Těhotenství – 1. lunární měsíc

Rubrika: Těhotenství

LM01_4tJe to pár dní, co jsem už podruhé ve svém životě objevila na úzkém proužku papíru dvě fialkové čárky. Ano, budeme mít druhé miminko! A ač je to už podruhé, i tentokrát pátrám po všech možných informacích o tom drobkovi, protože jsem zvědavá, kolik zrovna měří a váží (zatím nic moc), co dělá (teda spíš bude dělat), jak se vyvíjí atd. a protože už si to všechno z prvního těhotenství tak podrobně nepamatuju. A když už jsem v tom hledání a pročítání, o nabyté poznatky bych se s vámi ráda podělila…


Vím, že zrovna nedávno tu už podobný článek vyšel, proto mám v plánu zajít do větších detailů, možná přidat i pár vlastních zkušeností. Ráda bych vytvořila takový těhu-seriál, každý článek o jednom měsíci těhotenství. Najdete tu i nějaký ten obrázek.

Ale raději rovnou začneme prvním z desíti lunárních měsíců – ano, je jich 10 (i když v podvědomí máme, že těhotenství trvá 9 měsíců), ale to už bylo pěkně vysvětleno v jiném článku ( Kdy TO vlastně bude???), takže to nebudu rozebírat znovu a pustím se rovnou do toho…

1. lunární měsíc = 1.-4. týden těhotenství

Tento měsíc je oproti ostatním dost zvláštní, většinou se o něm totiž dozvídáme až zpětně. Dozvíte se vlastně až o jeho konci, když vám vynechá jinak pravidelná menstruace, některé ženy své těhotenství zjistí i později, takže ten první měsíc uteče, aniž o něm vědí.

První dva týdny těhotenství se vlastně o žádné těhotenství ani nejedná (omlouvám se za laické podání, nejsem zdravotník), začíná nový menstruační cyklus. V této době ve vaječníku uzraje vajíčko, uvolní se a vejcovodem putuje do dělohy.

OplozeníK otěhotnění většinou dochází 2 týdny od začátku menstruace, kdy se vajíčko na své cestě vejcovodem potká se spermií, se kterou se spojí, a dojde k oplození. V tutéž chvíli je i rozhodnuto o pohlaví vašeho budoucího miminka. Oplozené vajíčko (zygota) se začne dělit (dělením se z něj stává tzv. blastocysta) a přitom dále směřuje do dělohy, kam se dostane zhruba po 5 dnech. 4 dny po oplodněníDalších 8 – 9 dní trvá než se celé zanoří do děložní sliznice.

Na konci 3. týdne těhotenství (= 3.tt) se do vašeho těla začnou uvolňovat hormony, které mají za úkol zabránit další menstruaci. Jedním z nich je hormon známý pod zkratkou HCG (lidský choriový gonadotropin). Na prokázání jeho přítomnosti v krvi jsou založeny těhotenské testy. Začátkem 4.tt je však jeho hladina natolik nízká, že běžné testy, které nakoupíte v lékárně, ještě nemohou těhotenství prokázat. Je však již zjistitelné z krve. Můžete také začít vnímat některé těhotenské příznaky – citlivost na různé pachy, nevolnosti, napětí v prsou, podrážděnost, únava,…

V tuto dobu také vznikají buňky placenty, která bude zajišťovat výživu vašeho budoucího miminka.

Na konci 1. měsíce vaše budoucí miminko usazené v děloze a vy už můžete zjistit své těhotenství testem z lékárny.

Konec 4.ttJaké je vaše budoucí miminko?

Na konci 1. měsíce se mu ještě říká blastocysta. Má již jakýsi základ budoucího nervového systému. Rychle se tvoří i jeho srdce a oběhový systém.

Měří kolem 1 mm.

A co maminka?
V ideálním případě by se budoucí maminka měla chovat jako těhotná už od chvíle, kdy se pro miminko rozhodne, tj. ještě před otěhotněním.

Co to znamená?
– žádný alkohol ani cigarety, omezit kávu
– nebrat zbytečně žádné léky (musíte-li nějaké pravidelně užívat, měla byste plánované těhotenství probrat i s ošetřujícím lékařem)
– stravovat se zdravě
– pohybovat se na čerstvém vzduchu

Přejít na další článek z této série: Těhotenství – 2. lunární měsíc

Napsal/a: XY

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (14 vyjádření)

 • Anonymní

  Dobrý den, jen jsem se chtěla podělit s mým poznatkem. Mě test z lékárny ukázal těhotenství už osmý den těhotenství a opakované pokusy byly na testu vidět dvě čárky jasněji a rychleji, po 14 dnech mi brali krev a hladina HCG vyšla přesně tak, jak jsem byla těhotná. Takže ono jak komu. Ale je pravda, že už se mi také stalo, že test ukázal, že jsem těhotná a nebyla jsem. Nic není stoprocentní. Přeji hezký večer. Dejna

 • Po pár dnech bych test zopakovala, pokud bude opět pozitivní, šla bych znovu k dr. a řekla mu, že tolik a tolik testů vyšlo pozitivně.
  Měl by alespoň vzít krev, podle které to buď potvrdí, nebo vyvrátí.

 • Anonymní

  chci se zeptat jemožné žemuj test těhotenství je pozitivní a Lékař mi řekl že těhotná nejsem že mám jen zvětšenou sliznicinuž sem si dělala 3testy a všechny pozitivní

 • Anonymní, tak to honem k dr. Jenom doufám, že to je pouze legrace, protože ve 12ti těhotná, děkuji pěkně.

 • Anonymní

  asi sem tehotna jemi 12 ůet

 • Anonymní

  ahoj!uz dlho som hladala takyto clanok a to som zdravotnicka.je to krasne napisane!!!vdaka

 • Petra Vymětalová

  Kicul,
  pokud budeš chtít do nějakého svého článku taky vložit obrázek, stačí ho poslat mě na mail a připsat, kam v tom textu patří. Měl by ale ten text doplňovat a taky by to chtělo, aby byl v nějaké rozumné velikosti (ušetří mi to práci se zmenšováním).

  …to samozřejmě platí i pro ostatní 😉

 • Super XY, jak si tam dokázala dát takové krásné obrázky. Je to dobrý nápad.

 • Děkuju za pochvalu i gratulaci. Co nejdřív pošlu do redakce druhý měsíc, pak bych to psala asi postupně tak, jak to pro mě bude aktuální a budu pátrat po informacích.

  anonymní – máš proti mně náskok, já jsem teprve v 6.tt, k doktorovi se chystám až po Novém roce, teď mi to nějak nezapadá do programu :-)) Ten náš drobek se má vyklubat až v srpnu, takže budu nejdřív bedlivě sledovat tebe (jestli se tady teda budeme potkávat) i další, co mě už stačily předběhnout 😉

  Jdu se věnovat velkýmu drobkovi dřív, než obrátí byt vzhůru nohama.

 • Anonymní

  Ahoj XY,jsem moc ráda,že ses tohoto pro mě taky momentálně hodně zajímavého a poučného tématu ujala a to takovou skvělou formou.Vypadá to,že v červenci budou mít VD povíc přírustků :o).Já jsem momentálně asi v 9 tt, ale k panu doktorovi si to teprve půjdu nechat potvrdit v pondělí.Už se těším,jak to naše těhu budeme spolu prožívat.

 • Taky se mi to moc líbí,XY moc se ti to povedlo….

 • Moc hezké a přesné!!(Jsem profesionálně deformovaný zdravotník:-)) – po dlouhé době dávám 5 bodíků a těším se na další měsíce…:-)

 • Gratuluji k těhotenství.

 • Moc hezky udělané 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist