vy tak budete mít možnost poprvé vidět toho drobečka (opravdu to stojí za to, i když budete horko těžko rozeznávat, kde má prcek hlavu a kde tělo). Záleží na tom, kdy na svůj 1. UTZ půjdete, v počátečních týdnech se provádí vaginální (vnitřní) UTZ, cca od 8. tt už bývá možné miminko vidět i přes břišní (vnější) UTZ (u nás 9. tt vidět bylo bez problémů, mávalo „pahýlkama“ a uprostřed se zvětšovala a zmenšovala dost výrazná tečka – srdíčko, jsem zvědavá, jak „akční“ bude druhý drobek).

Předcházející článek z této série: Těhotenství – 1. lunární měsíc
Následující článek z této série: Těhotenství – 3. lunární měsíc

Foto: www.pregnancy.org

Napsal/a: XY

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

  • Anonymní

    Děkuji vám za sup článek čekáme též druhého andílka,nedá se říct že jsem těhotná jsem v 1 měsíci ale příznaky mám jak v druhém s prvním jsem nic takového neměla .Proste každé těhotenství je originální jako mimimka. Opatruj te se krásně já s Vašimy články budu celích 10 měsícu.Markéta Pokorná

  • Anonymní

    Teda Díky! 🙂

  • Anonymní

    Nejucelenějěí článek, jaký jsem četla :-). Díky?

  • zikminka

    no… tak to přeju hodně mooooc sil a energie na ty úkoly…. já mám právě „něco“ tak velkého uvnitř 🙂

  • Petra Vymětalová

    Zikminko, děkuju za pochvalu 🙂 Ten človíček, kvůli kterému jsem to tenkrát začala psát (protože byl právě takhle „velký“), už jde po prázdninách do školy 😀 … jo, jo, utíká to neuvěřitelně…

  • zikminka

    Moc krásně napsané… DIKY!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist