Těhotenské mýty a pověry II.

Rubrika: Těhotenství

pregnancy_mythPřed týdnem jste si mohli přečíst článek Těhotenské mýty a pověry I., na který bych dnes ráda navázala druhou částí. V předešlém dílu zmiňované mýty nebyly zřejmě ničím objevným. Tenotkrát dost možná některé z vás budou překvapené, že zmiňovaná „fakta“ patří rovněž mezi pověry.

Mýtus č. 6: Žádné koupání, pouze sprcha
Možná jste se také setkaly s radou, že během těhotenství se máte pouze sprchovat a ležení ve vaně plné vody si máte nechat až na období po porodu, přípdně těsně před ním, protože může uspíšit příchod miminka na svět. Pravda je taková, že i těhulky si mohou užít relax ve vaně, aniž by se musely bát předčasného porodu. Jediné, co je potřeba ohlídat, je teplota vody, která by neměla přesáhnout 37°C.
Nemusíte se obávat žádných infekcí apod. Příjemně teplá vana naopak bude příjemným odpočinkem a může i přinést úlevy od otoků nohou. Koupeli byste se měly vyhnout v případě vaginálního zánětu či výtoku.

Mýtus č. 7: Kořeněná jídla zapříčiní předčasný porod
Ve skutečnosti jsou kořeněná jídla rizikem pouze s ohledem na pálení žáhy. Že se jedná skutečně o mýtus si ukážeme snadno, když si uvědomíme, jak se stravují běžně v jiných zemích. Ačkoli některé kultury jsou známé konzumací opravdu velmi kořeněných jídel, žádná ze studií zatím neprokázala, že by v těchoto oblastech byl zvýšený počet předčasných porodů.

Mýtus č. 8: Během těhotenství odstěhujte kočku z domu
Často je těhotným ženám doporučováno odstěhovat své kočičí mazlíčky na celých 9 měsíců kvůli riziku toxoplazmózy, která může způsobit poškození plodu. Přitom stačí zvýšená opatrnost při manipulaci s kočičími výměšky, ideálně můžete celou záležitost přehrát na partnera.
Navíc riziko toxooplazmózy není zdaleka tak vysoké, jak často mnohé články straší. Je totiž dost pravděpodobné, že jste tuto nemoc již dávno prodělaly, aniž byste ji zaznamenaly (často se projevuje stejně jako lehká viróza, nebo proběhne dokonce úplně bez příznaků) a máte tak vůči ní již doživotní imunitu. Kromě toho tuto nemoc nejčastěji přenášejí koťata ve věku mezi 3. a 7. měsícem, která sežerou nakaženou myš. Svého desetiletého pokojového kocoura se v totmo směru opravdu nemusíte bát.
Pokud stále ještě zvažujete vyhoštění milované kočičky, vemte v potaz i fakt, že většina populace se toxoplazmózou nakazí, aniž by do přímého kontaktu s kočku přišla – při práci na zahrádce, při konzumaci špatně tepelně zpracovaného masa.

Mýtus č. 9: Nespěte na zádech
Pravdou je, že v pokročilém stádiu těhotenství je spaní na zádech opravdu pohodlné jen málokteré ženě. Navíc tento mýtus vychází z naprosto seriózního výzkumu z 60. a 70. let minulého století, který prokázal, že při porodu vleže na zádech se oslabuje průtok krve. V kombinaci s kontrakcemi, které samy o sobě snižují zásobení miminka krví, už tento fakt může způsobit problém. Jestliže ale zrovna nerodíte, nemusíte mít v totmo směru žádné obavy. Už vůbec není nutné obávat se toho, že se ve spánku na záda přetočíte nevědomky.
Při normálním průběhu těhotenství má budoucí maminka spát v takové poloze, která je jí co nejpohodlnější a přinese jí klidný a co nejméně rušený spánek.
výjimkou jsou jen velmi riziková těhotenství (vysoký tlak, problém s ledvinami, ohrožení plodu), kdy se doporučuje spát na levém boku.

Mýtus č. 10: Nezvedejte ruce nad hlavu, hrozí omotání pupeční šňůry
Řekla bych, že tento mýtus se traduje až do dnešních dob a věří mu stále ještě hodně lidí. Ve skutečnosti se s pupeční šňůrou omotanou kolem krčku rodí až 30 % miminek, která se pak vyvíjejí naprosto srovnatelně s ostatními dětmi. Riziko v totmo směru nastává v případě, kdy je pupeční šňůra příliš dlouhá a přesahuje 1 metr (běžně měří 32 – 80 cm). Co je nejdůležitější – omotání pupeční šňůry vždy způsobuje aktivita miminka. Maminka může věšet prádlo i záclony, umývat okna nebo ometat pavučiny ze stropu, aniž by v tomto směru měla mít jakékoli obavy. Na druhou stranu – proč si tento mýtus trošku nehýčkat? 🙂

Setkaly jste se s některými z těchto mýtů? Bylo odhalení některých z nich pro vás překvapující?
Nebo jste v souvislosti s těhotenství narazily na jiné mýty, které jsem v tomto i předchozím článku opomněla?

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

  • Anonymní

    přeji hezky den,
    u článku jsem se pobavila,nejen tím jak je dobře napsaný.S Kořeněným jídlem bych asi v mém těhu potratila.Od začátku jsem ujížděla na chili dávala jsem ho snad do všeho,po oknách jsem hopsala …Ale z druhé strany proč pověry nevyužit i ve svůj prospěch :o)

  • Anonymní

    Petro, moc hezký článek:-)
    Co se týká toho spaní na zádech, musím říct, že v posledním trimestru bych na zádech neusnula,záda bolela a hůř se mi dýchalo, pouze na boku to bylo o.k.a nejlépe se mi leželo a usínalo na levém.
    Kočku jsem z bytu nevyhodila, je součástí naší rodiny už víc jak desítku let:-)Ptala jsem se na to na veterině, takže závěr byl takový, že bedýnku s kočkolitem čistil přítel a já jen dávala čičině papání a mazlila se s ní:-)

    Líbí se mi to zvedání rukou nad hlavu – to tedy nevím, kdo by to prádlo pověsil po vyprání na šňůru:-)Nejspíš bysme chodili celé moje těhu v jednom oblečení:-)

    No, já na tyhle pověry moc nejsem. Kořeněná jídla jsem v těhu zbožňovala, klidně bych snědla celou hořčici na posezení samotnou.

    Jediné, co jsem „zachovala“ z pověr byl kočárek. Ten jsme jeli koupit až týden potom, co se prcek narodil.

    Ivča a Domča

  • Králíček4

    Také souhlasím,moc pěkně napsané.

  • Lien

    Já jsem kočky odstěhovala a bylo to pro mě dost bolestné. Bylo mi to doporučeno z mnoha stran, ne kvůli toxoplasmose (kterou jsem prodělala), ale spíše z hlediska energií. Je pravda, že už moje babička říkala když nechce dítě do domu, tak musí kočka z domu. Napíšu to co minule, podle mě na každém šprochu pravdy trochu. Otěhotněla jsem nedlouho poté a konečně do dělohy. :o)

  • Pěkný článek, stejně jako ty předchozí.
    Já spím na břichu, tak jsem pak s bříškem měla celkem problém jak spát. Na zádech se mi spalo špatně. Takže něco na tom bude.
    Jinak vím, že se také říká, že když se na konci těhotenství čistí okna, hrozí předčasný porod.

  • Petra Vymětalová

    Peťko, keenspeed, děkuju za pochvalu, jsem ráda, že se články líbí 🙂
    K tomu spaní na zádech – je-li to mamince pohodlné, opravdu to není problém. Taky jsem v těhotenství několikrát četla, že v posledním trimestru se na zádech ležet vůbec nemá, protože miminko může tlačit na tepnu, která vyživuje spodní polovinu těla a tudíž i zásobuje placentu. Při prvním těhotenství jsem na zádech ležet opravdu nevydržela, při druhém mi to velké problémy nezpůsobovalo. Šlo mi hlavně o to, že samo o sobě spaní na zádech škodlivé není a je zbytečné mít obavy kvůli tomu, že se v noci nekontrolovaně na záda překulíte. Pokud by tato poloha měla být „škodlivá“, bude vám nepohodlná a buď se probudíte, nebo stejně nevědomky se zase překulíte jinak 😉

  • keenspeed

    souhlasím s Peťkou, pěkný čtivý článek.
    A ležení na zádech snad není pověra – ale má to spojitost s nějakou tepnou či co, že pak může dojít k mdlobám.
    Což je pravda, ve 3.trimestru jsem rovně na zádech ležet nemohla, vždycky jsem se hodila trošku bokem.
    A když jsem byla na kosmetice, tak tam jsem opravdu málem omdlela, paní mi pak musela zvednout lehátko abych neležela rovně, a bylo to ok.

  • Peťka

    Tak jako v předchozím dílu musím napsat, že článek se mi líbí, pěkně se čte.
    Jen bych možná malinko nesouhlasila s tím spaním na zádech. Samozřejmě není nutné, aby se těhulka stresovala tím, zda se náhodou během spánku nepřetočí apod. Ale i když jsem chodila na rehabilitaci běhěm těhu, taky mi bylo řečeno, že není dobré ležení přímo na zádech v rovné poloze. Něco jiného pak je poloha s polštáři za zády. Osobně se mi i v pozici na zádech špatně dýchalo, takže bych tak ani neležela. Možná na tom něco bude.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist